שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ההשראה לפיגוע מרמאללה, החיקוי מברלין
  ברשות הפלסטינית פתחו בבליץ נגד העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ואיימו בפיצוץ אלים. לא ברור אם לדברים של אבו מאזן ועריקאת הייתה השפעה ישירה על נהג המשאית, אך בהחלט ניתן להעריך שמילותיהם קבעו את העיתוי. עם זאת, גם פיגוע הדריסה בברלין היווה "מודל לחיקוי"

   

  רגעי פיגוע הדריסה היום בירושלים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  פיגוע הדריסה היום (א') שבו נרצחו ארבעה צוערים בשכונת ארמון הנציב הוא המשך גל פיגועי הבודדים, ספונטניים או מוכוונים למחצה, שהחל באותה שכונת קצה של ירושלים - ביידוי אבנים שבו נרצח אלכסנדר לבלוביץ ז"ל בספטמבר 2015.

   

  במערכת הביטחון מגדירים זאת "טרור עממי", לעומת זאת יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מעדיף את המונח המכובס "התנגדות עממית"; מה שמאפשר לו, בנאומיו הפומביים, לקרוא לפלסטינים להימנע משימוש בנשק חם ובה בשעה לתת לגיטימציה ואף לעודד ידויי אבנים ובקבוקי תבערה ופיגועי דריסה שגם בהם נהרגים ונפצעים ישראלים לא מעטים. "ההתנגדות העממית" משרתת היטב את אבו מאזן ואת סאיב עריקאת עושה דברו: היא מחזיקה את העניין הפלסטיני בתודעת התקשורת העולמית ומסייעת לאסטרטגיית ה'אינתיפאדה המדינית' הפלסטינית כשהיא יוצרת תחושת דחיפות בזירה הבינלאומית.

  זירת הפיגוע. המחבל חזר ברוורס כדי לדרוס שוב (צילום: AFP)
  זירת הפיגוע. המחבל חזר ברוורס כדי לדרוס שוב(צילום: AFP)

   

  על רקע זה חשוב לציין שלוש עובדות שמסייעות להבנת העיתוי ושיטת הפיגוע היום:

   

  1. במהלך כל סוף השבוע האחרון ניהלה הרשות 'בליץ' תודעתי ותקשורתי נגד העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. המערכה נועדה להרתיע את הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, שאנשיו כבר החלו לבדוק בשטח את הפרטים הטכניים. אבו מאזן הנחית מכה מונעת. הוא הורה לדרשנים הפלסטינים, בתפילות יום שישי האחרון במסגדים, לשדרג את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים מנושא פוליטי למעלת עיקרון דתי שמוסלמים בכל העולם מצווים להתנגד לו, משמע עילה לג'יהאד. וזה לא הכל - אבו מאזן עצמו וסאיב עריקאת נאמו ואיימו בפיצוץ אלים אם יממש טראמפ את כוונותיו ואף קיבלו סיוע משמעותי משר החוץ האמריקני קרי שהתראיין ודיבר על "קטסטרופה מוחלטת" בראיון ל- .CNNגם שר בממשלת ירדן הוסיף איומים משלו. מאחר שנהג המשאית נהרג יהיה קשה לדעת בוודאות אם ההסתה היזומה על ידי אבו מאזן הייתה מניע ישיר לפיגוע, אבל אפשר בהחלט להעריך שהיא יצרה את ההשראה וקבעה את העיתוי.

   

  אבו מאזן. מחזיק את המאבק משני קצוות (צילום: AFP)
  אבו מאזן. מחזיק את המאבק משני קצוות(צילום: AFP)

   

  2. פיגוע הדריסה באמצעות משאית שהיה בברלין בערב חג המולד והפיגוע בניס שבצרפת בשנה שעברה יצרו, כנראה, מודל לחיקוי במוחם של מוסלמים פנאטיים. גם נתניהו אישר זאת ואמר כי המחבל הוא תומך דאעש לפי כל הסימנים. משאית כבדה היא אמצעי זמין וקטלני שאינו מצריך הכנות מיוחדות. כמו בישראל גם באירופה רבים מנהגי אותן משאיות כבדות הם מוסלמים, מהם אדוקים בדתם, אבל כל עוד לא פשעו הם נהנים מחופש פעולה. יש להם נגישות מוחלטת אל קורבנותיהם. גם אם מחסום משטרתי היה עוצר היום את נהג המשאית הדורס בדרכו לארמון הנציב הוא היה קרוב לוודאי, מרשה לו להמשיך בדרכו.

   

  3. שכונת ארמון הנציב, על קו התפר הירושלמי, היא מקום מועד לפורענות. את העובדה הזו יש להביא בחשבון בתכנון טיולים או אירועים באזור. הסברים על הנוף והסביבה אפשר לשמוע גם במקום שהגישה אליו מנתיבי תחבורה ראשיים אינה כה קלה. זה נכון לא רק לגבי טיילת ארמון הנציב אלא גם לגבי מקומות אחרים בעיתוי רגיש. אפשר לצמצם את נזקם של 'פיגועי השראה' ספונטניים באמצעות הרתעה אבל גם באמצעות הערכה וניהול סיכונים נכונים.

   

  מהתחקיר הראשוני שביצעו המפקדים של בה"ד 1 ומהתחקיר בשטח עולה כי הצוערים פעלו כפי שמצופה מהם ואת זה אפשר לראות מכמות הכדורים שפגעה בשמשה הקדמית במשאית. אם כל הצוערים היו יורים, היה נגרם שם קטל המוני.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ההשראה לפיגוע מרמאללה, החיקוי מברלין "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים