שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חיזבאללה שוב מתמקד בישראל: "אסד בובה, אנחנו ניצחנו"
  לארגון השיעי יש טילים בליסטיים מונחי GPS, טילים רוסיים נגד טנקים וטילים נגד ספינות - וגם ניצחון בקרב על חלב ברזומה. "לא מאוהבים באסד, לא אכפת לנו להרוג את כולם", אמר לוחם חיזבאללה. עכשיו הם שוב מביטים לעבר ישראל: "היא חלשה יותר מקורי עכביש"

  הם השיגו את הניצחון החשוב ביותר מפתיחת המלחמה הסורית - וכעת הם חוזרים להתמקד בישראל. המגזין האמריקני "ניוזוויק" סוקר בכתבה נרחבת את מצבו של חיזבאללה לאחר המערכה על חלב, ומביא ראיונות נדירים עם מפקד ולוחם בארגון הטרור הלבנוני - שעל פי הערכה אסטרטגית שפורסמה בשבוע שעבר הוא האיום הגדול ביותר על ישראל.

   

  עלי, תושב רובע הדאחייה שבביירות, הציג לכתב העיתון סרטון שצולם בחלב. הוא נראה בו לבוש מדים ונושא נשק, כשקולות הירי ופצצות המרגמה ברקע. "זה אני, תראה מה אני עושה עכשיו", הוא אומר. הסרטון מראה אותו רץ לעבר מקום שטוהר ובו נותרה כרזת ארגון "ג'בהת א-נוסרה", אחד מהארגונים האיסלאמיסטים הנלחמים במשטרו של בשאר אסד. עלי נראה מוריד את הכרזה, ומחליף אותה בדגל של חיזבאללה. כשהסרטון נגמר, עלי אומר: "הקרב לא נגמר. ניצחנו בחלב, אבל עוד לא סיימנו".

  לוחם חיזבאללה בגבול לבנון-סוריה (צילום: AP)
  לוחם חיזבאללה בגבול לבנון-סוריה(צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  ב-22 בדצמבר, משטר אסד - בסיוע חיזבאללה ורוסיה - הכריז על ניצחון בקרב על העיר הגדולה. הניצחון הזה לא היה מובטח כשחסן נסראללה הודיע על כניסתו למערכה לצד אסד, במאי 2013. באותה עת זעמו לבנונים רבים על ההחלטה הזו, והפופולריות של הארגון צנחה. אבל חיזבאללה יצא כמנצח, וחיזק את שליטתו ככוח החזק ביותר בלבנון. הארגון שפעם היה תלוי באסד לצורך הישרדותו, נחשב עתה כחזק יותר ממנו.   

    

  מפקד שמתגורר בדאחייה סיפר לעיתון האמריקני על המערכה הממושכת בחלב: "לא הרגשנו שזה קרב מקומי. הייתה השפעה בינלאומית רבה בחלב. המחבלים היו חמושים לעייפה. יש להם הרבה כסף וכלי נשק שהועבר מטורקיה - וגם ממדינות רבות אחרות".

   

  לפי המרכז הסורי המפקח על זכויות אדם, שמושבו בלונדון, 1,387 לוחמי חיזבאללה נהרגו בסוריה. בשלב מסוים האבידות היו כה רבות, עד שהיו שהעריכו כי היכולת של חיזבאללה להילחם מול ישראל כבר כמעט אינה קיימת. "חיזבאללה איבד מפקדים בכירים ומנוסים", אמרה רנדה סלים, מומחית לחיזבאללה במכון מחקר אמריקני. "לא קל לארגון למצוא מחליפים במהירות".   

   

  אבל רבים בחיזבאללה סבורים כי ההקרבה השתלמה - לא רק שאסד נותר בשלטון, אלא שחיזבאללה חיזק את שליטתו במדינתו שלו. "מי יכול להתמודד מול חיזבאללה בלבנון?", שואל המפקד מהדאחייה שאלה רטורית. אחת הסיבות לביטחון העצמי של אנשי חיזבאללה היא העובדה שבאוקטובר נבחר לנשיא לבנון מישל עוון, בן ברית של חיזבאללה. "הניצחונות שלנו בסוריה ישתקפו חיובית בלבנון כי כעת חיזבאללה נמצא בקשר עם כל המפלגות במדינה. פתאום, אנחנו חברים של כולם", הוא אומר.

  נסראללה ומישל עוון. בן ברית בהנהגה (צילום: AP)
  נסראללה ומישל עוון. בן ברית בהנהגה(צילום: AP)
   

  בצד התועלת, לא רק שחיזבאללה צבר ניסיון מבצעי גדול בלחימה, הוא אף שימר את צינור אספקת הנשק מאיראן ומסוריה. לפי "ניוזוויק", זו ככל הנראה הייתה הסיבה העיקרית שהצטרף למערכה מלכתחילה. אבל לצד התועלות, יש לחיזבאללה גם עלויות - ולא רק בחיי אדם. בחיזבאללה אומרים כי כעת יש מתיחות בין הארגון השיעי לבין המשטר בדמשק.

   

  "אנחנו והמשטר הסורי יורים לפעמים זה בזה", אומר עלי, וצוחק. "ממש לא אכפת לנו מהסורים. אין לנו כוונה להחזיר את השטחים שכבשנו בסוריה. אנחנו לא בסוריה בגלל שאנחנו מאוהבים בבשאר אסד בגלל המראה שלו. אם תגיע אלינו ותאמר לנו שהמשטר הסורי פולש ללבנון, אנחנו נילחם בהם. נהרוג את כולם. שיזדיינו. אנחנו שם רק בשביל התועלת שלנו. אנחנו מגינים על האינטרסים שלנו".

   

  סלים אומרת כי הסלידה של חיזבאללה מהמשטר הסורי הלכה וגדלה בחודשים האחרונים. "זה לא סוד שבכירי הצבא בחיזבאללה לא התרשמו מהיכולות של הצבא הסורי ומהמשמעת של המיליציה שתומכת באסד". חברו של עלי מסכים: "אסד הוא שליט בובה. אין לו כוח אמיתי. אנחנו ניצחנו במלחמה, לא המשטר".

   

  בכל מקרה, ולמרות המשך המלחמה בסוריה והאיום במתקפות מבית מצד תומכי דאעש, ההצלחה של חיזבאללה מביאה לכך שכעת הארגון יכול להתמקד שוב בישראל. "כשזה מגיע לישראל", אומר המפקד מהדאחייה, "אנחנו אף לא פעם לא ישנים. אנחנו תמיד מביטים לעברם".   

  אסד. "לא מאוהבים בו בגלל המראה שלו" (צילום: EPA)
  אסד. "לא מאוהבים בו בגלל המראה שלו"(צילום: EPA)

  עשור חלף מאז מלחמת לבנון השנייה, ומאז הארגון רק הלך והתחמש. לפי הדיווחים, חיזבאללה מחזיק בטילים בליסטיים קצרי טווח מונחי GPS שיכולים להטיל על גוש דן פצצות במשקל 500 ק"ג, טילים רוסיים נגד טנקים וטילים נגד ספינות. "חג המולד שלנו יגיע כשהישראלים יפלשו. ישראל חלשה יותר מקורי עכביש", מתרברב המפקד, כשהוא משתמש במטאפורה המפורסמת של נסראללה.

   

  למרות הרברבנות, הארגון השיעי לא ממהר לפתוח במלחמה מול ישראל - למרות הפצצות שיירות הנשק בשנתיים האחרונות. אבל כשזה ישתנה, אומר לוחם חיזבאללה עלי, הוא והארגון יהיו מוכנים: "הישראלים מפסידים במשחק הזה מאז 2006. אלוהים איתנו".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חיזבאללה שוב מתמקד בישראל: "אסד בובה, אנחנו ניצחנו""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים