שתף קטע נבחר

מזכיר ההגנה הבא: "ת"א היא בירת ישראל"

ג'יימס מאטיס, מזכיר ההגנה המיועד של דונלד טראמפ, נשאל על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים – מהבטחות הבחירות של הנשיא הנכנס: "כרגע תל אביב היא הבירה, אני דבק במדיניות האמריקנית הנוכחית". בעבר הזהיר שההתנחלויות מרחיקות את השלום

הגנרל בדימוס ג'יימס מאטיס, מזכיר ההגנה המיועד של דונלד טראמפ, הפתיע הערב (יום ה') כשנשאל על אחת מהבטחות הבחירות של טראמפ - העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. "כרגע תל אביב היא בירת ישראל", אמר מאטיס בשימוע בסנאט של אישור המינוי שלו. "שם נמצאים כל גורמי הממשל שלנו". 

 

"אתה מסכים איתי שירושלים היא בירת ישראל?", שאל אותו הסנאטור לינדזי גרהאם. מזכיר ההגנה הנכנס אמר כי הוא דבק במדיניות של הממשל האמריקני הנוכחי, וציין כי מי שיידרש לתת תשובה לנושא הוא מזכיר המדינה הנכנס, רקס טילרסון. בעבר הזהיר מאטיס את ישראל כי ההתנחלויות מרחיקות את הסיכוי לשלום ומגדילות את החשש מאפרטהייד.

 

 
הגנרל בדימוס ג'יימס מאטיס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הגנרל בדימוס ג'יימס מאטיס(צילום: AFP)

קודם לכן נשאל מאטיס על יחסי ארה"ב וישראל. הוא אמר כי ארה"ב חייבת "להתחיל יחסים טובים יותר עם ישראל ועם בעלות הברית שלנו באזור". לדברי מאטיס וושינגטון חייבת לקדם את השלום בין ישראל לפלסטינים.

 

תוקף את רוסיה: "פוטין מנסה לפרק את נאט"ו"

במהלך השימוע נשאל מאטיס בין השאר על רוסיה ונשיאה ולדימיר פוטין. מאטיס אמר כי ארה"ב צריכה להבין שוולדימיר פוטין מנסה לפרק את נאט"ו, וכי לדעתו הסדר העולמי עומד בפני "המתקפה הגדולה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה". הוא אמר כי האיום על הסדר העולמי מגיע מרוסיה, מארגוני טרור ומפועלה של סין בים סין הדרומי.

 

מאטיס אמר לוועדה בסנאט כי ההיסטוריה היא מדריך להתנהלות מול מוסקבה. אמנם היו הרבה ניסיונות של ארה"ב במשך השנים להתחיל מחדש את היחסים עם רוסיה – אך רשימת ההצלחות קצרה. מזכיר ההגנה המיועד מתאר את רוסיה כיריבה אסטרטגית של ארה"ב, וציין שהוא ממליץ לנקוט בצעדים צבאיים, כלכליים ודיפלומטיים "כדי להגן על עצמנו היכן שצריך".

 

"אנחנו היינו במגעים עם רוסיה גם בימים האפלים ביותר של המלחמה הקרה, ואני תומך ברצון של הנשיא הנכנס לנהל איתה מגעים היום. עם זאת, כשאנחנו מזהים אזורים שבהם אנחנו לא יכולים לשתף פעולה, אנחנו חייבים להתעמת עם ההתנהגות של רוסיה ולהגן על עצמנו אם רוסיה בוחרת לפעול בניגוד לאינטרסים שלנו", הדגיש שר ההגנה המיועד.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

מאטיס אמר את הדברים נגד רוסיה יממה אחרי שבכיר נוסף בממשל העתידי של טראמפ תקף בחריפות את ההתנהלות הרוסית. רקס טילרסון, שנחשב למקורב לוולדימיר פוטין ובעבר התבטא נגד הטלת הסנקציות על רוסיה, הפתיע רבים כשאימץ גישה חדשה ומפתיעה כלפיה. טילרסון אמר שרוסיה היא "סכנה" לארה"ב וסיפר שהוא תומך בהמשך הסנקציות שהוטלו על רוסיה בעקבות סיפוח חצי האי קרים ב-2014.

 

בשימוע בסנאט אמר טילרסון כי אם יתברר שרוסיה אכן התערבה בבחירות - ארה"ב תגיב, אולי גם בסנקציות חדשות. "בשעה שרוסיה מחפשת כבוד ורלוונטיות בבמה העולמית, הפעולות האחרונות שלה מתעלמות מהאינטרסים האמריקניים", אמר.


פורסם לראשונה 12/01/2017 18:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים