שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אלפי מוחים בעפרה: 'זורקים יהודים מבתיהם'. נתניהו נגד בנט: לא מתרגש מאולטימטומים
  כ-5,000 הגיעו לתמוך בתושבי תשעת הבתים המיועדים להריסה ובתושבי עמונה שפונו להתנחלות הסמוכה - וקראו לקידום חוק ההסדרה. נתניהו תקף את בנט שמקדם את החוק: "אני לא מתרגש מאולטימטומים מזויפים"

   

  הפגנה נגד פינוי הבתים בעפרה    (צילום: מוטי קמחי)

  הפגנה נגד פינוי הבתים בעפרה    (צילום: מוטי קמחי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הפגנה גדולה בעפרה: כ-5,000 איש הגיעו להתנחלות, מגובים באנשי עמונה שעברו ליישוב לאחר הפינוי, והם מקיימים בשעה זו (יום א') עצרת מחאה על הריסתם הצפויה של תשעה בתים, ולמען קידום חוק ההסדרה שאמור לעלות מחר להצבעה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהמריא היום לביקור בן יומיים בבריטניה, עקץ את שר החינוך נפתלי בנט שמקדם את חוק ההסדרה: "אני שומע כל הזמן אולטימטומים מזוייפים, אני לא מתרגש מזה. יש אנשים שעסוקים בתדרוכי סרק לתקשורת, רק בתדרוכים כאלה וברשתות החברתיות. אני עסוק בניהול המדינה".

   

  אבי רואה, יו"ר מועצת יש"ע ויו"ר מועצת בנימין אמר בעצרת, המשיל בעצרת את הפינוי למוות: "מה אומר ומה אדבר האלוקים מצא את עוון עבדיו. אלו אירועים שצריך לברך עליהן ברוך דיין האמת. זורקים יהודים מבתיהם. אלו סיפורים של גולה, של הרס, שריפה וגירוש. והנה כאן בארץ ישראל עושים את זה הרשויות לעם ישראל, למה? כי ייקוב הדין את ההר. זה קורה במשמרת שלנו. צריך ללמוד את הלקח. הקב"ה שולח לנו מסר, צריך ללמוד למה זה קורה. האם אהבנו באמת כל אחד? האם באמת קיבלנו כל אחד ואחד כאן בהתיישבות? כי זו המהות זו התכלית. סייבר וכלכלה זה חשוב אבל הרוח היא החשובה באמת. הרוח שאנחנו יונקים היא מתוך עולם התורה לשם אנחנו חותרים".

  העצרת בעפרה. "אירועים שצריך להגיד עליהם 'ברוך דיין האמת'" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  העצרת בעפרה. "אירועים שצריך להגיד עליהם 'ברוך דיין האמת'"(צילום: מוטי קמחי)

  העצרת נגד הפינוי בעפרה, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  העצרת נגד הפינוי בעפרה, היום(צילום: מוטי קמחי)
   

   

  הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, אמר כי "לא פוגעים פה רק בתשע משפחות, פוגעים פה בכל עפרה. פוגעים באברהם אבינו. אומרים שהפסק דין של שלום עכשיו יותר חשוב מהקב"ה. בגלל זה אני בוכה. אנחנו במקום הזה מתפללים לקב"ה ואומרים לו 'אנא ה' הושיעה נא'".

   

  ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, טען כי מדובר באפלייה מצד בג"ץ: "אנשים הגונים רבים עומדים בזעזוע מול האפליה הבוטה מבית מדרשם של שופטי בג"ץ, אולם דרישתנו היא קודם ולפני הכל מהממשלה. בחרנו בממשלה טובה וראויה כדי שתפסיק את העוולות והאפליה של תושבי יו"ש ומצפה ממנה לפעול לטובת עם ישראל, בחקיקה או בכל דך שתמצא לנכון".

   

  הרב חיים דרוקמן נאם ואמר כי היה צריך לפצות את בעלי הקרקע ולא להרוס את הבתים. "זה דין? זה עוול. הרס זה דין? למה להרוס? מההרס נהנים אלה שרוצים שנחזור לאירופה. איפה הייתם 20 שנה? ההיגיון אומר לפצות? אז להרוס? איזה עוול זה איך אפשר בית דין גבוה לצדק איזה צדק? זה אי צדק. נחזור לעמונה, נמשיך ליישב את עם ישראל כי זו שלנו הארץ שלנו. לא יעזור כלום לאיש, אנחנו לא גזלנים". 

  הבתים המיועדים להריסה בעפרה (מסומנים בכחול) (צילום: צעירי עפרה) (צילום: צעירי עפרה)
  הבתים המיועדים להריסה בעפרה (מסומנים בכחול)(צילום: צעירי עפרה)

  חלק מהתושבים כבר החל לארוז ( צילום: אהוד אמיתון/TPS) ( צילום: אהוד אמיתון/TPS)
  חלק מהתושבים כבר החל לארוז( צילום: אהוד אמיתון/TPS)

  בשונה מעמונה, מאבקם של אנשי עפרה ממלכתי יותר, אך עדיין מכיל מסרים תקיפים. חלק מהמשפחות כבר החלו לארוז את חפציהן ולרוקן את הבתים למכולות שהעניקו להם במשרד הביטחון. כעת לא ברור אם התושבים יישארו לגור בבתים גם בחודש שנותר או שיעזבו. גם תושבי עמונה, שחלקם נמצאים באולפנה בעפרה, לוקחים חלק בעצרת, והם מבקשים לקדם בזריזות את הקמת היישוב החדש כפי שהובטח להם. במהלך הבוקר עלו כמה משפחות לעמונה וארזו את הדברים האחרונים שנשארו.

   

  מוקדם יותר היום הורה בג"ץ על דחיית הריסת הבתים בעפרה בחודש. לפיכך, הבתים יפונו ב-5 במרס במקום ביום רביעי הקרוב. השופטים לא הסכימו לעתירת התושבים לדחות את הפינוי בשלושה חודשים, והסכימו לעיכוב של חודש "לפנים משורת הדין", ועל מנת לאפשר לכוחות הביטחון להיערך כראוי. השופט אליקיים רובינשטיין היה בדעת מיעוט, וגרס כי יש לאפשר דחייה של שלושה חודשים בפינוי.

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  לפני ההמראה לבריטניה אמר עוד נתניהו: "כשאני מנהל את המדינה אני חושב על האינטרס הכולל שלנו הלאומי ופועל אך ורק לפיו". מוקדם יותר היום אמרו שרים בליכוד כי ראש הממשלה מעוניין לדחות את ההצבעה על חוק ההסדרה עד אחרי חזרתו מלונדון, אלא שיו"ר הבית היהודי בנט סירב - וההצבעה אמורה להתקיים מחר בערב.

   

  ראש הממשלה ורעייתו בדרך ללונדון, היום (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
  ראש הממשלה ורעייתו בדרך ללונדון, היום(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

   

  נתניהו ייפגש בבריטניה לראשונה עם ראש הממשלה תרזה מיי, שנחשבת ידידת ישראל, ועם שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון. באשר לביקורו בלונדון ופגישתו הצפויה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ב-15 בפברואר, אמר ראש הממשלה: "אנחנו בתקופה של הזדמנויות מדיניות וגם אתגרים. ההזדמנויות נובעות מזה שיש מצב חדש בוושינגטון וממשלה חדשה בבריטניה. אני מתכוון לדבר עם שניהם על הידוק היחסים - גם בין כל צד וישראל, וגם במשולש. זה מה שאני אעשה בשבוע הבא בוושינגטון וזה מה שאעשה מחר בלונדון".

   

  "האתגרים נובעים מכך שגם האיראנים מבינים את מה שאמרתי עכשיו והם מנסים לבדוק את הגבולות בתוקפנות בלתי רגילה, עם חוצפה והתרסה יוצאי דופן", הוסיף נתניהו. "אני חושב שהדבר החשוב ביותר כרגע הוא שמדינות בהובלת ארה"ב, אבל כמו ישראל ובריטניה, יתייצבו יחד נגד התוקפנות האיראנית ויציבו לה גבולות ברורים. זה יהיה הנושא הראשון בין נושאים רבים שעליהם אדבר עם ראש ממשלת בריטניה מיי, וכמובן גם עם שר החוץ ג'ונסון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים