שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock
  הבה נרגילה אותם. מלחמת הסעודים בעישון
  עלייה של 100% במחיר הטבק, עונשים למעשני סיגריות ונרגילות במקומות ציבוריים וערים ללא עישון: בממלכה הסונית מנסים להוריד בכל דרך את מספר המעשנים, אך לא בטוח שהצעדים האחרונים ירתיעו את המכורים

  לא רק בסעודיה העלו את מחירי הטבק. מעשנים בכוויית (צילום: EPA)
  לא רק בסעודיה העלו את מחירי הטבק. מעשנים בכוויית(צילום: EPA)

   

  בשורות רעות קיבלו הסעודים ערב השנה האזרחית החדשה, כשהשלטונות הודיעו להם על העלאה של מחירי הטבק במאה אחוזים. מדובר בצעד נוסף במסגרת המלחמה בעישון בממלכה, אולם לא בטוח שהוא ירתיע את המכורים לסיגריות שעל פי גולשים ברשתות החברתיות יקנו טבק ויעשנו "גם אם המחיר יעלה למאה ריאל (26 דולר).

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ    

   

  התומכים במהלך דווקא סבורים שהוא יצמצם את מספר המעשנים בממלכה, שלפי הערכות שונות עומד על שבעה מיליון מתוך 28 מיליון תושבים. ב-2020 צפוי מספר המעשנים להגיע לעשרה מיליון. שיעור המעשנים הקטינים בסעודיה נע בין 13 ל-14 אחוזים, ושיעור הנשים שמעשנות בממלכה עומד על 7 אחוזים.

   

   (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  החרמת נרגילות בסעודיה
  החרמת נרגילות בסעודיה

  סעודיה ממוקמת במקום הרביעי בעולם בהוצאות השנתיות על קניית סיגריות - יותר מ-12 מיליארד ריאל (3.2 מיליארד דולר). הטבק, על פי סטטיסטיקות שונות, ניצב במקום ה-19 ברשימת הסחורות הנפוצות שמייבאת הממלכה.

   

  "צעד למען בריאות האזרח"

  "זה צעד חשוב וחיובי משום שהוא יוריד את המספרים העולים של המעשנים בממלכה. בסופו של דבר זה למען הבריאות של האזרח", הסביר לעיתון "אל-עוכאז" בחודש דצמבר יו"ר מועצת המנהלים של אגודת "נקאא'"(ניקיון), ד"ר מוחמד ימאני. ימאני שואף להשוות את מחיר קופסת הסיגריות בסעודיה למחירים בשווקים בעולם שעומדים על 40-25 ריאל (בין תשעה לעשרה דולרים). צעד דומה של העלאת מחירי הטבק נעשה בשאר מדינות המפרץ.

   

  "מחירי הטבק במדינות המפרץ עדיין נמוכים בהשוואה למדינות אחרות. העלות הזולה של הטבק מהווה גורם שמעודד עישון בקרב צעירים ('המעשנים החדשים') ובעלי הכנסה נמוכה", אמר ימאני, שארגונו נאבק בתופעה ביחד עם משרדי הממשלה הרלוונטיים. הוא אינו משלה את עצמו שרק העלאת המחירים "תאפס את מספר המעשנים", אך לדעתו היא תפחית את מספר המעשנים החדשים, כפי שהוכיחו מחקרים בינלאומיים שנערכו בנושא.

   

  גם עישון נרגילות נאסר במקומות ציבוריים בסעודיה (ארכיון) (צילום: AP)
  גם עישון נרגילות נאסר במקומות ציבוריים בסעודיה (ארכיון)(צילום: AP)

   

  מושל מחוז ריאד משיק את קמפיין "מחוז ללא עישון" באל-קוויעיה

   

  הסעודים לא מסתפקים רק בהעלאת מחירי הטבק וחפיסות הסיגריות, ובכמה ערים התגייסו למלחמה נגד העישון בקמפיינים מיוחדים. במחוז אל-קוויעיה שבאזור הבירה ריאד השיקו את קמפיין "מחוז ללא עישון" בשיתוף פעולה עם אגודת הצדקה "מספיק". האגודה הגישה סיוע רפואי וייעוץ בחינם ל-200 מעשנים, פקדה 80 בתי ספר ו-20 משרדי ממשלתיים במחוז כדי לעורר מודעות בקרב הציבור לגבי הנזקים שנגרמים כתוצאה מעישון ושימוש בסמים.

   

  קמפיינים דומים נוספים הושקו בממלכה הסונית בשנים האחרונות, בהם "ריאד ללא עישון" - להורדת מספר המעשנים בבירה הסעודית, "ספורט ללא עישון" - למיגור תופעת העישון ביציעים במגרשים, "אוניברסיטה ללא עישון" בטאיף, "שכונה ללא עישון" בג'דה וגם "משרד ללא עישון" ביוזמת משרד החינוך. באוניברסיטה על שם המלך סעוד בריאד אף החליטו להחמיר עם המעשנים ולטיל עליהם עונשים.

   

  השלטונות הסעודיים פועלים בכל אפיק אפשרי כדי להילחם בעישון. ביוני 2016 נכנסו לתוקף תקנות חדשות שאוסרות על עישון במקומות ציבוריים כמו שדות תעופה, גנים, פארקים, מסגדים, מקומות עבודה ועוד. בתקנות החדשות נקבע בין היתר קנס כספי בסכום 200 ריאל (52 דולר) למי שיעשן במקומות ציבוריים. ולמי שתוהה - גם עישון נרגילה אסור בגנים ציבוריים ובאחרונה תיעדו השלטונות בריאד החרמת נרגילות מאנשים שהדליקו אותם במקומות ציבוריים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הבה נרגילה אותם. מלחמת הסעודים בעישון"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: MCT
  שבעה מיליון תושבים מעשנים בסעודיה מתוך 28 מיליון
  צילום: MCT
  מומלצים