שתף קטע נבחר

לקראת ההשקה: בנק ישראל חושף את השטרות החדשים

בהתקרב מועד החלפת השטרות החדשים, חושף בנק ישראל את עיצובם של הערכים 20 ו-100 שקלים, ומדגיש את סימני הזיהוי למניעת זיופים והעתקים. על השטרות החדשים יופיעו דמויותיהן של המשוררות והסופרות רחל ולאה גולדברג

 

רחל המשוררת (בלובשטיין) על שטר 20 השקלים ()
רחל המשוררת (בלובשטיין) על שטר 20 השקלים

 

ממשיכים להתחדש. בנק ישראל ממשיך להיערך לקראת השקת השטרות החדשים בערכים של 20 ו-100 שקלים בהמשך השנה. הבנק מפרסם היום את עיצובם של השטרות ומדגיש את סימני ההיכר על מנת למנוע זיופים והעתקים. על השטרות החדשים יופיעו דמויותיהן של המשוררות והסופרות רחל ולאה גולדברג.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

בנק ישראל ציין כי מאז הנפקתו של השטר החדש בערך 50 שקלים עם דמותו של המשורר שאול טשרניחובסקי, בחודש ספטמבר 2014, הוחלפו כ-90% מהשטרות שבמחזור בשטרות החדשים. ומאז השקתו של השטר החדש בעריך 200 שקל עם דמותו של המשורר והסופר נתן אלתרמן, בדצמבר 2015, הוחלפו למעלה ממחצית מהשטרות שבמחזור בשטרות החדשים. החלפות השטרות בעריכים 20 ו-100 שקלים הן ההחלפות השלישית והרביעית בסדרת השטרות החדשה.

 

הסופרת לאה גולדברג על שטר 100 השקלים ()
הסופרת לאה גולדברג על שטר 100 השקלים

 

לדברי בנק ישראל, זייפנים וגורמים עבריינים מנסים להפיק רווחים אסורים על ידי הפצת העתקי ותצלומי שטרות, תוך ניצול חוסר היכרותו של הציבור עם השטרות החדשים ועם סימני הביטחון שלהם. תופעה זו מתרחשת במשך תקופת החלפת סדרת השטרות. ולכן, מסרהבנק דוגמאות ראשונות של השטרות החדשים ליצרנים, ספקים ומפעילים של מכונות ממכר, ספירה ומיון על מנת לכייל את המכונות שברשותם לקליטת השטרות החדשים, וכדי לאפשר להם להיערך מבעוד מועד מבחינה טכנית ותפעולית.

 

מועד השקת השטרות החדשים מסדרה זו יפורסם בהמשך וכך גם לוחות הזמנים להחלפת השטרות הקיימיים בשטרות החדשים בבנקים המסחריים ובבנק ישראל. כאמור, הבנק מפרסם ומדגיש את עיצובם של השטרות על מנת שהציבור יוכל ללמוד על הסדרה החדשה וסימני הביטחון המשולבים בה.

 

שטר 20 השקלים החדש יישא, כאמור, את דמותה של רחל המשוררת. הצבע השליט של השטר יהיה אדום, מידותיו 129 מ"מ על 71 מ"מ. תמונת הרקע של חזית השטר תהיה של ענפי עץ דקל, והטקסט הזעיר שעל גבי חזית השטר יהיה השיר "כנרת" מאת רחל. על גב השטר תופיע תמונת רקע של נוף טיפוסי של חופי הכנרת. הטקסט שיצוטט על גב השטר יהיה קטע מתוך השיר "ואולי לא היו הדברים...".

 

כמו כן, שטר 100 שקלים החדש יישא, כאמור, את דמותה של המשוררת והסופרת לאה גולדברג. הצבע השליט יהיה כתום, וגודלו של השטר 143 מ"מ על  71 מ"מ. תמונת הרקע של חזית השטר תהיה של פרחי עץ השקד, והטקסט הזעיר שבחזית השטר יהיה השיר "בארץ אהבתי השקד הפורח". על גב השטר תופיע תמונת רקע של קבוצת איילות, והטקסט שיופיע על גב השטר יהיה קטע מהשיר "ימים לבנים".

 

סימני הביטחון לציבור שעל שני השטרות יהיו בדמות נייר מיוחד בו משולב סימן מים שמורכב מהדמות והערך הנקוד, וכן חוט ביטחון שמחליף צבע בעל שלושה חלונות, עליו מופיעים הדמות והערך הנקוב. סימני ביטחון נוספים יהיו דיו בולט משני צידי השטר, חירור זעיר בצורת הערך הנקוב, התלכדות צורות, טקסט זעיר, דיו שמשנה צבעו, דיו שקוף ועוד.

 

הסימנים לעיוורים בשני השטרות החדשים יהיו בדמות אורך שונה לכל עריך, עם הפרש של 7 מ"מ. כן יכללו השטרות סימן ייחודי לכל עריך, שיהיה מודפס בדיו בולט וניתן למישוש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים