שתף קטע נבחר

גרוש לקח את ילדיו מביה"ס - והואשם בפלילים

גבר לא עודכן בהחלטת בית משפט האוסרת עליו להיפגש עם ילדיו לכמה ימים. המדינה הגישה נגדו כתב אישום, אבל השופט אילן סלע זיכה אותו

בית משפט השלום בירושלים זיכה לאחרונה אב גרוש שהואשם שאסף את ילדיו מבית הספר בניגוד להחלטה שיפוטית במסגרת דיונים בהסדרי ראייה. השופט אילן סלע קבע שההחלטה האוסרת על האב לעשות זאת לא הגיעה אליו.

 

בני הזוג, שקיימו הסדרי ראייה במשך כחמש שנים, זומנו לדיון בבית המשפט לענייני משפחה בראשל"צ בנושא הסדרי ראייה חדשים. בבוקר הודיע האב שהוא חולה ולא יוכל להתייצב, אבל הדגיש שלמרות זאת הוא ייקח באותו יום את הילדים מבית הספר כרגיל. השופטת דחתה את הדיון, ובינתיים אסרה על האב להיפגש עם ילדיו למשך כמה ימים. היא הורתה לעורכת הדין שמונתה לייצג את הילדים לעדכן אותו את האבא, אולם זאת לא הצליחה לתפוס אותו בטלפון ולכן שלחה לו הודעת סמס.

 

למרות זאת הגיע האב לבית הספר, שם נתקל ביועצת שהסבירה לו כי אינו יכול לקחת את הילדים. למרות זאת, לאחר שהמתין דקות ארוכות ולא קיבל הסברים, הוא לקח את הילדים ועזב את המקום.

 

בעקבות זאת מצא עצמו האב תחת הליך פלילי, לאחר שהוגש נגדו כתב אישום שייחס לו הפרת הוראה חוקית. בתגובה הוא טען בבית המשפט שלא ידע על החלטת השופטת משום שלא הבחין בהודעת הסמס ששלחה לו עורכת הדין. לדבריו, היועצת בבית הספר לא הסבירה שבית המשפט אסר עליו להיפגש עם הילדים, והוא חשב שהתעקשותה חסרת בסיס.

 

המדינה טענה מנגד שהנאשם בחר לעצום עיניים בזמן שחשד שהתקבלה החלטה האוסרת עליו לקחת את הילדים.

 

"מרחיק לכת"

אולם השופט אילן סלע השתכנע שהאב לא ידע על קיומה של ההחלטה בשעה שלקח את הילדים, מאחר שהיא מעולם לא נמסרה לו. השופט עיין במסרון ששלחה עורכת הדין וקבע שלא נאמר בו דבר על תוכן ההחלטה, אלא רק שהיא מעוניינת להעביר לו את פרוטוקול הדיון.

 

מכאן ניגש השופט סלע לבחון את טענת המדינה שלפיה הנאשם חשד ועצם את עיניו. הוא הסביר שעל מנת לקבוע זאת יש להוכיח כי החשד היה ממשי, מוחשי ורציונלי, אלא שכאן לא ניתן לומר כי בלבו של הנאשם התעורר חשד, או שהוא בכלל צריך היה לחשוד.

 

בהקשר זה ציין השופט כי הסדרי הראייה בין בני הזוג מתקיימים כסדרם כבר חמש שנים, כך שהחלטה האוסרת על האב להתראות עם ילדיו היא דרמטית, שצריך היה לדאוג ולהעביר אותה בדחיפות לגורמים בבית הספר.

 

"יהיה זה מרחיק לכת להרשיע אדם בעבירה של הפרת הוראה חוקית שניתנה בהעדרו דקות ספורות לפני שהוא הפר אותה מבלי שידע עליה", סיכם השופט והורה על זיכוי הנאשם.

 

  • לקריאת הכרעת הדין המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המדינה: עו"ד מוסא עבאס
  • ב"כ הנאשם: עו"ד נדב גדליהו
  • עו"ד ראובן מלאך עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים