שתף קטע נבחר

אושר הסדר הטיעון להורג אלכסנדר לבלוביץ' ז"ל: "לגיטימציה לטרור"

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר במסגרת הסדר טיעון 18 שנות מאסר וקנס כספי על ראש החוליה שיידתה אבנים וגרמה למותו של אלכסנדר לבלוביץ' בערב ראש השנה ב-2015. הוא הואשם בהריגה ולא ברצח. בנו של לבלוביץ': "התנגדתי מהיום הראשון, אין לעשות מו"מ על חשבון חיי ישראלים שנרצחו"

 

אלכסנדר לבלוביץ' ז"ל על רקע מקום הפיגוע (צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים) (צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)
אלכסנדר לבלוביץ' ז"ל על רקע מקום הפיגוע(צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)

 

אלכסנדר לבלוביץ' קיפח את חייו בפיגוע יידוי אבנים בארמון הנציב בירושלים בערב ראש השנה תשע"ו, וחמשת החשודים בביצוע הפיגוע, תושבי צור באהר, הואשמו בהריגה ולא ברצח. היום (יום ב') אישר בית המשפט המחוזי בירושלים את הסדר הטיעון שחתמה הפרקליטות עם אחד החשודים. בנו של לבלוביץ', ניר, התנגד לאישום עם הגשתו: "אנחנו המומים שהחוק לא מאפשר להאשים ברצח עקב זריקת אבנים".

 

עבד דוויאת היה ראש החוליה שיידתה אבנים לעבר מכוניתו של לובלוביץ' וגרמה לו לסטות ממסלולו ולהתנגש בעמוד. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים רפי כרמל אישר בדיון בדלתיים סגורות את הסדר הטיעון שחתמה הפרקליטות עמו בנובמבר האחרון, וגזר עליו 18 שנות מאסר וקנס של 100 אלף שקלים. ב-2015 הגישה פרקליטות מחוז ירושלים נגד החשודים כתב אישום בגין עבירות של הריגה, חבלה חמורה, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, הפרעה לשוטר בנסיבות מחמירות, הצתה וייצור נשק. שניים מהם הואשמו גם ביידוי בקבוקי תבערה ואבנים לעבר כוחות הביטחון במהלך התפרעויות בשנת 2014.

שלושה מהנאשמים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שלושה מהנאשמים(צילום: גיל יוחנן)

 

"התנגדתי להסכם הטיעון מהיום הראשון". ניר לבלוביץ' ()
"התנגדתי להסכם הטיעון מהיום הראשון". ניר לבלוביץ'

 

"כידוע התנגדתי להסכם הטיעון מהיום הראשון. אין לעשות משא ומתן על חשבון חייהם של ישראלים שנרצחו בפעולות טרור ולתת לגיטימציה לטרור ולא למצות את הדין עד תומו", אמר היום ניר. "עצם הסדר הטיעון וקבלתו הוא דבר בעייתי. יש להפסיק לאלתר עם הכלי הזה שנקרא עסקאות טיעון בעבירות על הריגה או רצח".

 

על פי כתב האישום, בערב ראש השנה בשנת 2015, נפגשו הנאשמים יחד על מנת ליידות אבנים לעבר רכבי יהודים שנוסעים בכביש המוביל לשכונת ארמון הנציב. זאת, כ"פעולת תגמול והזדהות" בשל "השתלטות ישראל על הר הבית". הם יידו אבנים לעבר כמה כלי רכב ופגעו במכוניתו של לבלוביץ', שכתוצאה מכך כך איבד שליטה על רכבו, לקה באירוע לבבי, סטה מנתיבו, התנגש בעץ ומת מפצעיו בבית החולים.

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)
 

המיידים נמלטו מהמקום, ובהמשך נפגשו ותיאמו ביניהם גרסאות למקרה שייתפסו. לבלוביץ' היה הנרצח הראשון בגל הטרור שכונה "טרור יחידים". "קיווינו

שאבא יהיה הקורבן האחרון", אמר בכאב בנו ניר בספטמבר האחרון, ביום השנה למות אביו. "אף אחד מאיתנו לא דמיין שזו רק ההתחלה". 

 

מהפרקליטות נמסר: "הנאשם הורשע בעבירת הריגה בכך שיידה אבן על רכבו של המנוח אלכסנדר לבלוביץ' ז"ל וגרם למותו. העונש שנגזר על הנאשם - 18 שנות מאסר, מאסר על תנאי ופיצוי - הוא עונש חמור והוא כמעט העונש המקסימלי שניתן להטיל בגין עבירת הריגה. מדובר בעונש חמור ביותר המשקף את חומרת המעשה והתוצאה הטרגית, כאשר מעולם לא הוטל בישראל עונש בסדר גודל כזה על הריגה כתוצאה מיידוי אבן. זהו הנאשם השני אשר מורשע במסגרת פרשה זו, ומשפטם של שלושת הנאשמים הנותרים, ימשיך להתנהל כמתוכנן. הפרקליטות משתתפת בצערה של המשפחה. כל עונש שיוטל על הנאשמים לא יחזיר להם את יקירם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הסדרי טיעון למיידים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים