שתף קטע נבחר

ליברמן נגד סיפוח: "להרים להנחתה לכל אויבנו"

שר הביטחון מתח ביקורת על יוזמתו של חברו לממשלה בנט. "קודם כל צריך להיות חכמים", אמר ליברמן, "לא צריך לחפש בכוח להתגרות, זו פגיעה נטו במפעל ההתיישבות". נתניהו: "יש סימנים שינסו להפוך החלטות שיתקבלו בוועידת פריז להחלטה נוספת במועצת הביטחון"

 

 

יו"ר ישראל ביתנו שר הביטחון אביגדור ליברמן נשא הערב (יום ג') דברים בכנס פוליטי בפתח תקווה והביע התנגדות לתוכנית הסיפוח שמוביל יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט. "איזו חכמה יש בזה?" אמר ליברמן, "זה באמת מה שנקרא - להרים להנחתה לכל אויבנו". במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בכנס שגרירים במשרד החוץ כי "ועידת פריז היא ועידת סרק, אבל יש סימנים שינסו להפוך החלטות שיתקבלו שם להחלטה נוספת במועצת הביטחון".

 

ליברמן התייחס להתבטאויות שהשמיעו חברי כנסת ממחנה הימין לאחר ההחלטה במועצת הביטחון של האו"ם ואמר: "אולי אנשים מרוויחים כמה קולות ברמה האלקטורלית, אבל הרווח האלקטורלי הוא כולו הפסד מדיני, זו פגיעה נטו במפעל ההתיישבות. מה שאנחנו שומעים היום זה רק דיבורים. אין גם כוונה להוציא שום דבר לפועל. זו רק כותרת של יום אחד, לא מעבר לזה". לדבריו, "קודם כל צריך להיות חכמים, להתנהג בחכמה, לא צריך פה לחפש בכוח להתגרות באחרים".

 

"לא צריך לחפש בכוח להתגרות באחרים". ליברמן, הערב ( צילום: אסף מגל) ( צילום: אסף מגל)
"לא צריך לחפש בכוח להתגרות באחרים". ליברמן, הערב( צילום: אסף מגל)

 

"בישראל ביתנו אנחנו מייצגים את הימין הפרגמטי, והימין הפרגמטי זו גמישות מדינית ונוקשות ביטחונית", הוסיף ליברמן. "בתוך מדינת ישראל חייבים ללכת קודם כל על גושי ההתיישבות, השכונות החדשות בירושלים - שם חיים 90 אחוז מאותה אוכלוסיה. אני מדבר על שכונות כמו רמות וכמו תלפיות מזרח וגילה ופסגת זאב, וכמובן אריאל ומעלה אדומים. צריך גם לזכור - תפסת מרובה לא תפסת כלום. מי שרוצה ללכת על הכל - בסוף לא יקבל כלום".

 

בראיון לאולפן ynet למחרת נאום עקרונות השלום של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, התייחס שר החינוך בנט לתאריך 20 בינואר שבו ייכנס דונלד טראמפ לבית הלבן, ואמר כי ביום זה "נוריד את פלסטין מסדר היום".

 

נתניהו: "המאמץ הראשון - למנוע החלטת או"ם נוספת" (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
נתניהו: "המאמץ הראשון - למנוע החלטת או"ם נוספת"(צילום: אפי שריר)

השר בנט הוסיף ואמר כי "ממשלת ישראל תקדם את תוכנית הריבונות 'מעלה אדומים תחילה'". הוא אמר כי בכוונתו לפעול כדי "להחיל את החוק על האזורים היהודים ביהודה ושומרון - מעלה אדומים, בקעת הירדן, אריאל, עפרה. בשאר השטח - אוטונומיה פלסטינית". הוא שב והדגיש כי "יש לפלסטינים כבר מדינת פלסטין בעזה, הם בחרו להפוך אותה לחמסטן".

 

 

נתניהו הוסיף והתייחס הערב לאפשרות שהחלטות מוועידת פריז יהפכו להחלטות במועצת הביטחון. "זה כבר לא סרק", אמר ראש הממשלה, "והסימנים הללו הם לא מעטים. לכן המאמץ הראשון שאנחנו עסוקים בו כרגע זה למנוע החלטת או"ם נוספת, החלטה נוספת של מועצת הביטחון. וכן למנוע גם החלטת קוורטט. משקיעים בזה מאמץ מדיני גדול וזה גם צריך להיות המאמץ העקרי שלכם בימים הקרובים. זה לא ייקח הרבה זמן אבל זה יעסיק אותנו בשבועיים הקרובים וצריך להצליח. זה הדבר החשוב ביותר, המיידי".

 

במקביל, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אישר את השתתפותו בוועידת פריז שתתקיים בעוד כשבועיים, וציין כי התאכזב לשמוע שראש הממשלה נתניהו בחר שלא להגיע. במפגש שקיים עם פעילי מרצ התייחס אבו מאזן להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם ואמר: "עיינתי בהחלטה ולא מצאתי דבר נגד ישראל, רק נגד ההתנחלויות והמאחזים הבלתי חוקיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: אסף מגל
שר הביטחון ליברמן, הערב
צילום: אסף מגל
מומלצים