שתף קטע נבחר

קוצ'יק מבטיח: בשבוע הבא יחולקו המשרדים לשרים

מדינת ישראל, שמתנהלת בשבועות האחרונים ללא שרים במשרדים חשובים, תהיה בצרות אם יימשך המצב. הכרעות תקציב 2001 קרבות, ובאין שרים, אין מי שיילחם על התקציב. מנכ"לי המשרדים בקריסה, ואת המחיר ישלם, כרגיל, האזרח הקטן

מדינת ישראל מתנהלת כידוע מזה מספר שבועות, כמעט ללא ממשלה. ראש הממשלה אהוד ברק מחזיק בידיו 11 תיקים, ועם כל כישורי הקואורדינציה שבעולם, אדם אחד לא יכול לנהל מדינה שלמה. בינתיים מונה בכל משרד ממשלתי אדם שתפקידו להעביר מסמכים לחתימה לשר הממונה, אהוד ברק. אבל לברק יש גם מדינה לנהל ולא תמיד יש לו זמן לעניינים "הקטנים" של כל משרד.
מנכ"לי המשרדים השונים מציינים כי הבעיה העיקרית כעת היא ההיערכות לתקציב 2001. המאבקים על התקציב אמורים להתנהל בימים אלו, אך ללא שרים שיפעילו את כובד משקלם הפוליטי על מנת לקבל תקציבים, לא ניתן לנהל את המו"מ הרגיל על התקציב.
במשרד העבודה והרווחה אמרו השבוע כי גם העבודה השגרתית נפגעת וכי לא כל מסמך מועבר כעת לברק, בשל לחץ הזמן בו הוא שרוי. האזרח הקטן, כרגיל, הוא הנפגע הראשון. למשל, בימים אלו צריך היה שר העבודה והרווחה לחתום על צו לעדכון סכום דמי ההבראה המשולמים במשק, לשנה הנוכחית. אך באין שר ממונה, כולנו נקבל דמי הבראה בסכום נמוך יותר. כך גם מתעכבים נושאים רבים אחרים שלמנכ"ל משרד אין סמכות לטללא יכול לחתום עליהם.
הנושא הבוער כאמור הוא תקציב 2001. "צריך שר שינהל את המלחמות", אומר מנכ"ל משרד החקלאות, יוסי ישי. "בתור מנכ"ל אני לא יכול לדרוש מהאוצר מה ששר יכול". לדברי ישי גם פרוייקטים גדולים מתעכבים. "יש פרוייקט ששמו כפר 2000 שאמור לפתח את האזורים הכפריים בארץ, זו תוכנית רב שנתית גדולה שללא הכוונה וחתימה של השר תתעכב עוד הרבה זמן".
מנכ"ל משרד התעשיה והמסחר, בן ציון דקל, דווקא אומר שהעסקים כרגיל. "מתפקדים כרגיל, המדיניות כבר הותוותה בתקופת כהונת השר, כך גם סדר העדיפויות".

אז אולי בכלל לא צריך שרים בישראל?

"ללא התוויית המדיניות בתחילת הקדנציה היה קשה לתפקד כעת. אבל גם עכשיו צריך שר שיחתום על צווים ועל תקנות. מעבר לכך, אני בתור מנכ"ל לא יכול להעלות נושאים בישיבות הממשלה".
למרות שהמדיניות כבר הותוותה, סדר העדיפויות הינו דבר משתנה, יחד עם המציאות. משרד השיכון למשל, האחראי על הבנייה בשטחים, היתרי בנייה והזכאות למשכנתאות, ואלו נושאים שרק שר יכול לפקח על ביצועם.
מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יוסי קוצי'ק, הודיע היום כי כבר בשבוע הבא ימונו שרים לכל המשרדים". קוצ'יק אמר את הדברים לתקשורת, אך המנכ"לים, הקורסים תחת עומס העבודה, מקווים שאכן כך יהיה ואומרים שדווקא להם שכח קוצ'יק להודיע.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
ברק. לא יכול לטפל בכל המדינה
ארכיון ידיעות אחרונות
זום 77
קוצ`יק. מרגיע את התקשורת ולא את המנכ"לים
זום 77
מומלצים