שתף קטע נבחר

ראש ממשלת בריטניה לנתניהו: מחויבים לפתרון שתי המדינות

רה"מ נועד בלונדון עם תרזה מיי שאמרה לו: "שתי המדינות - הדרך הטובה ביותר לדעתנו להגיע לשלום ויציבות בעתיד". נתניהו הגדיר את הפגישה "טובה מאוד", אולם ציין בפני מיי: "איראן שואפת להשמיד את ישראל"

 

 

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה בצהריים (יום ב') לראש הממשלה בנימין נתניהו שהגיע לביקור רשמי במעונה בדאונינג 10 בלונדון כי: "אנו נשארים מחויבים לפיתרון שתי המדינות, זו הדרך הטובה ביותר לדעתנו להגיע לשלום ויציבות בעתיד. אני מצפה לדון איתך בזה".

 

"אני מאוד שמחה לקבל אותך פה בדאונינג 10, במיוחד בעת ציון 100 שנים להצהרת בלפור. בריטניה היא ידידה חזקה וקרובה של ישראל. אנחנו משתפים פעולה כבר בתחומים רבים, כמו מדע ומסחר וכן תחומים אחרים כמו ביטחון. אני חושב שיש עוד הרבה שאפשר לעשות ביחד בעתיד. אני בטוחה שנשוחח על כך היום, אבל גם נדבר גם על נושאים אזוריים כמו סוריה ואיראן והשאלה של העתיד במזרח התיכון". 

נתניהו ומיי בפגישתם, היום (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
נתניהו ומיי בפגישתם, היום(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

נתניהו הגדיר את הפגישה כ"טובה מאוד" והוסיף כי "המצב החדש בעולם יוצר תנאים טובים לעידוד היחסים בין ישראל ובריטניה. הדבר התחזק בעקבות הפגישה". בתגובה לדבריה של מיי אמר לה נתניהו כי הפלסטינים לא מסכימים לקיום מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. לטענתו הוא ביקש ממנה שממשלת בריטניה תפסיק לממן ארגונים שונים, בהם "שוברים שתיקה".

 

לדברי נתניהו, יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי מאפשרת לו גמישות רבה יותר בשיחותיו עם הממשל הבריטי: “בריטניה נמצאת בדרך החוצה מהאיחוד והיא מעוניינת להדק את הקשרים הכלכליים והטכנולוגיים עם ישראל – ואנו מעוניינים בפיתוח קשרים אלה עם בריטניה".

 

הוא הוסיף כי בריטניה מנועה מחתימה על הסכמי סחר עם מדינות אחרות עד שלא תשלים את יציאתה מהאיחוד, אולם שני המנהיגים סיכמו על תחילת הדיונים על חתימת הסכמי סחר חופשי בין ישראל ובריטניה כבר עתה.

 

בהמשך ייפגש נתניהו גם עם שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון.

נתניהו ממתין מחוץ לדאונינג 10 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו ממתין מחוץ לדאונינג 10(צילום: AFP)

נתניהו עמד מחוץ למעון הרשמי במשך כמה שניות שבמהלכן לא יצאה לקדם את פניו משום שהקדים. הוא נופף לצלמים ואחר כך נכנס שוב, ויצא עם ראש ממשלת בריטניה לצילום המשותף.

 

לפני הפגישה מסרה הדוברת של מיי כי בכוונת ראש הממשלה הבריטית לטעון בפני נתניהו כי המשך הבנייה בהתנחלויות מערער את האמון במזרח התיכון. "כמובן שאנחנו מצפים להתקדמות תהליך השלום במזרח התיכון, ובהקשר זה אנו חוזרים על עמדתנו ארוכת השנים לפיה המשך הרחבת הפעילות בהתנחלויות מערער את האמון", אמרה.

 

"יחד עם זאת, אנחנו רוצים להבהיר את עמדתנו המאוד ברורה כי במקביל יש לרדוף אחר גישה שמכירה בזכותה של ישראל לחיות בביטחון מפני טרור", הוסיפה.

 

נתניהו הודה למיי ודיבר בעיקר על אתגרי הביטחון במזרח התיכון: "אני רוצה להבטיח לך שאנחנו חולקים איתכם את השאיפה לשלום. זה החלום שלנו מהיום הראשון ולעולם לא נוותר על המסע שלנו לשלום עם כל שכנינו. אני חושב שיש אתגרים, אבל יש גם הזדמנויות מעניינות בגלל השינויים האזוריים והגלובליים, ואני מעוניין לשוחח על כך איתך". 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

מפגינים פרו-פלסטינים מחוץ למעונה של מיי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים פרו-פלסטינים מחוץ למעונה של מיי(צילום: רויטרס)

מנגד, הפגנה פרו-ישראלית (צילום: יניב חלילי) (צילום: יניב חלילי)
מנגד, הפגנה פרו-ישראלית(צילום: יניב חלילי)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

 

ראש הממשלה פתח בברכות לקבלת הפנים החמה, שלדבריו "משקפת את עוצמת השותפות בין ישראל לבריטניה". הוא שלח את איחולי תושבי ישראל למלכה אליזבת המציינת 65 שנה בתפקיד, ובכך רשמה היסטוריה והפכה לדמות המכהנת את הזמן הממושך ביותר בתפקיד. 
 

"יש קשר חזק מאוד בינינו. מאחורי השולחן שלי במשרדי בירושלים יש שתי תמונות - אחת של הרצל, אבי האומה שלנו והמשה המודרני, והשנייה של וינסנטון צ'רצ'יל. שני המנהיגים האלה מייצגים את המחויבות שלנו לחופש, שהוא בסיס האנושות. הערכים הללו יוצרים עבורנו הזדמנות אדירה. שיתוף הפעולה שלנו בנושא מסחר וטכנולוגיה תורם לשגשוג העמים שלנו. השיתוף שלנו בביטחון כולל ביטחון סייבר, הופך אותנו לבטוחים יותר.

ואני בטוח שתהיה לנו הזדמנות לדון איך נוכל לחזק את השותפות הזאת כדי להביא עוד יותר ביטחון ושגשוג לעמנו". 

 

נתניהו הוסיף: "אנחנו מתמודדים עם איומים זהים של האיסלאם הקיצוני ובמיוחד מאיראן. איראן שואפת להשמיד את ישראל. הם מצהירים על כך בגלוי, הם שואפים לכבוש את המזרח התיכון. היא מאיימת על אירופה, על המערב ועל העולם. הם מעוררים פרובוקציה אחר פרובוקציה. ולכן אני מקדם בברכה את ההתעקשות של דונלד טראמפ על סנקציות חדשות נגד איראן ואני מקווה שאומות אחריות יילכו בעקבותו. בוודאי שאומות אחראיות צריכות לעשות כך. אני רוצה לדבר איתך על הדרך לוודא שהתוקפנות של איראן לא תישאר ללא מענה".

 

זמן קצר לפני הגעתו של נתניהו למעונה של ראש ממשלת בריטניה, הפגינו מחוץ לדאונינג 10 קומץ של פעילים פרו-פלסטיניים. מנגד, בקהילה היהודית התארגנו על הפגנת נגד והצליחו להביא למקום עשרות בני אשם להפגנה פרו-ישראלית.


פורסם לראשונה 06/02/2017 14:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים