שתף קטע נבחר

"מכל האמוניה יכול להתפרק מחר בבוקר"

עיריית חיפה כינסה מסיבת עיתונאים בה חשפה דו"ח חמור אודות הסכנות ממכל האמוניה. לפי הדו"ח, תקלה או פגיעה בספינה המובילה את החומרים למכל עלולה להביא למאות אלפי נפגעים, רובם הרוגים. ראש העיר: "אני קורא לך ראש הממשלה באופן אישי - לא עוד. מכל האמוניה הוא לא עוד קומבינה של מישהו, זו לא עוד הסתרה וטיוח, זו לא עוד פרשה שסומכת על הזיכרון הקצר של הציבור"

עיריית חיפה כינסה הבוקר (ג') מסיבת עיתונאים בה חשפה דו"ח חמור אודות הסכנות ממכל האמוניה של חברת חיפה כימיקלים במפרץ בחיפה, שנכתב בידי פרופ' אהוד קינן, מהפקולטה לכימיה בטכניון. 

 

לידיעות נוספות בנושא מכל האמוניה

אנשי ביטחון: "זה אחד המכלים הכי מוגנים בעולם"

הצצה נדירה למתקן שמסעיר את מפרץ חיפה

"מערך ייבוא האמוניה מהווה סיכון לחיי אדם"

דעה: צריך לעשות שימוע למדינה בעניין האמוניה

נכשל מכרז הקמת מפעל האמוניה: "הכתובת הייתה על הקיר"

 

הדו"ח שחשפה העירייה הבוקר נשען על חוות הדעת שפורסמה אתמול ב-ynet, שהזהירה כי "אוניית האמוניה, שנכנסת למפרץ חיפה כל 4 שבועות, שקולה לאוניית תופת שעליה 5 פצצות אטום חמושות, כל אחת קטלנית יותר מזאת שהוטלה על הירושימה". הדו"ח קובע כי תקלה או פגיעה באונייה המובילה אמוניה למפרץ חיפה עלולה להביא למאות אלפי נפגעים, רובם הרוגים.

 

פרופ' קינן חיבר את חוות הדעת על אוניית האמוניה בחודש ספטמבר האחרון והגיש אותו לעיריית חיפה. לאחר שהתקבלה תגובת המל"ל, לפיה מדובר בסיכון נמוך, הוחלט להרחיב את הוועדה המקצועית ולחבר דו"ח מלא.

 

במסיבת העיתונאים אמר יונה יהב: "נגמרה החגיגה. אני קורא לך ראש הממשלה באופן אישי - לא עוד. מכל האמוניה הוא לא עוד קומבינה של מישהו, זו לא עוד הסתרה וטיוח, זו לא עוד פרשה שסומכת על הזיכרון הקצר של הציבור. מי שיקרא את הדו"ח הזה ייסמרו שיערות ראשו. זו לא עוד ידיעה לשולי החדשות. זה יכול להיות האסון הגדול הבא שלנו.

משמאל: יונה יהב ופרופ' אהוד קינן (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
משמאל: יונה יהב ופרופ' אהוד קינן(צילום: עידו ארז)
 

"קודם כל דבר ראשון, אנחנו מעבירים את הדוח הזה הבוקר לראש הממשלה אני דורש ממנו כינוס הקבינט כדי לדון בנושא הזה עם לוחות זמניים מאד קפדניים ומאוד חד משמעיים. אנחנו גם הגשנו הבוקר את הדו"ח הזה לבית המשפט העליון במסגרת ההליך שלדאבוני מתקיים כבר מעל 13 שנה, כדי שמדינת ישראל באמצעות הפרקליטות והשופטים דואגים שיתמסמס כל הזמן מבחינת הזמן.

 

"אני אפנה עוד פעם לשר להגנת הסביבה. בחדר הזה בזמן של השריפה, כשהיה פה דיון של ממשלת ישראל, הוא העביר לי פתק שהוא אמר חיפה עומדת לקבל ממני מתנה - 'אנחנו לא נאריך את הרעלים של מכל האמוניה'. אני אעמוד על כך שהוא יעמוד מאחורי המילים האלה, שיהיה לו את האומץ לעשות את זה.

 

"אם אנחנו ניצור עכשיו מצב משברי, באמצעות מצב משברי אנחנו נגיע לפתרון הרצוי, והפתרון הרצוי הוא העפת המיכל מכאן. גם במחיר שהמפעל יילך מכאן. אין ברירה כשאנחנו צרכים לעשות את האיזונים בין בריאות התושבים לבין פרנסה, לפעמים העדפה אולי למישהו היא כואבת אבל הבריאות והבטחון הם מעל הכל". יהב הוסיף, כי בכוונת העירייה לעתור שהאונייה לא תוכל להיכנס למים הטריטוראליים של מדינת ישראל.

 

יהב ציין, כי מחברי הדו"ח הם "הם עשרה אנשים אובייקטיבים, הם לא קשורים לאף אחד... הפרופסורים החליטו שהדו"ח כל כך חשוב שכל פעולתם נעשתה בהתנדבות כדי שהתוצר שלו יהיה ישר והגון וכולם יישמעו לו".

 

"הסבירות שהמכל יתפרק היא גבוהה" 

פרופ' קינן אמר בפתח דבריו: "יש כאן עשרה החתומים על הדו"ח אבל יש הרבה מאוד אנשים נוספים שאנחנו חייבים להם תודה - הרבה מאוד מהנדסים שעשו לנו את החישובים, קציני צבא כולל אלופים. התעשייה הכימית יקרה לליבנו והיא חשובה למדינת ישראל. היא לא הייתה מתקיימת ללא תעשייה כימית. אני מדבר על תעשייה כימית אחראית שקיימת בארץ".

 

קינן המשיך ואמר: "אדבר על האגדה שנבנתה 30 שנה סביב האמוניה כנכס אסטרטגי של מדינת ישראל. אם אתם רוצים לבנות מפעל שמייצר להודו ולסין וקונה את חומרי הגלם באוקראינה. איפה תקימו אותו? לא בשווייץ, כי שם יש רגולציה חזקה. גם לא בשוודיה. לאן תלכו - למקום שבו הרגולטור חלש, או לא עובד או שאפשר להשפיע עליו. אי אפשר לעשות את זה במדינות אחרות כמו שווייץ או שוודיה, גרמניה ואפילו ארה"ב - שם זה יקר".

 

צפו בקטעים ממסיבת העיתונאים: 

 

קינן התייחס לממצאי הדו"ח ואמר "סגן המנכ"ל טוען שיש אורך חיים של 85 שנה. אין דבר כזה בעולם, גם אם יבנו את המכל מזהב או פלטינה". עוד אמר קינן: "הם טענו שאין סדקים ולכן המכל יכול להחזיק עוד 55 שנה מהיום. יש ארבע-חמש נקודות במכל עם בעיות קשות מאוד, והוא יכול להתפרק מחר בבוקר".

 

קינן הדגיש: "אני סבור שהסבירות שהמכל יתפרק היא גבוהה. היו מקרים במכלים דומים. המכל היה צריך להיבדק כבר שלוש פעמים ולמעשה הוא לא נבדק אפילו פעם אחת. הבדיקה שכן עשו לו לפני שנה הייתה 'בדיקת מיקי מאוס'"

 

במכתב של תת אלוף (במיל') זאב צוק-רם (ווה), סגן ראש המל"ל, לראש העיר חיפה יונה יהב טען כי מדובר בתרחיש קיצון בסבירות נמוכה. קינן התייחס לכך ואמר: "יש בעיה בטענה שפתע פתע הוא בסבירות נמוכה, לאנשים כמוני שעברו את מלחמת יום כיפור"

 

קינן הציג צילום מגוגל ארת' בו נראית האונייה הפורקת בנמל קישון ואת המכל. לדבריו, "נסראללה לפני 11 שנים פגע בסטי"ל. היום יש כלי נשק הרבה יותר מדויקים. לפגוע באונייה זה מטווח ברווזים. ללחוץ על כפתור ויותר מטיל אחד ייפגע באונייה".

 

כמו כן הציג קינן תמונה שהוא צילם בעצמו מהחוף, כאשר הוא מחכה לה בנמל לאחר שקיבל את המידע על שעות הכניסה שלה. "אני לא יודע כמה עולה בשוק הקימעונאי טיל לאו... אבל אני עמדתי במרחק של 150 מטר מהאונייה. איש לא שאל אותי מי אני ומה אני. זה בעניין היכולות החשאיות של ישראל".

 

קצין ציין, כי מדינת ישראל משתמשת בתורת סיכונים כשהיא עוסקת ברעידות אדמה. לדבריו, על פי הערכות הסיכונים, רעידת אדמה בעוצמה של יותר מ-7 בסולם ריכטר מתרחשת בישראל אחת ל-500 שנה, ובמקרה ותתרחש מעריכים כי יהיו 16 אלף הרוגים, ולכן המדינה משקיעה בזה מיליארדים.

 

הוא הוסיף, כי "אם מכל האמוניה מתפרק לנו מחר בבוקר - ויש ארבע נקודות בעייתיות - המשמעות היא יותר מ-16 אלף הרוגים, ואם תהיה פגיעה באונייה אז אנחנו יכולים לדבר על המספרים שהוזכרו על ידי נסראללה. בהירושימה ונגסקי היו בסביבות 240 אלף הרוגים - זה פחות או יותר המספר שיכול לקרות אם יהיה פיגוע באוניית האמוניה".

 

אפשרות לסדקים - המכל מתקרב לסוף חייו

כותבי הדו"ח שפורסם היום קבעו כי לא בוצעה בדיקה פנימית למיכל בכל 31 שנותיו. לדברי מחברי הדו"ח, התחזית של חיפה כימיקלים כי אורך החיים של המיכל מהיום והלאה הוא 55 שנים הוא שגוי וחסר ביסוס עובדתי.

 

לפי הדו"ח, הבדיקה שביצעה חיפה כימיקלים הייתה חובבנית ובניגוד לתקנים והנחיות בינלאומיות. "מטרידה מאד העובדה כי בנושא מספר 1 של סיכונים סביבתיים במדינת ישראל, נושא שהוא בנפשם של מאות אלפי אזרחים, המשרד להגנת הסביבה פשוט נעלם ואיננו". על פי הדו"ח, בדיקה אקוסטית שבוצעה מעידה על אפשרות קיומם של סדקים חמורים בדופן המיכל, "שעלולים להביא לקריסתו בתוך מספר חודשים, חובה להשבית את המיכל באופן מיידי... אורך חייהם של מכלי אמוניה הוא כ- 40 שנה, והמכל החיפאי מתקרב לסוף חייו".

 

לפי מודל הסיכונים של הארגון האירופאי של יצרני הדשנים, המכל החיפאי חייב לעבור בדיקה פנימית לפחות 3 פעמים במהלך חייו. אלא שהוא לא נבדק ולו פעם אחת, נטען בדו"ח. "המכל נמצא באזור האדום, כלומר בדירוג של הסיכון הגבוה ביותר, אשר מחייב השבתה לאלתר, ריקון, ייבוש ובדיקה מיידית". בדו"ח מציינים כי מכל דומה קרס בליטה בגלל כשל המתכת.

 

בדו"ח התייחסו גם לחוות הדעת של פרופ' קינן שנחשפה ב-ynet אודות איום האונייה. "האיום שמציבה אוניית האמוניה מעולם לא נדון ברצינות, למרות שהוא חמור בהרבה יותר מהאיום שמציב המיכל היבשתי. המפגש שבין אמוניה נוזלית למי הים, הוא בעל משמעות קטסטרופלית. כמחציתה של האמוניה הנוזלית נמסה במים, אבל המחצית השניה רותחת ויוצרת ענן של אמוניה גזית. פיגוע טרור באונייה עלול ליצור ענן אמוניה במשקל 8,000 טונות שיגיע למרחקים של יותר מ- 20 ק"מ, ויכסה את איזור חיפה והקריות בריכוז קטלני"

 

לדברי מחברי הדו"ח, יותר מ- 600 אלף איש נמצאים בסכנת מוות. "אלו מספרים שמעולם לא עלו על הדעת בכל תרחיש אסוני שתארו אי פעם גורמי בטחון במדינת ישראל. אין שום גורם במדינה אשר מסוגל לשלוט באירוע כזה, לקבל נתוני אמת, לנתח אותם ולקבל החלטות ולבצען".

 

צפו: הצצה למכל האמוניה במפרץ 

 

עוד מציינים בדו"ח, כי "האונייה איננה ניתנת להגנה מפני פעולות טרור, וקיים מגוון של תרחישים לפגיעה באוניה, החל מירי שטוח מסלול מחוץ לנמל, דרך מטעני חבלה שונים בתוך האונייה, טילי כתף, מטעני עלוקה, מוקשים מגנטיים ועוד".

 

בדו"ח מבקרים את המל"ל, שקבע כי מדובר באירועים בסבירות נמוכה. "ביטויים כגון פתע-פתע או אירוע בסבירות נמוכה מאוד, הם חסרי משמעות, והשימוש בהם הוא חסר אחריות. זכורה לכל שאננותם של גורמי ביטחון בארה"ב ביחס להיתכנותו של הפיגוע במגדלי התאומים בניו יורק, שלא לדבר על הערכות המודיעין הישראלי והדרג הפוליטי ערב מלחמת יום הכיפורים. מי שמתייחס רק לסבירות הכשל ומתעלם מחומרת תוצאותיו, טועה ומטעה. הפיכתו של דיון כמותי-אובייקטיבי לדיון איכותי-סובייקטיבי הוא בלתי נסלח".

 

אירוע נוסף שהתייחסו אליו בדו"ח הוא רעידת אדמה. לדברי המומחים קיים סיכוי סביר מאוד כי רעידה באזור תגרום לקריסת המיכל. על פי הערכה עדכנית של המשרד להגנת הסביבה, הטווח הקטלני של ענן האמוניה הוא 4 ק"מ, וזה שיווצר מפיגוע באונייה יהיה 6 ק"מ.

 

חיפה כימיקלים: יהב זורע בהלה מיותרת

מחיפה כימיקלים נמסר בתגובה כי ראש עירית חיפה, יונה יהב, "מטעה במכוון את הציבור ועושה שימוש ציני בדו"ח שמסקנותיו כבר נדחו ונפסלו כליל על-ידי גורמי הביטחון האמונים על הטיפול במיכל האמוניה. עוד נמסר כי יהב יודע היטב שפרופ׳ קינן, העוסק בכימיה, מעולם לא ערך בדיקת סיכונים משמעותית והוא נשען על בדיקה שנעשה לפני למעלה מ-40שנה ושאינה רלוונטית למצב כיום".

 

מהחברה נמסר עוד כי "לצערנו בוחר יהב לזרוע בהלה מיותרת בציבור ובמקום לשמש מנהיג הוא בוחר להלך אימים על תושבי חיפה והאיזור על מנת להסיט את תשומת הלב הציבורית מחוסר התפקוד שלו בתחומים העירוניים ומהתשתיות העירוניות המצויות בקריסה.

 

"עדיף לו לראש העיר שישקיע את זמנו בשיפור מערכות החינוך והרווחה הכושלות, יתמקד בשיפור התשתיות, וינסה לפעול לשיפור המצב הסוציו-אקונומי בעיר, מאשר למלא את יומו ביצירת פרובוקציות שקריות.

 

"מכל האמוניה במפרץ חיפה הוא הבטוח מסוגו בעולם, וכי החברה ממלאת בדקדקנות את הוראות גורמי הביטחון האמונים על שמירת בטחון הציבור בשגרה ובחירום".

 

בהכנת הכתבה השתתפה אילנה קוריאל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים