שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפלסטינים על סיכול המינוי באו"ם: "אפליה בוטה על סמך תירוץ עלוב"
  בכירת אש"ף חנאן עשראווי אמרה כי הסיכול האמריקני באו"ם למינויו של ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר לנציג הארגון בלוב מהווה "רישיון להדרת פלסטינים" על סמך "תירוץ עלוב" כי הארגון מוטה נגד ישראל. "הוא נענש רק בשל זהותו", מסרה, "על האמריקנים לחזור בהם"

  סלאם פיאד. "אפליה בוטה על סמך לאום" (צילום: AFP, נועם מושקוביץ) (צילום: AFP, נועם מושקוביץ)
  סלאם פיאד. "אפליה בוטה על סמך לאום"(צילום: AFP, נועם מושקוביץ)

  "סיכול מינויו של סלאם פיאד באו"ם הוא אפליה בוטה על בסיס זהות לאומית", כך נמסר היום (שבת) מההנהגה הפלסטינית בעקבות סיכול מינויו של ראש הממשלה הפלסטינית לשעבר לשליח האו"ם בלוב. בהודעה לתקשורת מסרה חברת הוועד הפועל של אש"ף חנאן עשראווי כי המהלך האמריקני לסיכול המינוי מבוסס על "התירוץ העלוב" שהאו"ם מוטה נגד ישראל.

   

  שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, היא שסיכלה הלילה את מינויו של פיאד לתפקיד ראש משלחת האו"ם בלוב. לדבריה, "המהלך נועד לתמוך בבעלת הברית ישראל". היילי אמרה כי ממשלו של הנשיא דונלד טראמפ הביע אכזבה מהעובדה שמזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש שלח מכתב למועצת הביטחון של האו"ם, ובו הצהיר על רצונו למנות את פיאד, שכיהן כראש ממשלת הרשות הפלסטינית בשנים 2013-2007.

   

  "במשך זמן רב מדי, האו"ם העדיף בצורה לא הוגנת את הרשות הפלסטינית, באופן שגרם נזק לבעלת בריתנו ישראל", נכתב בהודעה של היילי בנושא. היא הוסיפה כי ארה"ב לא מכירה במדינה הפלסטינית, וכי אינה תומכת במסר שמינוי פיאד יעביר באו"ם.  

  "אפליה בוטה שמבוססת על תירוץ עלוב". חנאן עשראווי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  "אפליה בוטה שמבוססת על תירוץ עלוב". חנאן עשראווי(צילום: אוהד צויגנברג)

  "האו"ם מוטה נגד ישראל". שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  "האו"ם מוטה נגד ישראל". שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי(צילום: AFP)

  "באש"ף מגנים את החלטתה של השגרירה היילי", נמסר בשמה של עשראווי. "זה בלתי מתקבל על הדעת שהשגרירה האמריקנית באו"ם תחסום החלטה של מזכ"ל הארגון למנות את סלאם פיאד כנציגו בלוב, על סמך התירוץ העלוב ש'האו"ם מוטה בעד הרשות הפלסטינית על חשבון ישראל'".

   

  "זה נוגד את ההיגיון שהמינוי של המועמד המתאים ביותר נפסל כי הוא נתפש כמזיק לישראל. זה רישיון להדיר את הפלסטינים", מסרה עשראווי בנוסף. "מדובר במקרה של אפליה בוטה נגד פיאד על בסיס הלאום שלו. מדובר בדעה קדומה ומשולחת רסן נגד הפלסטינים, שבמסגרתה כל פלסטיני הוא אשם ונענש בשל זהותו". באש"ף קראו לארה"ב לחזור בה מפעולתה באו"ם.

   

  "אם כבר, הם צריכים לחסום מעשים קטנוניים של גזענות ונקמנות ולסכל את המשך האפליה נגד פלסטינים על עצם קיומם".

   

  דובר מזכ"ל האו"ם, סטפן דיז'אריק, מסר בתגובה לסיכול המינוי כי "עובדים בצוות האו"ם פועלים מתוקף מעמדם האישי בלבד. הם לא מייצגים כל ממשלה או מדינה. המזכ"ל מדגיש שוב את התחייבותו לגייס אנשים מוסמכים המכבדים את הגיוון האזורי, ומחדד כי שום ישראל או פלסטיני לא כיהן בתפקיד רם-דרג בארגון".

   

  הוא הוסיף: "זהו מצב שהמזכ"ל מרגיש שצריך לתקן, וזאת על סמך יכולות אישיות של מועמדים פוטנציאליים עבור משרות ספציפיות".

   

   

  גם שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, דן שפירו, שסיים את תפקידו עם כניסתו של טראמפ לבית הלבן, מתח ביקורת חריפה על המהלך. בציוץ קצר בעל שתי מילים בלבד ציין כי מדובר בצעד "מטומטם להחריד".

   

  מאז כניסתה של השגרירה היילי לתפקיד, שיתוף הפעולה בין המשלחת הישראלית לזו של ארה"ב התהדק, ולפני כשבוע נפגש עמה שגריר ישראל באו"ם דני דנון במשרדו. המהלך האמריקני מגיע ארבעה ימים לפני פגישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארה"ב הטרי דונלד טראמפ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים