שתף קטע נבחר

העלילה על האב – ואיבדה משמורת על הילדים

במהלך מאבק בין בני זוג טענה האם שבעלה לשעבר תקף מינית את בתם. ביהמ"ש הגדיר את התנהלותה "הרסנית", והילדים יעברו לחזקת האב

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב קבע לאחרונה שמשמורת על בת 7.5 ובן 5 תועבר לאביהם, משום שאמם משחירה את פניו בכל הזדמנות, ובמקרה אחד אף העלילה עליו שתקף מינית את בתם. השופטת נלי רוסמן גליס הגדירה את התנהגות האם "התנהלות הרסנית".

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

מדובר בבני זוג שנפרדו לפני כשנתיים ומאז ניטש ביניהם מאבק משפטי מר. האם ביקשה שהמשמורת תהיה שלה, ואילו האב ביקש משמורת משותפת. בתחילת ההליך הוענקה לאם משמורת זמנית והסדרי ראייה לימים והשעות שבהן הילדים ישהו אצל האב.

 

במהלך התקופה ביקרו עובדים סוציאליים את הצדדים והתרשמו מהתנהגות חריגה ובעייתית של האם, בעיקר - אך לא רק - כלפי האב. הם סיפרו שהאם ניסתה להשחיר את פניו, תוך שהיא מדווחת להם שהוא משתמש בסמים ומתנהג באלימות. בשלב מסוים האם ביקשה להרחיקו מהילדים בטענה שתקף מינית את בתם, והכל ללא ראייה שתגבה את טענותיה. לפני כשנה הכין פסיכולוג-מומחה מטעם בית המשפט חוות דעת של 50 עמודים, שבסיומה המליץ על העברת המשמורת לאב.

 

בהמשך הדיונים מאז התחלפו היוצאות: האם שינתה את עמדתה וביקשה להניח את המאבקים בצד ולקיים משמורת משותפת. מנגד, האב ביקש להיות משמורן יחיד, בשל התנהלות האם שלדבריו גורמת לילדים נזק וסבל ומסכנת את בריאותם.

 

השופטת נלי רוסמן גליס ציינה בפסק הדין כיצד השחירה האם את דמותו של האב בפני כל גורם מקצועי הנקרה בדרכה, דבר שבעיניה עורר חשש שמא אותם מסרים מועברים גם אל הילדים ו"מחבלים בנפשם".

 

"מעל לכל אלו, עצם הגשתה של האם את בקשת הסרק לצו הגנה כנגד האב אשר מטרתה הייתה להרחיק את האב כליל מבתו הקטינה, בטענה חמורה מאין כמותה כי תקף אותה מינית, הינה בבחינת חציה של קו אדום, שיש בה על מנת להשליך על יכולתה של האם לשמש כהורה מיטיב לילדיה", כתבה.

 

היא הוסיפה כי נכונות האם להתגולל על האב בהאשמות קשות, ואגב כך לנסות ולתקוע טריז בינו לבין ילדיו, מהווה חבלה מכוונת ביחסיה ההוריים וממילא פגיעה חמורה בילדים. "מנגד, האב הוכיח יכולות הוריות גבוהות, ועלה בידו להכיל את התנהלותה ההרסנית של האם, מבלי שנגרר להתנהלות דומה", כתבה.

 

בסיכומו של דבר נקבע כי הילדים יועברו למשמורת האב ויקיימו הסדרי ראייה עם האם. השופטת לא התעלמה מכך שאחד הילדים מתחת לגיל 6 ולכן חלה לגביו "חזקת הגיל הרך", אלא שהיא קבעה כי נסיבות המקרה הנוכחי הצדיקו לחרוג ממנה.

 

לסיום ראוי להביא דווקא את משפט הפתיחה של פסק הדין, שבו הבהירה השופטת רוסמן גליס כי "ככל שהאם תשנה את דרכיה ותוביל ליצירת שיתוף פעולה אמיתי וכן עם האב, באמצעות אנשי מקצוע, לאורך זמן, תוכל לעתור לשינוי פסק דין זה".

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד אופק תבור עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים