שתף קטע נבחר

צפו: דירת מחיר למשתכן בתלת-ממד

זוכי הגרלות מחיר למשתכן נדרשים לבחור דירה בלוח זמנים צפוף כשהיא עדיין "על הנייר". טכנולוגיה חדשה שפיתח אתר מדלן ונחשפת לראשונה ב-ynet, מציגה דירת מחיר למשתכן בהדמיה תלת-ממדית אינטראקטיבית

זוכי ההגרלות בתוכנית מחיר למשתכן עומדים בפני אתגר: הם נדרשים לבחור דירה בלוח זמנים של ימים או שבועות ספורים, מתוך מגוון רחב של טיפוסי דירות, כשהן עדיין רק "על הנייר". בנוסף, האפשרות לבקש שינויים ושדרוגים במפרט הטכני שנקבע על ידי משרד הבינוי והשיכון אינה עומדת על הפרק, אלא רק לאחר אכלוס הדירה.

 

במקרים לא מעטים מבטלים הזוכים את זכייתם, בין השאר בגלל סיבות אלו. טכנולוגיה חדשה מבית אתר מדלן, שנחשפת לראשונה ב-ynet, מאפשרת לראות דירת מחיר למשתכן בהדמיית תלת-ממד אינטראקטיבית, ולסייר בתוך הדירה הווירטואלית כדי להבין כיצד היא תיראה לאחר הבנייה. באולפן ynet מסביר רועי רוזנבלט, ראש תחום תלת-ממד באתר מדלן, לאלכסנדרה לוקש כיצד פועל הממשק האינטראקטיבי - צפו בדיון:

 

 

מדובר בדירה טיפוסית עבור זוכי הגרלת מחיר למשתכן בשכונת נאות אפק בקריית ביאליק, בפרויקט שבונה חברת גיא ודורון לוי. ההדמייה היא של דירת ארבעה חדרים בשטח של 121 מ"ר עם מרפסת בשטח של 28 מ"ר. צפו בהדמייה ראשונה של דירת מחיר למשתכן בתלת-ממד:

 

 

לדברי רוזנבלט, "הדמיית הדירה בתלת-ממד מוכיחה כי דירות מחיר למשתכן במתכונת החדשה הן בסטנדרט בנייה ראוי. רוכש שיצפה לקבל מפרט טכני שמאפיין דירת יוקרתי צפוי להתבדות, אולם בניגוד לתוכניות דומות שהיו בשני העשורים הקודמים, בהן המפרט המחייב היה מאוד בסיסי, זוגות צעירים בתחילת דרכם ימצאו בהגרלות שמתבצעות בימים אלו את מבוקשם".

 

למעשה, מוסיף רוזנבלט, המפרט שמחייב את הקבלן בתוכנית הדיור המוזל מאפשר לבחור בין שני סוגי ריצוף ובין שלוש דוגמאות לפחות. במטבח משטח עבודה עשוי שיש או אבן קיסר, באורך של לפחות 4.5 מטרים בדירות שלושה חדרים ומעלה (כאשר לדיירים יתאפשר לבחור בין מספר גוונים שונים).

מפרט סטנדרטי של דירת מחיר למשתכן, כפי שהוצג לפני כמה חודשים (צילום: קרייג אריאב) (צילום: קרייג אריאב)
מפרט סטנדרטי של דירת מחיר למשתכן, כפי שהוצג לפני כמה חודשים(צילום: קרייג אריאב)

מפרט הדירה בתוכניות האדריכליות (מקור: מדלן) (מקור: מדלן)
מפרט הדירה בתוכניות האדריכליות(מקור: מדלן)

עוד כולל המפרט חלונות מסוג אלומיניום עם זיגוג כפול, תריסים בכל הפתחים (מלבד מטבח ושירותים) ותריסים חשמליים בסלון; וכן חלונות אלומיניום עם הכנה לכנף רשת נגד יתושים ומערכת חשמל (תלת-פאזית). בדירות שלושה חדרים ומעלה כולל המפרט שישה שקעי חשמל במטבח ומרפסת שירות. בנוסף, מוקצית חניה אחת לפחות לכל דירה, כאשר בפרויקטים מסוימים חלק מהדיירים יהינו מחניה כפולה וממחסן (המפרט המלא המחייב).

 

נזכיר כי הדירות שמוצעות כיום לזוכי ההגרלה בקריית ביאליק משקפות הנחה של כ-25% ממחיר השוק. הנחה זו אינה נשענת על הוזלה משמעותית בעלויות הביצוע (בניית הפרויקט), אלא מתבססת בעיקר על ההנחה שסופגת המדינה בעלות הקרקע, יחד עם הפחתה בסיכון של הקבלן, שמוכר את הדירות במחיר ידוע מראש ובלוח זמנים קצר.

 

לדברי גיא לוי, מבעלי החברה היזמית גיא ודורון לוי, "מדובר במכרז מהגדולים שהושלמו עד כה. במהלך שיווק הדירות, נדרשים הזוכים לבחור מבין קרוב ל-40 טיפוסי דירות תוך שבועיים-שלושה. בהינתן תנאי הרכישה האלה, החלטנו לסייע להם לקבל את ההחלטה הנכונה בנוגע לבחירת הדירה, באמצעות שימוש בממשק הטכנולוגי של מדלן".

הדמיות פרויקט מחיר למשתכן בשכונת נאות אפק בקריית ביאליק (הדמיה: RDV) (הדמיה: RDV)
הדמיות פרויקט מחיר למשתכן בשכונת נאות אפק בקריית ביאליק(הדמיה: RDV)

 (הדמיה: RDV) (הדמיה: RDV)
(הדמיה: RDV)

 (הדמיה: RDV) (הדמיה: RDV)
(הדמיה: RDV)

 

מחקר: רק 22.5% מזוכי ההגרלות הם בני מקום

כאמור, חלק לא קטן מזוכי ההגרלות מבטל את זכייתו מסיבות שונות - המחיר, המפרט וגם המרחק ממקום מגוריו. כפי שפורסם באחרונה ב-ynet, ישנם לא מעט זוגות צעירים שזכו בהגרלה בפרויקטים בקריות, למשל, אבל מתגוררים במרכז הארץ ומתכננים להמשיך לגור שם - ולהשכיר את הדירה המוזלת שבה זכו.

 

מחקר שערך מכון MNA מחקרי נדל"ן, בדק את מאפייני הזוכים במכרזי מחיר למשתכן. ממצאי המחקר מצביעים על כך ש-22.5% עד 38% מהזוכים הם בני מקום, אולם יותר ממחצית גרים ביישובים המרוחקים מאזור הזכייה. לדברי דני דניאל, מנכ"ל המכון, "אם הזוכים שאינם בני מקום יבחרו להישאר להתגורר במקום מגוריהם - לא בטוח שיצליחו להשכיר את הדירה או לכסות את החזרי המשכנתא".

 

מהממצאים עולה כי בשמונה מכרזים בקריית מוצקין, רק 21% מהזוכים הם בני המקום לעומת 53% שאינם מתגוררים באזור חיפה והקריות אלא באזור השרון, במרכז ואף דרום הארץ. למעשה, מהממצאים עולה כי כ-100 מזוכי ההגרלה בקריית מוצקין חיים בתל-אביב ובירושלים.

 (מקור: מכון MNA מחקרי נדל"ן) (מקור: מכון MNA מחקרי נדל
(מקור: מכון MNA מחקרי נדל"ן)

 (מקור: מכון MNA מחקרי נדל"ן) (מקור: מכון MNA מחקרי נדל
(מקור: מכון MNA מחקרי נדל"ן)

"קחו לדוגמא זוג צעיר שגר כיום בשכירות בפתח תקווה ליד משפחתו, עובד במרכז הארץ, וזכה בהגרלה לדירה מוזלת ב-20%-30% ממחיר השוק במסגרת מחיר למשתכן בקרית מוצקין", מבקש דניאל להסביר את הממצאים. לדבריו, "במשך כשלוש שנות בניית הפרויקט, בהנחה שלא יהיו עיכובים, אותו זוג ישלם שכירות בפתח תקווה ובנוסף החזרי משכנתא לפי קצב התקדמות הבנייה".

 

בנוסף, הוא מציין, "צריך להתייחס לריביות המשכנתא, מדד המחירים לצרכן, מדד תשומות הבנייה וכדומה. ואם זה לא מספיק, אז עם סיום בניית הפרויקט, בני הזוג יצטרכו להחליט אם להעתיק את מקום מגוריהם לצפון - ואז למצוא עבודה חדשה; או להשכיר את הדירה משום שהם אינם רשאים למכור אותה במשך חמש שנים, מיום קבלת החזקה בה".

 

דניאל סבור כי כדי למנוע מצב שבו זוכי מחיר למשתכן יאלצו לשלם תשלומים כפולים, טוב יהיה אם המדינה תגדיל את שיעור בני המקום בהגרלות ותיתן להם קדימות. "התוכנית מיטיבה עם אלה שבאמת מתכוונים לגור בדירות", הוא מסכם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קרייג אריאב
מפרט בסיסי של דירת מחיר למשתכן
צילום: קרייג אריאב
מומלצים