שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפגנות הזדהות עם הבדואים: "מסרבים להיות אויבים"
  ברחבי הארץ נערכו הערב כמה הפגנות בעקבות הריסת הבתים באום אל חיראן וההתייחסות למגזר הערבי. "הממשלה הופכת את החברה שלנו לשדה קרב שבו יהודים וערבים עומדים משני צדי המתרס". המפגינים דרשו לחקור את האירוע בנגב

    

  ההפגנה הערב בתל אביב. "חוסר צדק"    (צילום: דוברות תנועת עומדים ביחד)

  ההפגנה הערב בתל אביב. "חוסר צדק"    (צילום: דוברות תנועת עומדים ביחד)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הערב (יום ד') הפגינו כ-300 אנשים בתל אביב וביפו ועוד מאות הפגינו במוקדים נוספים בארץ במחאה על "שפיכות הדמים, הרס הבתים והאלימות שהופעלה הבוקר בכפר הבדואי בנגב". בהפגנה, שאורגנה על ידי תנועת "עומדים ביחד", מרצ וחד"ש ותנועות וארגונים נוספים, קראו לממשלה לחדול מהריסת הבתים באום אל חיראן ולחקור לעומק את האירוע שבו נרצח השוטר ארז (עמדי) לוי ז"ל ונורה למוות תושב הכפר יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן, שדרס אותו.

   

  אחת ממארגנות ההפגנה, ד"ר יעלה רענן מתנועת "עומדים ביחד" אמרה: "היינו הבוקר בכפר והמחזות שראינו שם הם קשים ואיומים. ממשלה שמגיעה עם כוחות מזוינים כדי להתעמת עם אזרחיה היא ממשלה מסוכנת. ממשלה שטוענת על אזרחיה שהם 'מחבלים' ושצריך לבדוק אם 'יש להם קשר לדעאש' - היא ממשלה שמוכנה ללכת למחוזות מפחידים. הטענות והמעשים האלה לא פוגעים רק בתושבי הכפר בנגב. הם הופכים 20% מאזרחי ישראל לאויב והם הופכים את החברה שלנו לשדה קרב שבו יהודים וערבים עומדים משני צדי המתרס".

  ההפגנה הערב ביפו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  ההפגנה הערב ביפו(צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  מחאה ביפו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  מחאה ביפו(צילום: מוטי קמחי)

  נדב ביגלמן שהשתתף בהפגנה אמר: "אנחנו מפגינים כאן גם כדי למחות נגד חוסר הצדק וחוסר ההיגיון שבפינוי כפר בדואי כדי להקים על חורבותיוי ישוב יהודי, אבל גם כדי להגיד באופן חד וברור שלא נקבל את הניסיון של הממשלה להפוך חמישית מאזרחי המדינה לאויבים. לפני חודשיים היה זה 'טרור ההצתות', בשבוע שעבר זה היה הרס הבתים בקלנסווה והיום זה היה הכפר אום אל-חיראן בנגב. כל מעשי הממשלה מסיתים יהודים נגד ערבים וערבים נגד יהודים, ואנחנו עומדים כאן ביחד, יהודים וערבים, ומוכיחים שמציאות אחרת היא אפשרית".

   

  מייסם ג'לגו'לי, מתנועת "עומדים ביחד": "אנחנו מסרבים להיות אויבים, ואנחנו מסרבים להאמין שככה זה צריך להיות. אזרחי ישראל הערבים הם לא מחבלים וישובים ערבים לא צריכים להרוס כדי לבנות במקומם ישובים יהודים. מעל הכל - ירי על אזרחים ישראלים זה דבר פסול ובלתי לגיטימי ואנחנו קוראים לכם להיאבק ביחד איתנו נגד המתקפה של הממשלה על החברה הישראלית".


   

  שביתה כללית מחר במגזר הערבי

  מאות אזרחים ערבים השתתפו בהפגנות מחאה על הריסת הבתים באום אל חיראן ובקלנסווה. ההפגנות התקיימו באום אל פחם, נצרת, חיפה, יפו, קלנסווה, בקה אלגרביה, סכנין ושפרעם. המשתתפים הניפו דגלי פלסטין וכרזות עליהן נכתב "לא נשתוק על הריסת בתים", "אתם הורסים ואנחנו בונים" ו"לא זזים מאדמותינו". המפגינים צעקו: "יא שהיד, תנוח ואנחנו נמשיך את המאבק". בהפגנה באום אל פחם חסמו המשתתפים את כביש 65 לכמה דקות.

   

  מאות מחו גם באום אל-פחם (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  מאות מחו גם באום אל-פחם(צילום: עידו ארז)

   (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)

  הפגנת המחאה סמוך לכביש 65 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  הפגנת המחאה סמוך לכביש 65(צילום: עידו ארז)

   (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)

  ועדת המעקב של החברה הערבית בראשותו של מוחמד ברכה הכריזה על שביתה כללית מחר (חמישי) בכל היישובים הערביים. השביתה תכלול בתי עסק ומקומות ציבוריים. בבתי הספר הוחלט שהתלמידים יגיעו ללמוד שני שיעורים על הריסות הבתים וישתתפו בצעדות מחאה.

   

  אחמד מסארווה, תושב ואדי ערה, השתתף בהפגנה באום אל פחם: "ממשלת ישראל ממשיכה בהריסות בתים בחברה הערבית. כולנו כועסים והסבלנות שלנו פקעה. הרחוב הערבי הוא עכשיו כמו פצצה מתקתקת שעלולה להתפוצץ בכל רגע. ממשלת ישראל והמשטרה התעסקו בלתפור תיק ליעקוב אבו אלקיעאן שירו בו למוות. פתאום הם קבעו שהוא דרס את השוטר. לדעתי כל אדם שהיה במקום השהיד שנורה היה נלחץ בגלל הירי מסביבו".

   

  עומר מחאמיד מנצרת אמר: "הממשלה והמשטרה הפכו את אבו אלקיעאן למחבל שביצע מעשה טרור ושכחו את טרור הריסת הבתים וגירוש המשפחות מאדמותיהם". תושב אום אל חיראן שהשתתף באחת ההפגנות אמר: "הכי קל היום לירות באדם ולהגיד עליו שהוא מהתומכים בדאעש. אנו מגנים את גרסת המשטרה והשב"כ לגבי השהיד. הם צריכים להתנצל על דבריהם החמורים. מדובר באדם יקר, קשה לנו מאוד לשכוח אותו ולא יהיה לנו קל להתמודד עם אסון כזה. עכשיו כולנו חייבים להמשיך במאבק הצודק כדי להפסיק את ההריסות".

   

  המשטרה: הטענות ייבדקו

  במשטרה פירטו הערב את השתלשלות פיגוע הדריסה הבוקר ביישוב אום אל-חיראן שבנגב, שבו נרצח רס"ב ארז (עמדי) לוי, שהובא למנוחות. מתחקיר המשטרה עולה כי המחבל, יעקוב מוסא אבו אלקיעאן, התעלם מירי האזהרה של השוטרים שהגיעו למקום כדי להשתתף במבצע הריסת מבנים בלתי חוקיים, דהר לעבר הלוחמים במקום - ודרס שניים מהם. במח"ש מסרו כי כל הטענות הנוגעות לאירוע באום אל-חיראן ייבדקו.

   

  "בסך הכול מדובר על אירוע של כ-60 שניות, שהחל בשעה 5:56", נמסר מהמשטרה. "הרכב עמד עם אורות כבויים. כאשר הלוחמים הבחינו ברכב גולש לעברם, הם הבהבו לעברו עם פנס. כשלא נעצר, ירו השוטרים שלושה כדורי אזהרה באוויר. בשלב זה האיץ המחבל לעבר לוחמי מתפ"א (מנהלת תיאום פעולות אכיפה)".

   

  במבצע ההריסה השתתפו 480 לוחמי משטרה ומשמר הגבול שהגיע לפנות בוקר ליישוב הסמוך לחורה לשם אבטחת פעילות מנהל מקרקעי ישראל במימוש צו הריסה, "לאחר הידברות מקדימה וממושכת בעניין עם דרי המקום. לוחמי משטרת ישראל ומשמר הגבול בשיתוף פעולה עם אנשי רשות מקרקעי ישראל סיימו את ביצוע ההריסות על-פי צו בית המשפט באום אל-חיראן".

   

  המשטרה אומרת כי מיד לאחר פינוי זירת הפיגוע, התארגנו הכוחות יחד עם רשות מקרקעי ישראל וביצעו את צווי ההריסה כפי שתוכנן. "משטרת ישראל קוראת להנהגת המגזר הבדואי לגנות את האירוע ולהקיא מתוכו אידיאולוגיות קיצוניות שכל עניינן טרור", לשון הודעת המשטרה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים