שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דו"ח: "לא ניתן לקבוע בוודאות ממה נפגע ח"כ איימן עודה"

  המכון לרפואה משפטית פרסם דו"ח לגבי הטענות של חבר הכנסת מהרשימה המשותפת שנפגע במהלך העימותים בהריסת הבתים בכפר אום אל-חיראן בנגב. עודה טען כי נפגע מירי השוטרים שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, אך במכון קובעים כי לא ניתן לקבוע זאת בוודאות

   

  עודה אחרי הפציעה באום אל חיראן ()
  עודה אחרי הפציעה באום אל חיראן

  המכון לרפואה משפטית פרסם חוות דעת בנוגע לטענותיו של יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, שלפיהן נפצע במהלך העימותים בהריסת הבתים בכפר אום אל-חיראן בנגב מירי שוטרים שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ולא מאבנים שהושלכו על-ידי תושבי המקום. בחוות הדעת נקבע כי "לא ניתן לקבוע בוודאות באשר לחפצים הפוגעים".

   

  בחוות הדעת, שנכתבה על-ידי ד"ר מאיה פורמן מהמכון לרפואה משפטית, נכתב גם כי "מיקום הפגיעה והתצורה יכולים להיגרם כפי שטען עודה". עוד נכתב בחוות הדעת כי הפציעה בראשו של עודה "יכולה להתיישב עם פגיעת קליע, כלומר משפשוף של קליע ספוג כפי שטוען עודה".

   

  לגבי פציעתו בגב נטען בחוות הדעת הרפואית כי "לא ניתן לקבוע בוודאות בעניין החפץ הפוגע, אך יכול להיות תוצאה של פגיעת כדור ספוג". לא ניתן לשלול שח"כ עודה נפגע מאבן אבל הערכה שזו לא הסיבה. בדו"ח ד"ר פורמן צוין כי "הפצע בראש הוא מאורך עם שפשוף ושפך דם מקביל לו - יכול להתיישב עם פגיעת קליע - כלומר משפשוף של קליע ספוג כפי שטוען הנבדק".

   

  אולם בהמשך צוין בדו"ח כי "פגיעה מסוג זה יכולה להיות גם מפגיעה באמצעות חפץ אחר בעל מרכיב מאורך". בסיכום הדו"ח נכתב: "הממצאים בגופו של הנפגע נגרמו מחבלות קהות. לא ניתן לקבוע מסמרות (על סמך בסיס צורת הפגיעה) באשר לתצורת החפצים הפוגעים אך יחד עם זאת מיקום הפגיעה והתצורה יכולים להיגרם כפי שטען הנבדק".

  העימותים באום אל חיראן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  העימותים באום אל חיראן(צילום: רויטרס)

  ההערכה הראשונית, גם של הצוות שבדק את עודה בבית החולים לאחר שנפצע, הייתה שהפגיעה נגרמה כתוצאה מאבנים ולא כתוצאה מקליע של כדור שפגע בו. גורם במערכת הבריאות, שבקיא בפרטי הדו"ח, אמר הערב לynet: "בהרבה מקרים אנחנו לא יכולים לקבוע בוודאות, אבל אנחנו יכולים להעריך בסבירות גבוה. גם במקרה הזה אנחנו לא יכולים לשלול לחלוטין פגיעה על ידי קליע אבל בסבירות די גבוה שהפגיעה היא כתוצאה מחבלות קהות".

   

  ח"כ עודה, שנפצע בעימותים בראשו, סיפר אז: "באו משהו כמו 1,000 שוטרים בצורה ברוטאלית, תקפו את האנשים שבאו לאום אל חיראן. היינו במשא ומתן עם גורמי השלטון עד חצות, אבל הם ממש ביצעו הוראה שבאה מנתניהו שרוצה להבעיר את השטח. הרסו בתים בקלנסווה ועכשיו הורסים כפר שלם".

   

  עודה אמר עוד כי "צריך לכבד החלטות בית משפט, ובהחלטת בית המשפט נאמר שצריך לנהל איתם משא ומתן. אז בעמונה אין בית משפט? יש רק בית משפט נגד הערבים? זאת בושה וחרפה. שוטרים התנפלו עליי, נתנו לי מכות, ירו בי בצורה ברוטאלית. חבל שאנשים נהרגו, חבל שהורסים את הכול". במשטרה ציינה אז בתגובה שטענותיו של ח"כ עודה מופרכות מכיוון שאין ברשותה כדורי גומי.

   

  הערב נמסר מהמשטרה כי "נושא חקירת אירוע הדריסה שבו נהרג רס"ב ארז עמדי לוי ז"ל נמצא תחת חקירת מח"ש ועל כן משטרת ישראל מנועה מלהגיב בנושא. נציין כי בשום שלב משטרת ישראל לא ציינה את נסיבות פציעתו של ח"כ עודה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים