שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מדענים מנסים להשיב לחיים את הטיגריס הכספי שנכחד

  לפני היעלמותם מהעולם, הטיגריסים הכספיים הסתובבו בעיקר באזור הים הכספי, כך גם קיבלו את שמם. אך ההידרדרות הסביבתית, שבעיקר נבעה מפרויקטים חקלאיים מסיביים בחסות הסובייטים, הביאה בסופו של דבר להכחדת המין לפני כ-50 שנה

  כמה ימים לאחר שדווח כי מדענים מנסים להשיב לחיים את שור הבר האירופי , שנכחד אי שם במאה ה-17, גם באסיה עשויה בקרוב להסתובב חיה שכבר נכחדה לפני כמה עשורים: הטיגריס הכספי. מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת Biological Conservation מציע כי הגיעה העת להחזיר למרכז אסיה את החיה שנכחדה בשנות ה-60 של המאה הקודמת. המדענים מתכוונים לעשות הכלאה לאחור של מינים דומים שעדיין נושאים DNA של הטורף.

   

  מדענים מבית הספר למדעי הסביבה ויערנות באוניברסיטת ניו יורק סטייט בסירקיוז מאמינים כי אזור פראי במערב קזחסטן יהיה האידאלי ביותר עבור ניסוי ההחזרה וההטמעה המחודשת של המין. אך ראשית, השטח המיועד ותנאיו צריכים לעבור מקצה שיפורים וכן צריך לעודד תנאי טרף כדי שאוכלוסיית הטיגריסים תוכל לשגשג.

   

   (צילום: מתוך ויקיפדיה) (צילום: מתוך ויקיפדיה)
  (צילום: מתוך ויקיפדיה)

   

  "קודם כל, צריך לטפל בהידרדרות בשטח שנגרמת בשל שריפות בלתי מבוקרות", הסביר מיכאיל פלטסין, מהחוקרים שהשתתפו במחקר. "שנית, צריך לשחזר את אוכלוסיות הפרסתנים הפראים - יונקים בעלי פרסות – באזור. השלב הזה לבדו עשוי לקחת בין חמש ל-15 שנים". אם כל זאת ייעשה, המדענים מאמינים כי אוכלוסיית הטיגריסים באזור יכולה להכיל כ-100 מהם בתוך 50 שנה.

   

  לפני היעלמותם מהעולם, הטיגריסים הכספיים, שחיו באזור מרכז אסיה, היו יכולים להימצא מטורקיה ועד צפון-מערב סין. הם הסתובבו בעיקר באזור הים הכספי, כך גם קיבלו את שמם. אך ההידרדרות הסביבתית, שבעיקר נבעה מפרויקטים חקלאיים מסיביים בחסות הסובייטים, הביאה בסופו של דבר להכחדת המין.

   

  "השטח שבו חי הטיגריס הכספי היה רחב מאוד", הוסיף ג'יימס גיבס, חוקר נוסף במחקר, בהודעה רשמית מטעם החוקרים. "כאשר הם נעלמו, מספר המדינות שבהן היו אוכלוסיית נמרים וטיגריסים הופחת ביותר מחצי", הוסיפו החוקרים.

   

  התוכנית לשילוב מחודש של הטיגריס הכספי כולל גם תת-מין, טיגריס סיבירי, שהוא בעל מבנה גנטי כמעט זהה לזה של הטיגריס הכספי.

   

  מדענים השתמשו במידע היסטורי על הטיגריס הכספי, כמו גם במחקרים עכשוויים יותר של מינים דומים, כדי להבין איזה שילוב של מגוון של טרף ואוכלוסייה כללית נחוצים כדי לשמור על אוכלוסיית הטיגריסים.

   

  החוקרים הסיקו כי השילוב הבסיסי של המאפיינים האקולוגיים הדרושים נמצא כיום בין נהר אילי לבין ימת בלחש בקזחסטן. בין היתר חיים באזור שפע של חזירי בר וכן צבאים ואילים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים