שתף קטע נבחר

תושבי עמונה: מצפים מהמדינה לעמוד בהסכם

ביום ג' יכריע בג"ץ אם יאושר מעבר התושבים לאדמות הסמוכות, אף שמדובר בשטח פרטי של פלסטינים מסילוואד. תושבי המאחז חתמו בפני היועמ"ש שבמקרה של אישור, הם יעצרו את מאבקם ויתפנו ללא התנגדות

 

 

תושבי המאחז עמונה שבבנימין התחייבו אמש (שבת) בכתב בפני היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על התפנות מרצון מבתיהם והשהיית מאבקם, בתנאי שהמדינה תעמוד בהבטחתה ותיישם את המתווה שאמור למצוא להם פתרונות מגורים בגבעה סמוכה.

 

בתי עמונה ו-9 בתים ביישוב הסמוך עפרה, שנבנו על קרקעות פלסטיניות פרטיות, אמורים להתפנות עד 7בפברואר ו-8 בפברואר (בהתאמה), וכמה נקודות ציון עד אז יכריעו אם הפינוי ייעשה מרצון או בכוח.

 

המרכזית שבהן תהיה ביום שלישי, אז אמור בג"ץ להחליט אם לקבל את העתירה שהגישו אנשי ארגון "יש דין" נגד יישום המתווה, בטענה שגם האדמות המיועדות לפתרון לתושבים שייכות לפלסטינים מהכפר הסמוך סילוואד. בג"ץ יכול לאשר את המתווה או להוציא צו ביניים המונע את יישומו, ולהחלטה זו תהיה השפעה ישירה על אופי הפינוי.

 

בנוסף, הבוקר הגישו אנשי "יש דין" התנגדויות למועצת התכנון העליונה על שלוש החלקות המיועדות עבור תושבי עמונה.

עמונה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עמונה(צילום: גיל יוחנן)

במקביל מנהל ראש הממשלה בנימין נתניהו מו"מ מול בעלי תשעת הבתים המיועדים לפינוי בעפרה, ומנסה לרכך אותם בשלל דרכים והצעות. אמש הודיע להם ראש הסגל של ראש הממשלה, יואב הורוביץ, שחוק ההסדרה יעלה כבר השבוע לקריאה שנייה ושלישית ללא סעיף 7 הרטרואקטיבי, והוסיף שאושרה בניית 68 יחידות דיור ביישוב.

 

החוק נועד להסדיר את מעמדם של היישובים היהודים ביהודה ושומרון. הוא מבקש לקבוע שתושבים שבנו את ביתם על קרקע פלסטינית פרטית מעבר לקו הירוק לא יפונו, והבעלים החוקיים של הקרקע יקבלו פיצוי כספי תמורתה.

 

בשבוע שעבר החליטו תושבי עפרה ועמונה על איחוד כוחות במאבק נגד הפינוי, וקיימו מסיבת עיתונאים משותפת. אבל אמש, בתמורה להצעותיו של נתניהו, הם ביטלו את שביתת הרעב שבה תכננו לפתוח הבוקר. במקביל, מחר צפויה הפגנה גדולה של אנשי הימין על רקע הפינויים הצפויים.

 

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר התייחס נתניהו לחוק ההסדרה ואמר: "מחר נביא לכנסת את מה שקרוי 'חוק ההסדרה'. חוק שנועד להסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון אחת ולתמיד ולמנוע ניסיונות לפגוע בהתיישבות".

 

השר זאב אלקין הוסיף: "אמרנו לאורך כל הדרך שזה חוק צודק. זה חוק שעושה שכל עם כולם. מתיישבים ישראלים ופלסטינים. עושה שכל וצדק עם כולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים