שתף קטע נבחר

תיעוד: חיילים חרדים הותקפו במאה שערים

כוחות יס"מ נכנסו לשכונה בירושלים וחילצו את החיילים, שנקלעו לשם במקרה והפכו קורבן למתקפה אלימה. רק לפני שבועיים דנה הכנסת בהסתה נגד הגיוס לצבא בקרב החרדים הקיצוניים. ש"ס ויהדות התורה שומרות על שתיקה

 

 

המון חרדי זועם התנפל אמש (יום ה') על שני חיילי צה"ל שנקלעו לשכונת מאה שערים בירושלים, מעוז הפלגים הקיצוניים האנטי-ציוניים, זאת על רקע מאבקם ב"חוק הגיוס".

 

המראות האלה כבר הפכו לדבר שבשגרה: חרדים במדים נכנסים כעוברי אורח תמימים לסמטאות הצרות שזכו לכינוי "הקסבה", ומוצאים את עצמם קורבן ל"לינץ'" מצד המקומיים - בדרך כלל מחוגי ה"קנאים". הפעם הוזעקו כוחות יס"מ שנכנסו לשכונה בכמה ניידות וחילצו את החיילים.

 

הזרם החרדי המרכזי ומנהיגיו מסתייגים מההתקפות, אף שגם הם מתנגדים לגיוס בני ישיבות, ואולם בש"ס ויהדות התורה שומרים על דממה ונמנעים אפילו מגינוי. ההערכה היא כי הם חוששים שיוצגו על ידי הקיצוניים כפשרנים המעודדים שירות חרדים, מה שעלול לפגוע בהם במאבקי הכוחות בתוך המגזר.

חילוץ ממאה שערים בירושלים  (צילום : חיים שפירא) (צילום : חיים שפירא)
חילוץ ממאה שערים בירושלים (צילום : חיים שפירא)
 

ולמרות המראות הקשים ממאה שערים, שילוב החרדים בצה"ל לא נעצר: האירוע אמש התרחש בסיומו של ערב שבו נרשם עוד צעד בכיוון השתלבותם בצה"ל, עם השבעתה ברחבת הכותל המערבי של פלוגת החרדים הראשונה בחטיבת הצנחנים.

 

לפני כשבועיים דנה הכנסת בהסתה נגד חיילים חרדים, על רקע שרשרת תקיפות פיזיות, התנכלויות וקמפיין השיימינג נגד בני המגזר המשרתים בצה"ל. ועדת המשנה לכוח אדם בוועדת החוץ והביטחון התכנסה ושמעה עדויות מחיילים במדים ומשוחררים טריים וקיבלה דיווח מרשויות החוק על דרכי המאבק בתופעה. ההנהגה החרדית, שכבר תקופה ארוכה אינה משמיעה את קולה בעניין, בלטה בהיעדרה גם הפעם: אף לא רב או פוליטיקאי אחד הטריח עצמו לישיבה.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד), ומשתתפים נוספים בדיון, מתחו ביקורת חריפה על חברי ש"ס ויהדות התורה שלא מנצלים את מעמדם בציבור החרדי ואת השפעתם עליו כדי לגבות את החיילים ולרסן את הגורמים הקיצוניים.

 

יחיאל רודצקי, איש קבע חרדי, תיאר את ההתנכלויות שעבר וסיפר על מקרה שבו נקלע כעובר אורח לעצרת חרדים שאינה קשורה לצבא. לדבריו, כלובש מדים הוא הפך מיד כתובת טבעית לפורקן זעמם של המפגינים. "מצאתי את עצמי בתוך המון מוסת עם דם בעיניים", שחזר, "הצלחתי לברוח לרחוב צדדי וביקשתי משוטר שיאפשר לי להימלט בניידת שלו. הוא אמר שזה לא התפקיד שלו ושאסתדר לבד".

 

רודצקי, דמות מוכרת במדור שילוב החרדים בצה"ל (שח"ר), הדגיש כי תופעות שהיו בעבר נחלתם של ריכוזי הקיצונים כשכונת מאה שערים זלגו לאזורים נוספים, עד שהוא עצמו כבר לא יכול להגיע במדים לבקר את הוריו. "חלק גדול מירושלים מסוכנת לחיילים החרדים", התריע. "עיר הבירה של ישראל. אתה חוטף שם איומים, קללות וגידופים שאני לא יכול אפילו לחזור עליהם".

 

רודצקי הציג לחברי הוועדה תעודה צבאית שהוציא מארנקו וזעק: "זה הפטור שלי ממדים, ואני מתבייש בו. למה הגענו למצב שאני צריך את זה? למה שאני אצטרך לשמור על החיים שלי - לא בעזה, לא באיו"ש, אלא בירושלים?".

 

הוא מתח ביקורת על רשויות האכיפה, אמר: "מגישים למשטרה תלונה אחרי תלונה אחרי תלונה, עד שכבר הפסקנו להתלונן".

 

לדבריו האווירה בחוגים מסוימים במגזר והלחץ החברתי בעניין יוצרים מציאות קשה שעלולה להגיע עד לפירוק משפחות. "אשתו של חייל שלי עזבה את הבית עם הילד, אחרי שאבא שלה גילה שהחתן שלו חייל בצבא", אמר. "יש כאלה שאם ימשיכו להיות חיילים, הם פשוט לא יהיו נשואים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : חיים שפירא
תיעוד התקיפה במאה שערים
צילום : חיים שפירא
מומלצים