שתף קטע נבחר

לוויין תיעד: הרוסים הציבו טילי קרקע-קרקע בסוריה

לוויין EROS B של חברת iSi הישראלית תיעד שני רכבי שיגור של טילי קרקע-קרקע מסוג "איסקנדר" של צבא רוסיה בבסיס לטקיה בסוריה. הטיל המדויק הזה מגיע לטווח של עד 500 ק"מ ובישראל חוששים שיזלוג בעתיד לידי חיזבאללה. רוסיה מסיגה כוחות מסוריה בגלל הערכה שממשל טראמפ לא ימהר לפעול שם

 

המשגרים הניידים נחשפו  ()
המשגרים הניידים נחשפו

 

הוכחות מצולמות לטילי קרקע-קרקע רוסיים מדוייקים ורבי עוצמה בסוריה: לוויין EROS B של חברת iSi הישראלית תיעד שני רכבי שיגור של טילי קרקע קרקע מדגם SS-26 ("איסקנדר") של צבא רוסיה בבסיס לטקיה שבצפון-מערב סוריה. זו ההוכחה המצולמת הראשונה באיכות גבוהה של המערכת הרוסית בסוריה.

 

מומחי iSi סבורים שהמשגרים הללו נפרשים בשטח מדי פעם מתחת לרשתות הסוואה. ככל הנראה, גשמים עזים באזור חייבו הצבה מחדש של רכבי השיגור ולכן הם נחשפו בידי הלוויין. עוד שני רכבים כאלו זוהו במתחם וככל הנראה מדובר בעוד חלקים מהמערכת. המשגרים זוהו באזור לוגיסטי בבסיס.

שני רכבי שיגור  ()
שני רכבי שיגור


המשגרים הניידים של טילי הקרקע-קרקע. דאגה בישראל ()
המשגרים הניידים של טילי הקרקע-קרקע. דאגה בישראל
 

 

טילי "SS-26" המכונים איסקנדר הם טילי קרקע-קרקע לטווח  של 500-400 קילומטרים. הם אפקטיביים מאוד בגלל דיוקם הרב (טעות של כ-7-5 מטרים) ובגלל ראש הקרב הכבד שלהם שמשקלו מתקרב לחצי טונה.

 

הרוסים השתמשו בטילים הללו לראשונה מחוץ לגבולותיהם ב-2008 במלחמה נגד גיאורגיה ושם הוכחו הטילים כיעילים מאוד. הם השתמשו בהם כמה פעמים גם בסוריה. משטר אסד ביקש מהרוסים למכור להם את הטילים וגם האיראנים ביקשו. הרוסים סירבו עד כה בעיקר בגלל חששות שהביעה ישראל. הרוסים התחשבו בבקשות הישראליות. זה לא מנע מהם להביא את הטילים לסוריה לשימושם נגד דאעש ופתח א-שאם ("ג'בהת א-נוסרא").

 

הימצאות הטילים בסוריה עלולה לגרום לזליגתם לחיזבאללה ולכן היא מהווה מקור לדאגה בישראל. במערב חוששים מהצבתו בעיקר בגלל הניידות ובגלל משקל ראש הקרב - 480 ק"ג. הרוסים נוהגים להציב את הסוללות הללו במערב רוסיה כדי להרתיע את המערב, בעיקר אל מול הכוונה להציב מערכות להגנה מפני טילים במערב אירופה וכאשר כוחות מערביים מקיימים אימונים במדינות הבלטיות סמוך לגבול רוסיה.

 

נושאת המטוסים הרוסית חוזרת מסוריה. ארכיון  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נושאת המטוסים הרוסית חוזרת מסוריה. ארכיון (צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

הרוסים הודיעו היום על צמצום הכוח הצבאי בסוריה ועל הוצאת נושאת המטוסים "אדמירל קוזנצוב" וסוללות טילי הקרקע-אוויר. "בהתאם להחלטת המפקד העליון של הכוחות המזוינים הרוסיים ולדימיר פוטין, החל משרד ההגנה לצמצם את ההיערכות הרוסית בסוריה", צוטט הרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב בסוכנות הידיעות TASS. גרסימוב ציין כי נושאת המטוסים "אדמירל קוזנצוב" תהיה הראשונה לשוב מחופי סוריה.

 

הרוסים הציגו את המהלך כמחווה כלפי המורדים וטורקיה במאמץ לקדם את השלום, אבל מומחים מעריכים כי הסיבה למהלך אחרת לגמרי: מערכות הנשק כולל נושאת המטוסים וסוללות טילי הקרקע-אוויר הארוכות טווח נועדו להרתיע את האמריקנים מפעולה נגד משטר אסד.

 

קצין בכיר בצה"ל אמר בחודש האחרון כי בסוריה מוחזק מערך ההגנה האווירי המזרחי הטוב בעולם, הכולל כמה מערכות מתקדמות מתוצרת רוסיה בהן S-400, אס.איי 3 המשופר והאס.איי 17. לפי פרסומים זרים, מערכות נ"מ מתקדמות שעשו בשנים האחרונות את דרכן מסוריה לחיזבאללה הושמדו בתקיפות ישראליות מהאוויר.

 

הרוסים חששו שהאמריקנים יפעלו נגד אסד בהוראת הנשיא אובמה בתואנה שהוא ממשיך להשתמש בחומרי לחימה כימיים נגד אזרחיו. כשמתקרבים חילופי הממשל בארצות הברית הם מבינים שלא נשקפת סכנה שטראמפ יתערב צבאית בסוריה ולכן הם מסיגים את כוחותיהם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוללות הטילים תועדו בסוריה
מומלצים