שתף קטע נבחר

פרס: החלטת ברק שלא לפרוש - על אחריותו

אחרי שחלף המועד החוקי שבו יכול היה ברק להסיר את מועמדותו, אומר שמעון פרס: "אני סבור שיש לו הזכות לקבל את ההחלטות שקיבל, והן על אחריותו". פרס התייחס לדברי ברק, שמערכת הבחירות מתחילה רק עכשיו: "מי אומר שמערכת הבחירות מתחילה היום? הסקרים החלו לפני הרבה זמן"

השר שמעון פרס התייחס ביום שישי בצהריים לשאלת מועמדותו לראשות הממשלה: "זו שאלה לאתמול. הכל ברור ונגמר. אם יש פער, כולם צריכים להתגייס כדי לגבור על הפער". בתשובה לשאלה אם ברק עשה נכון בכך שלא פרש מהמירוץ, אמר פרס: "אני סבור שיש לו הזכות לקבל את ההחלטות שקיבל, והן על אחריותו".
פרס התייחס לדברי ברק ומקורביו, כי מערכת הבחירות מתחילה רק עכשיו: "מי אומר שמערכת הבחירות מתחילה היום? הסקרים החלו לפני הרבה זמן". הוא הוסיף: "אמרתי חד משמעית שאינני מועמד, אבל בעיתונים החלו לפרש את שפת הגוף שלי. אולי שיפרשו גם את שפת הנעליים שלי". פרס אמר את הדברים במועדון המסחרי תעשייתי בתל אביב.

נסתם הגולל על האפשרות להחליף את ברק

ביום חמישי בחצות נסתם הגולל מבחינה חוקית על אפשרות החלפתו של ראש הממשלה, אהוד ברק, בשר שמעון פרס, כמועמד ישראל אחת לראשות הממשלה. במטה ברק מקווים אמנם כי "השמאל יתעשת עכשיו כשברור שברק הוא המועמד", אבל בשטח עצמו, עושה רושם, הייאוש מחלחל.
כיכר רבין, שידעה הפגנות תמיכה רבות, בעיקר של מחנה השמאל, נראתה ביום חמישי בערב כמו עוד כיכר תל-אביבית בליל חורף. ההפגנה הגדולה שתוכננה כלחץ של הרגע האחרון על ברק, כדי שיפרוש, לא משכה אלפים. גם לא מאות. שמרית אור וקומץ חברים, שפעלו בשבועות האחרונים למען פרס, הגיעו למקום - אבל הם היו לבד.
האירוע שאירגנה אור לווה במיצג אור קולי, שכלל הקרנת תמונות מלחמה וסיסמאות תעמולה נגד שרון, אבל עוברי האורח הגיבו באדישות. העיתונאים הרבים שהגיעו למקום היו הקהל היחיד.
אנשי השמאל המעטים שהגיעו לכיכר עוד לא היו מוכנים לומר בפה מלא כי הם עתידים להיות מובסים בבחירות, אבל הם לא הסתירו את העובדה שהם מאוכזבים עד עמקי נשמתם מהמצב.
אידריס מוואסי, איש העבודה מבקה אל גרבייה, מאוכזב "מהדרך ללא מוצא אליה הגיע השמאל הישראלי". מוואסי אינו מאמין שעד יום שלישי יחול מהפך כלשהו בהתמודדות בין שרון וברק, והוא משוכנע כי שרון הוא עונש שמטיל ברק על עם ישראל.
"אני מאוכזב מברק. אין לו סיכוי לנצח. אין שום סיכוי שזה יקרה. אני חושב שבשבוע הבא שרון יהיה ראש ממשלה", אומר מוואסי. "ברק נתן לנו אותו במתנה, למרות שאף אחד לא רצה אותו ולא חלם עליו עד לפני כמה חודשים. הוא החזיר לנו את שרון כמנה אחת אפיים. אני מרגיש, מהמקום שבו אני גר, שהערבים לא רוצים לבחור בברק והוא מעניש אותם על זה", דברי מוואסי.
חזרתו של ראש הממשלה, אהוד ברק, על המסר כי הבחירות יהיו צמודות בכל זאת - וכי מערכת הבחירות מתחילה למעשה רק כעת, לא גורמת לרחל ניישטיין מגבעתיים לפיקפוק באשר לתוצאות הבחירות. "אני איבדתי את אבי ואת בעלי במלחמה", אמרה. "שרון מסמל בעיניי את הריצה בכוח, כמו שעשה עם יחידה 101 שלו, וחוסר היכולת לעבור ממצב של הפעלת כוח להפעלת כוח על-מנת לעשות שלום. עזרתי לברק בצורה ספונטנית בבחירות האחרונות, אבל הוא לא מתאים. היום אנשים לא רוצים להצביע לברק מתוך השמאל עצמו. הוא לא התבגר מספיק כדי להיות ראש הממשלה של מדינת ישראל, שזה המקום הכי קשה להיות בו ראש ממשלה. בכל זאת אני אצביע בשבילו כי כנראה שאין ברירה", דברי ניישטיין.

עימות אלים

מי שהפגין נוכחות מוגברת בכיכר היה דווקא יצחק אבן עזר, פעיל ליכוד מתל-אביב. אבן עזר עומד בכיכר מזה כחודש ומפגין תמיכה פעילה בשרון. הוא לא מוכן להיות שאנן נוכח הסקרים ונושא שלטים מאולתרים הקוראים להצביע לשרון. במהלך המיצג של אור ניסה אבן עזר להסתיר את התמונות בגופו ובמקום פרצה תגרה. הפרסומאי שמוליק כהן, הפועל יחד עם אור, ניסה להדוף אותו מהמקום וספג אגרוף מאבן עזר. העיתונאים הפרידו בין השניים. "אתה פוגע בחופש הביטוי שלי", אמר אבן-עזר בכעס והמשיך לעמוד במקום לאות מחאה.
רק המוסיקאית שמרית אור, בעקשנותה, עוד היתה משוכנעת שההודעה של ראש הממשלה על פרישה אפשרית. "אני פונה אליך אדוני ראש הממשלה אהוד ברק", אמרה אור לפני חצות והוסיפה, "אנא פנה את מקומך לבעל הסיכויים הטובים יותר. אסור להפסיד בבחירות אם אתה אתה תתמודד מול שרון בשם מחנה השלום, אתה פשוט תובס". על השאלה אם אינה חוששת שלאחר הבחירות תואשם בהכשלת ראש הממשלה ענתה אור: "זה יהיה צעד מאוד עלוב וחלש. אנחנו לא כל כך גדולים וחזקים שיכולים עד כדי כך להשפיע", וסיכמה בכך את תוצאות הפעילות הממושכת למען פרס.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דודו פריד
שמרית אור ושמוליק כהן. יתמכו בברק
צילום דודו פריד
צילום ערוץ 2
ברק ופרס. כבר לא יכולים להתחלף
צילום ערוץ 2
צילום גלי תיבון
שרון. האנשים בכיכר משלימים עם נצחונו
צילום גלי תיבון
מומלצים