שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אין זמן במהלך השבוע? האימון שיאריך חייכם בסופ"ש
  גם אתם מתקשים למצוא זמן הולם במהלך השבוע לביצוע פעילויות כושר? החדשות הרעות הן שיש הרבה כמוכם, החדשות הטובות - שלא הכל אבוד. מחקר חדש מצא את הזמן המינימלי הנדרש להפקת היתרונות הבריאותיים מפעילויות גופנית. התוצאות? מעודדות יותר ממה שחשבתם

  גם אם נדחוס את כל אימוני הכושר השבועיים שלנו לסשן אחד-שניים ארוכים בסוף השבוע, עדיין נוכל ליהנות מכל היתרונות הבריאותיים הנלווים אליהם, כך עולה ממחקר חדש. מסתבר שלהיות פעיל, גם מבלי לבצע 150 דקות של פעילות ספורטיבית מתונה במהלך השבוע עדיין מספיק כדי לצמצם את הסיכון לתמותה מוקדמת בשליש. ממצאים אלו, עולים מסקר שנערך בסקוטלנד ובריטניה בקרב 64,000 מבוגרים מעל גיל 40.

   

  מומחי בריאות טוענים שאימון תכליתי ומכוון מטרה הוא הוא המפתח לבריאות טובה. חוקרים מאוניברסיטת לאפבורו בבריטניה ואוניבריסטת סידני ניתחו מידע על הזמן בו אנשים מבצעים פעילות גופנית ואת מצבם הבריאותי במשך 18 שנה. בתום המחקר נמצא שתדירות האימון השבועית או משך האימון אינם מהווים פקטור בהשפעה על היתרונות הבריאותיים הנלווים לפעילות, כל עוד הם עומדים ביעדי הבסיס.

   

  אלה הם חדשות טובות לאנשים בעלי שגרת חיים עמוסה אשר עובדים ומזיעים בכל סוף שבוע מחדש על מנת ליהנות מפעילות גופנית מספקת, טוענים החוקרים. בהשוואה לכאלה שלא מתאמנים בכלל, אנשים שבכל זאת הצליחו לדחוס פעילות גופנית ללו"ז הצפוף שלהם, בין אם סטנדרטית או לא – היו בסיכון נמוך יותר לתמותה מסרטן או מחלות קרדיווסקולריות, אשר יכולות להוביל להתקפי לב ושבץ.

   

  נמצא כי מתאמנים בעלי שגרת חיים צפופה, אשר התאמנו במשך יום אחד או יומיים במהלך השבוע - הורידו את הסיכון לתמותה ממחלות קרדיווסקולריות ב-41% ואת הסיכון לסרטן ב-18%, זאת בהשוואה לאלו שלא היו פעילים גופנית. אלו אשר התאמנו באופן סטנדרטי במהלך 3 ימים שבועיים או יותר באופן קבוע - הפחיתו את סיכוניהם ב-41% ו-21% בהתאמה.

   

  יתרה מזאת, אפילו אלו אשר לא היו ברשותם הזמן והאמצעים הנדרשים לפעילות גופנית שבועית מספקת, הורידו את הסיכון שלהם באחוז משמעותי – 37% ו-14% בהתאמה, על פי החוקרים.

   

  רצים רק בסופ"ש? אתם עדיין נהנים ממגוון יתרונות בריאותיים (צילום: shutterstock)
  רצים רק בסופ"ש? אתם עדיין נהנים ממגוון יתרונות בריאותיים(צילום: shutterstock)

   

  אז כמה פעילות גופנית צריך לעשות?

  על מנת ליהנות מהיתרונות הבריאותיים של פעילות גופנית, על מתאמנים בגילאי 19-64 לעמוד ביעדים הבאים:

   

  לפחות 150 דקות שבועיות של פעילות אירובית מתונה כמו רכיבה או הליכה מהירה, בנוסף לאימוני כח כמו הרמת משקולות העובדים על כל קבוצות השרירים במהלך יומיים או יותר.

   

  או:

   

  75 דקות שבועיות של פעילות אירובית נמרצת כמו ריצה או משחק טניס, בנוסף לאימוני כח לכל קבוצות השרירים במהלך יומיים נוספים.

   

  או:

   

  שילוב של פעילות אירובית מתונה ונמרצת במהלך השבוע, למשל: 30 דקות ריצה ו-30 דקות של הליכה מהירה, בנוסף לאימוני כח העובדים על כל קבוצות השרירים במהלך יומיים או יותר.

   

  ד"ר גרי אודונובן, חוקר רפואי ומומחה לפעילות גופנית מאוניברסיטת לאפבורו טוען שהמפתח הוא ביצוע פעילות גופנית תכליתית ומכוונת מטרה לשיפור הבריאות והחוסן הגופני. "בריאות לא מושגת על ידי עמידה במקום", הוא אומר.

   

  אודונובן טוען שהמחויבות לאורח חיים פעיל מלווה בדרך כלל גם בבחירות בריאות אחרות המובילות לשינוי חיובי, גם אם מדד ה-BMI מעט חורג מהנורמה. בנוסף, מוסיף הוא שעד כה טרם היה ברור מהי הדרך האופטימלית לעמידה ביעדים השבועיים הנדרשים מפעילות גופנית.

   

  עם זאת, והיה וגם אתם נמנים עם אותם אנשים אשר גם בזמן סוף השבוע מתקשים למצוא זמן, אל תמהרו להספיד את הבריאות שלכם. לפי ג'סטין וארני, ראש המחלקה לבריאות הציבור באנגליה, גם קצת עדיף מכלום. "ביצוע 150 דקות של פעילות גופנית מתונה במהלך השבוע ימקסם את היתרונות הבריאותיים שלה. עם זאת, כל פעילות קטנה תורמת וגם 10 דקות של אימון גופני יביאו לשיפור המצב הבריאותי".

   

  אתם כבר פה אז למה שלא תנצלו את הזמן לאימון קצרצר?

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אין זמן במהלך השבוע? האימון שיאריך חייכם בסופ"ש"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים