שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "לא ניתן לחסל את רעיון המדינה הפלסטינית"
  פרופ' איתן גלבוע סבור לקראת הפגישה בין נתניהו לטראמפ כי הנשיא האמריקני רוצה לקדם הסדר בין ישראל לפלסטינים. ראש מועצת שומרון, יוסי דגן: "מדינה פלסטינית היא רעיון הזוי שתם זמנו, ההתיישבות היא העתיד"

   

  לקראת הפגישה בין נתניהו לטראמפ

  לקראת הפגישה בין נתניהו לטראמפ

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "אין ספק שהאווירה במפגש הזה תהיה הרבה יותר טובה מאשר במפגשים שהיו בין נתניהו לאובמה. אני מעריך שתהיה גם הסכמה רחבה יותר בין טראמפ לנתניהו על הנושאים העיקריים, כולל איראן, המצב בסוריה, היחסים עם רוסיה והנושא הפלסטיני", אומר פרופ' איתן גלבוע בראיון לאולפן ynet, לקראת הפגישה השבוע בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא האמריקני דונלד טראמפ. בראיון השתתף גם ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן.

   

  פרופ' גלבוע סבור שהנשיא האמריקני מעוניין לקדם הסכם בין ישראל לפלסטינים. "טראמפ אמר שההתנחלויות לא מועילות לתהליך השלום. הוא איש נדל"ן בסופו של דבר, הוא רואה בגדה המערבית נכס נדל"ני שניתן לתרגם אותו למושגים של הסדר עם הפלסטינים, ולכן אמר שככל שיש פחות שטח הסיכוי להסדר הוא פחות. טראמפ רוצה לשנות את האסטרטגיה הפלסטינית מ'בינאום' הסכסוך - ללכת לאו"ם, לוועידה כמו פריז - ולהעביר את זה למו"מ ישיר בין ישראל לבין הפלסטינים. הוא רוצה לשמוע מנתניהו איך עושים את זה".

   

  נתניהו וטראמפ. "הוא איש נדל"ן בסופו של דבר" (קובי גדעון, לע״מ) (קובי גדעון, לע״מ)
  נתניהו וטראמפ. "הוא איש נדל"ן בסופו של דבר"(קובי גדעון, לע״מ)
   

  יוסי דגן אומר שלא לכל מהלך שישראל עושה היא צריכה לקבל את התמיכה של האמריקנים. "טראמפ אמר שההתנחלויות אינן מכשול לשלום, היו שתי החלטות על בנייה שהוא לא גינה. הוא יצא נגד הקמת יישובים חדשים והרחבה מעבר לתחומים הקיימים, ואני חולק עליו, אני חושב שלא צריך לשמוע לו בעניין. הנשיא מציג עמדה שלא הייתה 50 שנה בארה"ב.  צריך לעשות מה שטוב לישראל וזה תנופת בנייה ביו"ש ובירושלים, להחיל את הריבונות על היישובים כמו ברמת הגולן. הדבר מקבל משנה תוקף קל וחומר בתקופה של ממשל אוהד ביותר. האנשים שמקיפים את טראמפ ובעצם האלקטורט שלו וגם הוא עצמו הם אוהדי ישראל כפי שלא היו מעולם".

   

  אז למעשה אפשר להגיד ביי ביי למדינה הפלסטינית?

  "בוודאי, רעיון המדינה הפלסטינית הוא רעיון הזוי שתם זמנו, המדינה הפלסטינית במרכאות מתה וההתיישבות היא העתיד, צריך ללכת בכיוון הזה ועידן טראמפ זה הזמן המתאים".

   

  פרופ' גלבוע סבור לעומת זאת שלא מדובר בסוף פסוק מבחינת הסכם עם הפלסטינים. "לא ניתן לחסל את רעיון המדינה הפלסטינית. טראמפ יקבע את המדיניות שלו ויחסיו עם ישראל לפי אינטרסים אמריקנים ולא לפי אינטרסים ישראלים. אני לא יודע מה נתניהו הולך להגיד לו אבל אני מעריך שבנושא הפלסטיני אפשר להגיע להסכמה יותר גדולה מאשר בתקופת אובמה, אני חושב שהסכמה כזאת ניתן להשיג על בסיס תוכנית בוש מ-2004, כלומר בנייה בירושלים ובגושי ההתיישבות הגדולים, אבל לא יותר מזה".

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים