שתף קטע נבחר

5 שנות שפל במכירת דירות: משקיעים נוטשים

נתוני האוצר חושפים האטה משמעותית בעסקאות למכירת דירות, על רקע ירידה חדה בכמות המשקיעים. בחודש אוקטובר נרכשו 4,700 דירות בלבד, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2011 אשר עמד בצל המחאה החברתית

האטה משמעותית בשוק הנדל"ן למגורים בחודשים אוקטובר-נובמבר 2016. מסקירה שמפרסם הבוקר (ב') אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר עולה כי בתקופה שנבדקה נרשמו הרמות הנמוכות ביותר, עד כה, של עסקאות למכירת דירות בשנת 2016.

 

"צריך לתת למשקיעים להמשיך לקנות דירות"

כחלון על משבר הדיור: לא נוריד הרגל מהגז

 

על פי הנתונים, הגורם המרכזי לרמה הנמוכה של העסקאות בחודשים אלה הוא הירידה החדה ברכישות המשקיעים. משקלם בסך העסקאות הוסיף לרדת לשיעורים של בין 17%-18%. הירידה החדה ברכישות המשקיעים והמתנת הזוגות הצעירים למכרזי "מחיר למשתכן" הביאו לירידה חדה ברכישת דירות חדשות.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

מהנתונים עולה, כי בחודש אוקטובר נרכשו 4,700 דירות בלבד, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2011, אשר עמד בצל המחאה החברתית. אמנם רמה נמוכה זו באוקטובר השנה הושפעה בין היתר מחגי תשרי, אולם באוצר מדגישים כי מדובר ברמה נמוכה במיוחד.

 

יצוין כי מאז 2002 נרשמו רק חמישה חודשים בהם נרשמה כמות נמוכה יותר של עסקאות מזו שנרשמה באוקטובר האחרון. חיזוק נוסף לטענה לפיה חגי תשרי הם רק הסבר חלקי לרמת העסקאות הנמוכה באוקטובר ניתן למצוא בנתוני נובמבר, המצביעים על רמה של 8,900 עסקאות, רמה הנמוכה ב-9% מהממוצע החודשי בינואר-ספטמבר השנה, ונמוכה ב-10% בהשוואה לנובמבר אשתקד. 

 

באוצר מעריכים כי הרמה הנמוכה של העסקאות בחודשים ספטמבר-נובמבר צפויה להביא לירידה נוספת בהיקף נטילת המשכנתאות בחודשים הקרובים.

 

המשקיעים עוזבים את באר שבע 

באשר לרכישות משקיעים, בחודש אוקטובר נרכשו כ-800 דירות בלבד על ידי משקיעים, הרמה הנמוכה ביותר בהשוואה היסטורית של פרמטר זה. רמה זו אף נמוכה ב-34% ממספר הדירות שרכשו משקיעים ביולי אשתקד, מיד לאחר העלאת מס הרכישה.

 

בחודש נובמבר השנה רכשו המשקיעים 1,600 דירות, רמה נמוכה ב-23% מהממוצע בחודשים ינואר-ספטמבר השנה, ונמוכה בשיעור זהה בהשוואה לנובמבר אשתקד. בכך נמשכת הירידה במשקלם בסך העסקאות, לאחר שעמדה על ממוצע של 20% מאז הוכבד מס הרכישה ביולי אשתקד, ועד ספטמבר השנה.

רכישות המשקיעים מינואר 2011 (משרד האוצר) (משרד האוצר)
רכישות המשקיעים מינואר 2011(משרד האוצר)
 

בפילוח גיאוגרפי בולט במיוחד אזור באר שבע, אחד האזורים הבולטים ביותר ברכישות המשקיעים מאז אמצע העשור הקודם. משקל רכישות המשקיעים באזור זה בחודשים אוקטובר-נובמבר השנה עמד על פחות מ-14%, השיעור הנמוך ביותר בהשוואה ארצית. באוצר מציינים, כי בשיא פעילות המשקיעים באזור זה, בשנת 2009, ריכזו המשקיעים למעלה משליש מסך העסקאות באזור זה.

 

השכר הממוצע למשק של בית של רוכשי דירות להשקעה בחודשים אוקטובר-נובמבר עמד על 27.7 אלף שקל והשכר החציוני על 21.2 אלף שקל, ברוטו לחודש. ערכים אלו דומים לרמות השכר של המשקיעים בשנתיים האחרונות.

 

עם זאת, יש לציין כי משקל הגרושים והרווקים בקרב המשקיעים בחודשיים האחרונים גבוה מזה שבשנים האחרונות. כמו-כן בולט גידול במשקל המשקיעים שאין להם הכנסות מדווחות כלשהן (מעבודה שכירה או כעצמאי).

 

גידול של 5% במכירות המשקיעים בהשוואה לאשתקד

מכירות המשקיעים בחודשים אוקטובר-נובמבר דווקא רשמו ירידה בהשוואה לממוצע המכירות החודשי בתשעת החודשים הראשונים של השנה. סך הדירות שמכרו המשקיעים בנובמבר עמד על כ-1,800 דירות, לעומת ממוצע של אלפיים דירות בינואר-ספטמבר. עם זאת, בהשוואה לנובמבר אשתקד נרשם גידול של 5% במכירות המשקיעים.

 

באוצר מציינים כי יתכן וההאטה במכירות המשקיעים בנובמבר, בהשוואה לתשעת החודשים הראשונים של השנה נובעת לפחות בחלקה, מהירידה החדה ברכישות המשקיעים, כאשר באזורים מסוימים מאפייני הדירות שרוכשים המשקיעים הינם ייחודיים לסגמנט זה של השוק (כמו למשל קירבה לאוניברסיטאות). חיזוק לכך ניתן למצוא, לפי האוצר, בירידה החדה בשיעור של 41% במכירות המשקיעים באזור ירושלים.

 

במקביל, נרשמה באזור זה ירידה חדה במשקל הדירות הנרכשות ע"י משקיעים אחרים במכירות אלו (משיעור של רבע מסך מכירות המשקיעים בתשעת החודשים הראשונים של השנה, ל-13% בלבד בנובמבר). מנגד, באזור חיפה נמשכת הרמה הגבוהה של מכירות המשקיעים בנובמבר, כאשר כחמישית ממכירות אלו הינם למשקיעים אחרים. באוצר מדגישים כי על אף הירידה במכירות המשקיעים בחודשים אוקטובר-נובמבר, נמשכת המגמה של ירידה במלאי הדירות המוחזקות בידי משקיעים. ממשיכים להוביל מגמה זו אזור המרכז ואזור חיפה.

 

הזוגות הצעירים רוכשים בבאר שבע וחיפה

רכישת דירות ע"י זוגות צעירים (דירה ראשונה) הסתכמו בחודש נובמבר ב-3,900 דירות, בדומה לממוצע החודשי בינואר-ספטמבר השנה. עם זאת, מדובר בירידה של 6% בהשוואה לנובמבר אשתקד. מי שמיתנו ירידה זו היו אזור ב"ש ואזור חיפה. באזור ב"ש התמקדו רכישות הזוגות הצעירים בפלח השוק של דירות יד שניה (70% מהרכישות), זאת במידה רבה על רקע מכירות המשקיעים באזור (כמחצית ממכירות המשקיעים באזור בנובמבר היו לזוגות צעירים, לעומת ממוצע של 38% בעשרת החודשים הראשונים של השנה).

 

באזור חיפה היו אלו מכירות במסגרת מחיר למשתכן בקריית מוצקין שהביאו לגידול ברכישות הזוגות הצעירים. מנגד, בולטת הירידה החדה ברכישות הזוגות הצעירים בחודשיים האחרונים באזור רחובות, לאחר הרמה הגבוהה שנרשמה בחודש ספטמבר, על רקע מכירות במסגרת מחיר למשתכן בראשל"צ באותו חודש. מכירות נוספות במסגרת פרויקט זה בראשל"צ צפויים בחודשים הקרובים.

 

ההמתנה של הזוגות הצעירים למכירות במסגרת מחיר למשתכן, כמו גם הירידה החדה ברכישות המשקיעים, מוצאת ביטוי בירידה חדה במכירות הקבלנים. כך, סך הדירות החדשות שנמכרו בנובמבר עמד על 2,300 דירות בלבד, לאחר שפל של 1,300 אלף דירות באוקטובר. בהשוואה לממוצע החודשי של מכירת דירות חדשות בינואר-ספטמבר, כמו גם בהשוואה לנובמבר אשתקד, נמוכה רמת העסקאות בנובמבר האחרון ב-21%. מנגד, מכירת דירות יד שניה בחודש נובמבר האחרון נמוכה ב-3% בלבד בהשוואה לממוצע החודשי בינואר-ספטמבר השנה, וב-7% בהשוואה לנובמבר אשתקד.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים