שתף קטע נבחר

ברקת התקפל: הסתיימה השביתה בי-ם. האוצר: 0:1

לאחר הודעת הסתדרות המורים על כך שעובדי ההוראה לא יוכלו לקבל מחר תלמידים בבירה, התקשר נתניהו לברקת, הזמין אותו לישיבת הממשלה הקרובה וביקש ממנו לסיים את השביתה. ברקת נענה, מבלי שקיבל דבר בתמורה. משרד האוצר צייץ: 0:1

 

 
 
הסתיימה השביתה בירושלים: ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר הערב (יום ג') לראש העיר ניר ברקת, וביקש ממנו לסיים את השביתה, וכן הזמין אותו לישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון, במטרה לסייע ולמצוא פתרון ראוי לתקציבה של ירושלים. ברקת נענה לבקשה מבלי שקיבל דבר בתמורה, וסיכם עם שותפיו למאבק על הפסקת העיצומים. בעקבות זה צייץ משרד האוצר: "0:1". בהמשך כתבו: "הציוץ הקודם לא היה במקום ולכן נמחק".

 

ברקת אמר: "אני מודה לראש הממשלה שהחליט לקחת אחריות ולהתערב ולהביא את הסוגיה לפתחה של ממשלת ישראל כדי להביא פתרון שיבטיח את עתידה של ירושלים. כמו כן אני רוצה להודות לשר לענייני ירושלים זאב אלקין על מעורבותו".

 

ראש העיר אמר עוד כי "אין לנו דרך אחרת, רק להצליח. נמשיך לעמוד על המשמר כדי להבטיח שתושבי ירושלים יקבלו את המגיע להם. כולי תקווה שהתערבותו של ראש הממשלה, ורצון טוב של הממשלה ובמיוחד של שר האוצר כחלון ומשרדו יביאו לפריצת דרך לחיזוקה וביצורה של ירושלים גם בעתיד".

 

הציוץ של האוצר ()
הציוץ של האוצר

 

בינתיים: האשפה ממשיכה להיערם ברחובות הבירה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בינתיים: האשפה ממשיכה להיערם ברחובות הבירה(צילום: גיל יוחנן)

השר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים אלקין מסר: "אני מודה לראש הממשלה על הנכונות להתגייס לפתרון המשבר בירושלים ומברך את ראש העיר ניר ברקת ואת מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד על ההחלטה לקבל את המתווה שהצעתי להפסקת השביתה. עכשיו תושבי ירושלים יוכלו לחזור לחיים נורמליים ואנחנו נוכל להשקיע מאמצים במציאת הפתרון למצוקות התקציביות של העיר".

 

בהודעה שפרסמה מוקדם יותר הסתדרות המורים נאמר כי עקב מצב מוסדות החינוך הקשה בעיר, עובדי ההוראה יגיעו למוסדות החינוך - אך לא יקבלו תלמידים. שלשום הכריזה העירייה על שביתה גם בצהרונים ובבתי הספר העל-יסודיים, אך בית המשפט ביטל זאת בצו מניעה.

 

בהודעה מטעם הסתדרות המורים נאמר כי "בעקבות שביתת עובדי העירייה בירושלים, מצב מוסדות החינוך קשה ביותר. אם תימשך השביתה במוסדות החינוך, למעט החינוך המיוחד, לא יוכלו לקבל תלמידים לנוכח היעדרותם של המאבטחים, המזכירות, הסייעות ושירותי הניקיון. המצב מסכן את ביטחונם ובריאותם של התלמידים, ועל כן עובדי ההוראה יגיעו למוסדות החינוך, אך לא יקבלו תלמידים". ואולם, כעבור כמה שעות הוכרז כאמור על הפסקת השביתה.

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: תומר אדמון) (צילום: תומר אדמון)
(צילום: תומר אדמון)

 (צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות
(צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

 (צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות
(צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

תושבי ירושלים התעוררו הבוקר ליומה השלישי של השביתה בעיר, ולהורים שביניהם המתינה הפתעה בלתי צפויה בדמות השבתת הגנים העירוניים ללא הודעה מוקדמת וללא יכולת להתארגן מראש על סידור לילדיהם. לעומת זאת, בגני הילדים החרדיים, הנמצאים תחת פיקוח מינהל החינוך החרדי, יום הלימודים התנהל כסדרו.

 

"ברור שלניר ברקת היה אינטרס ברור לא לפגוע בחינוך החרדי. זה רק מראה על מידת הזלזול שלו בציבור החילוני בבירה", אמרו גורמים בעירייה והפנו אצבע מאשימה לעבר ראש העיר.

 

לאחר התייעצויות ובהיעדר תקציב להפעלת צהרוני ציל"ה, מסרה הרשת: "אנו נאלצים לצערנו להודיע בשונה מהודעה הקודמת בעניין זה, שעד להודעה חדשה לא ניתן יהיה להפעיל את צהרוני ציל"ה. לכן צהרוני ציל"ה לא יופעלו היום אלא אם נודיע אחרת. לגבי הימים הבאים נוציא עדכונים בהמשך. צר לנו שזו ההתנהלות אך אנו בתקווה שהמשבר יסתיים בקרוב".

 

הודעת ההסתדרות שקראה לסייעות בגנים להתייצב הבוקר באסיפות הסברה הייתה זו שגרמה בפועל להשבתת הפעילות בגנים. מעיריית ירושלים נמסר כי "לנוכח הודעת ההסתדרות וארגון עובדי עיריית ירושלים על קיומן של אסיפות הסברה לסייעות בגני הילדים העירוניים, לא תתאפשר הפעלתם של הגנים בירושלים. מערכת החינוך המיוחד תפעל כסדרה. שירותי העירייה ברחבי העיר ימשיכו להיות מושבתים".

 

"ברקת מסתתר מאחורי ההסתדרות" 

"נכון שהסייעות בגנים החרדיים הן לא עובדות עירייה, אבל הגנים עצמם עדיין שייכים למינהל החינוך החרדי ומתוקצבים מכספי המסים של כולנו", הוסיפו גורמים בעירייה. "שלא יספרו סיפורים, מי שמשבית את העיר ואת מערכת החינוך דה פקטו זה ניר ברקת. הוא מסתתר מאחורי ההסתדרות".

 

לצד תלונות ההורים, האשפה ממשיכה להיערם ברחבי העיר לאחר שלא נאספה מאז תחילת השבוע. דוד (דאוד), תושב העיר, הלין על המצב בעודו מביט על הרי האשפה במדרחוב שברחוב יפו. "אני הולך לפי החוק ומשלם ארנונה בצורה מסודרת. מה כל הפסולת והחיידקים האלה? יש פה עכברים וחולדות. פשוט גועל נפש".

 

בין לבין, בהודעה שפרסמה עיריית ירושלים פורטו הסיבות לשביתה תחת הכותרת "גזירות האוצר לירושלים - על מה אנחנו נאבקים?". בהודעה נכתב כי "בעקבות סירוב משרד האוצר לסייע לירושלים, העירייה תיאלץ לבצע קיצוץ רוחבי שמשמעותו פיטורי אלפי עובדים בכל העיר, וקיצוץ משמעותי בתמיכות במוסדות התרבות, הספורט, הרווחה והחינוך".

 

ראש העיר ניר ברקת הוסיף: "אני קורא לשר האוצר להתערב אישית ומיידית במשבר על מנת שלא נגיע למצב שבו נצטרך לפטר עובדים ולקצץ שירותים. סירוב האוצר להעביר תקציבים שהובטחו לירושלים יביא לפגיעה אנושה בבירת ישראל והדבר יהיה באחריותו הישירה של שר האוצר. זהו מאבק אמיתי ורחב של כלל הארגונים בירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אשפה ברחובות הבירה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים