שתף קטע נבחר

הבית הלבן: היינו ברורים - ההתנחלויות הקיימות אינן מכשול

דוברו של טראמפ נשאל בתדרוך בוושינגטון על הודעתו שלפיה ההתנחלויות הקיימות אינן מכשול לשלום אבל הרחבתן "אינה מועילה" והשיב: "היינו ברורים". כשנשאל מדוע לא הצהיר טראמפ על תמיכה בפתרון שתי המדינות ענה: "הנשיא מחויב לשלום, זו מטרתו"

דובר הבית הלבן התמודד הערב (יום ו') לראשונה עם שאלות כתבים על ההודעה שפרסם בלילה שעבר ושבה הזהיר את ישראל מהרחבת ההתנחלויות ומבניית התנחלויות חדשות – אבל גם הבהיר שטראמפ אינו רואה בהתנחלויות הקיימות מכשול לשלום. ספייסר נשאל על העובדה שבהודעה לא הוזכרה תמיכה של טראמפ בפתרון שתי המדינות.

 

"הנשיא מחויב לשלום, זו מטרתו", השיב ספייסר. "אני חושב שכשהנשיא וראש הממשלה נתניהו ייפגשו כאן ב-15 בחודש הם כמובן ידונו בזה. בסופו של דבר המטרה היא שלום. בזה הם ידונו בפגישתם".

"טראמפ טרם גיבש מדיניות". הבנייה בהתנחלויות במוקד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"טראמפ טרם גיבש מדיניות". הבנייה בהתנחלויות במוקד(צילום: רויטרס)

ספייסר ניסה לעבור לנושא הבא, אבל אחד הכתבים הקשה עליו ושאל אותו שוב על תוכן ההודעה, שלפיה ההתנחלויות אינן מכשול לשלום. "ההודעה ברורה מאוד – היא מבהירה שאיננו מאמינים שההתנחלויות הקיימות הן מכשול לשלום, אבל הבנייה או ההרחבה של התנחלויות קיימות מעבר לגבולות הקיימים לא תעזור להתקדם".

 

בלילה שעבר, פחות מיממה אחרי אישור עמונה, ובעקבות אישורי בניית אלפי דירות והבטחת הקמת התנחלות חדשה, פרסם ממשל טראמפ הודעה ראשונה נגד בנייה בהתנחלויות. בהודעת הבית הלבן נכתב: "בעוד אנו לא מאמינים שקיומן של התנחלויות הוא מכשול לשלום, הקמת התנחלויות חדשות או הרחבתן של התנחלויות קיימות עלולות שלא לסייע להשגת מטרה זו". עוד נכתב בהודעה: "השאיפה האמריקנית לשלום בין הישראלים לפלסטינים נותרה ללא שינוי זה 50 שנה".

בהודעה הבהיר הממשל כי "הנשיא טראמפ טרם גיבש עמדה רשמית לגבי הפעילות בהתנחלויות", ומצפה לדון בנושא עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בפגישתם ב-15 בפברואר. כשעתיים לאחר הוצאת ההודעה, הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי מזכיר המדינה רקס טילרסון שוחח בטלפון עם נתניהו. לא נמסר אם השיחה עסקה בהודעת הבית הלבן בנושא ההתנחלויות.

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר היום בתגובה: "מוקדם מדי לומר איך ההצהרה האחרונה של הבית הלבן תשפיע על הבנייה העתידית בהתנחלויות, אך לא הייתי מגדיר זאת כפניית פרסה של הממשל האמריקני. הבעיה בבירור נמצאת על סדר היום שלהם".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ביום שלישי סיכמו נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן על אישור בנייה של יותר מ-3,000 יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון. זאת לאחר שבשבוע שעבר אישרו השניים בנייה של כ-2,500 יחידות דיור. כמו כן, אמש אישר שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, שיווק מיידי של 2,086 יחידות דיור ביהודה ושומרון. גלנט אמר כי "אין יום סמלי יותר לתנופת בנייה ביהודה ושומרון מיום שבו מפונה עמונה".

 

במהלך פינוי עמונה הודיע נתניהו על הקמת צוות לקידום הקמת התנחלות חדשה, לראשונה מאז 1991. במהלך שיחות שקיים נתניהו עם אנשי עמונה, הוא מסר להם כי התחייבות כי הממשלה מוכנה לבנות יישוב חדש בכל מקום שיבחרו - ובתנאי שיש בו אדמות מדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים