שתף קטע נבחר

דרשה לעקל מתנות חתונה: 'החתן חייב מזונות'

בגין חוב של 40 אלף שקל דרשה אישה גרושה לקבל את המתנות מחתונתו של הבעל עם אשתו החדשה. אבל בהוצל"פ סירבו בגלל הפגיעה בכלה

לשכת ההוצאה לפועל ברמלה דחתה לאחרונה בקשה של אישה גרושה לעקל מתנות שאמורות להתקבל בחתונתו של הבעל לשעבר עם אשתו החדשה, כדי לכסות על חוב מזונות בן 40 אלף שקל. הרשמת גילה גדות קבעה שהפגיעה הצפויה בכלה, בבני המשפחה ובאורחים אינה מידתית.

 

באוקטובר 2016 פנתה הגרושה ללשכת ההוצאה לפועל ברמלה וסיפרה שבעלה לשעבר, שחייב לה כ-40 אלף שקל עבור מזונות ילדיהם, יינשא חודש לאחר מכן לאישה חדשה. הגרושה טענה שאף שהשקיעה בגביית החוב מאמצים רבים, כולל הגבלות שונות והוצאת פקודות מאסר, בעלה לשעבר הצליח להתחמק מהתשלום.

 

בנסיבות אלה, היא ביקשה לאשר לה לעקל את כספי המתנה שאמורים להתקבל בחתונה כדי לגבות את החוב במלואו.

 

הרשמת גילה גדות ציינה שהחוב שבגינו מבקשת האישה את העיקול הוא ישן, שכן לפני כשנתיים נכנס הביטוח הלאומי בנעלי הגרוש ומעביר לה את דמי המזונות כמעט במלואם. עם זאת, ציינה, האישה מיעטה לנקוט הליכים כלפי החייב ואף נמנעה מביצוע פקודת מאסר שהוצאה לבקשתה כבר ביוני 2015.

 

לפיכך החליטה הרשמת גדות לדחות "בלב כבד" את הבקשה. היא הבהירה שאין הלכה מחייבת בשאלה אם ניתן לעקל כספי מתנה של חתן וכלה, אלא פסקי דין מנחים שמהם ניתן ללמוד שפעולה זאת לא מתאימה לרוח התקופה שכן היא "פוגעת בכבוד האדם, ובעיקר בצדדים נוספים" מעבר לנדרש.

 

הרשמת הסבירה שעיקול תכולת כספת בחתונה הוא אירוע לא פשוט בלשון המעטה גם לכלה, לבני המשפחות ולאורחים. היא הזכירה שלפי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו לא פוגעים בכבודו של אדם במידה שעולה על הנדרש. לדבריה, פעולת העיקול אינה מידתית שכן היא לא עומדת במבחן עלות-תועלת.

 

לדבריה, ה"עלות" בביצוע פעולה פוגענית של עיקול כספי חתונה, "האירוע המכונן המשמח ביותר בחייו של אדם", גובה נזק סביבתי רב-מערכתי ויש צורך במשאבים כלכליים רבים "כדי לאפשר גבייה יעילה ודיסקרטית ככל האפשר".

 

"הפגיעה האישית, הרגשית, כלכלית הצפויה לה לכלה הטרייה קשה בעיני עד מאוד", הוסיפה הרשמת גדות, זאת במיוחד כשיש אפשרות להשיג את אותה תוצאה בפגיעה פחותה יותר כגון ביצוע פקודת מאסר (שבעבר הוכח שהיה בה כדי לשכנע את החייב לשלם את חובו).

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בהחלטה
  • עו"ד צביקה מועלם עוסק בהוצאה לפועל
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים