שתף קטע נבחר

החוב בוטל כי תיק ההוצל"פ התעכב 25 שנה

ב-1991 חויב עובד מוסך בסכום של 2,568 שקל. אבל תיק ההוצל"פ נגדו נפתח רשמית רק ב-2007, ומסירת ההודעה לחייב התעכבה כמעט עשור נוסף

לשכת ההוצאה לפועל בירושלים הורתה לאחרונה על סגירת תיק של חייב בשל שיהוי קיצוני בהליכים: מקור החוב היה בעסקה זעירה ב-1991, אולם התיק נפתח רשמית רק 17 שנים מאוחר יותר, ומסירת ההודעה לחייב הגיעה אחרי כמעט עשור נוסף. הרשם ערן אביטל הגדיר את ההתנהלות של הזוכה "שיהוי כבד וחמור".

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

החוב, על סך 2,568 שקלים, "נולד" בפסק דין שניתן בדצמבר 1991. אלא שתיק ההוצאה לפועל נפתח רק ביולי 2007. הזוכה ביצע כמה ניסיונות לאתר את החייב וביצע מסירה חלקית של האזהרה בינואר 2008.

 

מאז ועד 2011 שוב לא נעשתה כל פעילות בתיק. מאוקטובר 2011 עד דצמבר אותה שנה הוא שוב ניסה לבצע "פעולות גבייה מצומצמות", אך לאחר מכן, עד 2015 שוב לא נעשה דבר. רק בינואר 2016 בוצעה סוף סוף "מסירה מלאה" של אזהרה.

 

בתגובה לכך הגיש החייב בקשה בטענת "פרעתי", שבמסגרתה טען כי לא ידע על העניין עד כה. ראשית, הוא טען ששילם את החוב לזוכה במזומן, בשכונת רחביה שבירושלים, בסמוך לסניף הבנק "אמריקאי ישראלי" שהיה סניף הבנק של מוסך שבו עבד.

 

לגרסתו, הזוכה חתם לו על פתק שמאשר כי הוא שילם לו, אולם המסמך אבד שכן חלפו 25 שנה. בנוסף הוא טען שיש לסגור את התיק בשל השיהוי רב השנים.

 

הזוכה הכחיש את הגרסה מכל וכל. לדבריו הוא השתהה בביצוע הליכי ההוצאה לפועל רק משום שלא הצליח לאתר את החייב. לטענתו, מיד לאחר קבלת פסק הדין הוא ניסה לגבות את הכסף וכך עשה לאורך כל השנים, באמצעות שלושה עורכי דין שונים.

 

אבל הרשם ערן אביטל קיבל את הבקשה של החייב בשל השיהוי שאותו הגדיר כבד וחמור: "משך עשרות שנים הזוכה נמנע מלהגיש בקשת ביצוע לשם גביית חובו... תיק ההוצאה לפועל אינו יכול לשמש 'תוכנית חיסכון לזוכה' אשר תמתין פרק זמן ממושך, ללא נקיטת הליכים, תוך צבירת הפרשי הצמדה וריבית".

 

בהקשר זה העיר הרשם שאילו הזוכה היה נוקט פעולה פשוטה של פתיחת תיק ההוצאה לפועל תוך זמן סביר לאחר פסק הדין, הוא יכול היה להמציא את האזהרה לידי החייב במקום עבודתו – מוסך שבאותן שנים היה עסק פעיל.

 

השופט הוסיף כי מבחינת עקרונית, זוכה שמעכב את פתיחת תיק ההוצאה לפועל במשך עשרות שנים מוכיח בהתנהגותו כי ויתר או מחל על חובו. כמו כן ציין כי העיכוב גרם לחייב לנזק ראייתי, והטענה בעניין אי שמירת "הפתק" הותירה רושם אמין.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ החייב (המבקש): עו"ד ויסאם מ' חסן
  • ב"כ הזוכה: עו"ד ערן ג'רבי, עו"ד פולינה יעקובוב
  • עו"ד עפר גמליאל עוסק בהוצאה לפועל
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד עפר גמליאל
מומלצים