שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock
  סעודיה: רישיון לנשים אין, "יום האישה" יש
  הממלכה הסונית השמרנית - המדינה היחידה בעולם האוסרת על נשים לנהוג - קיימה לראשונה בתולדותיה "יום האישה". מה בתפריט?

  סעודיה היא אולי סמל עולמי לדיכוי האישה, ולנשות הממלכה הסונית השמרנית יש עדיין כברת דרך לעשות עד שיזכו לשוויון או למשהו קרוב לזה. כל זה לא מפריע כעת לממלכה הסעודית לציין לראשונה בתולדותיה את יום האישה. אפילו יותר מזה - שלושה ימי-אישה.

   

  האחראי לאירוע יוצא הדופן, שהתקיים בשבוע שעבר, הוא מרכז התרבות על שם המלך פהד בריאד. עצם העובדה שמוסד כזה נתן חסות לאירוע מעידה על כך שמדובר במהלך יזום של בית המלוכה הסעודי. בית המלוכה מנסה לאחרונה להתוות לעצמו מסלול שונה במקצת מהמסלול הנוקשה של אנשי הדת השמרנים בממלכה.

   

  אירועי יום האישה בסעודיה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "אנחנו רוצים לחגוג את התפקיד המוצלח שהאישה הסעודית ממלאת ולהזכיר לאנשים את ההישגים שלה בחינוך, בתרבות, ברפואה, בספרות ובעוד תחומים", אמר מוחמד א-סייף, המפקח הכללי על המרכז, בריאיון לאתר חדשות בסעודיה.

   

  לוח הזמנים של אירועי "יום האישה" פורסם בעיתון הסעודי הממסדי "אל-ווטן". לפי הכתוב בו כלל הפסטיבל סימפוזיונים, הקרנה של סרטי תעודה והקראת שירים, והדובדבן שבקצפת היה מופע שירה ("אופרה", כך הוא הוגדר) שבמרכזו פועלה של האישה הסעודית ב-50 השנים האחרונות. כצפוי רק נשים היו יכולות להשתתף במופע, משום שבסעודיה חלים כללים נוקשים של הפרדה בין גברים לנשים בציבור. בסרטון וידאו שפרסם המרכז ומתעד את ערב השירה נשמעו רק קולות של נשים ונראו קטעים מוקרנים העוסקים באישה הסעודית.

  הכנס ההיסטורי בריאד בשבוע שעבר
  הכנס ההיסטורי בריאד בשבוע שעבר

  באירוע החגיגי השתתפו גם נסיכות מבית המלוכה, בהן הנסיכה אל-ג'ווארה בת פהד א-סעוד. היא דיברה על תפקיד האישה בתחום החינוך. ביום השני דיברה הנסיכה עדילה בת עבדאללה א-סעוד על תחום המורשת בממלכה. היא ידועה כמי שתומכת בזכויות נשים, בהן זכותה של האישה לנהוג.

   

  ביום השלישי דיברה רימה בינת בנדר בן סולטאן. היא עסקה בספורט ובחשיבותו לחיי הנשים בסעודיה. הנסיכה הזו משמשת כסגנית יו"ר רשות הספורט לענייני נשים בממלכה, ובאירוע היא הבטיחה כי בקרוב יהיו בסעודיה מועדוני כושר לנשים וכי בתוך שנתיים יסופקו 250 משרות לנשים בתחום הספורט.

   

  מארגני יום האישה אמרו כי לא היו שום ניסיונות משמעותיים של שמרנים לסכל את האירועים, והודו למנגנוני הביטחון הסעודיים על כך שסייעו לקיים אותו. המארגנים שיבחו גם את "המודעות החברתית" בנושא.

   

  סעודיה, נזכיר, היא המדינה היחידה בעולם שבה לנשים אסור לנהוג. על נשים חלות הגבלות חמורות נוספות, בהן איסור יציאה מהבית ללא ליווי של גבר שהוא בן משפחה. הממלכה מתנהלת לפי חוקי השריעה - ההלכה האיסלאמית - ונחשבת לאחת השמרניות בעולם. רק לפני ארבע שנים היא התירה לנשים להשתתף בסוג כלשהו של בחירות ארציות - הבחירות לרשויות המקומיות.

   


  פרסום ראשון: 06.02.17, 22:38
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "סעודיה: רישיון לנשים אין, "יום האישה" יש"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים