שתף קטע נבחר

"תוכנית מיליוני הדירות לא תפתור המשבר"

החברה להגנת הטבע ועמותת אדם, טבע ודין פנו לקבינט הדיור, בטענה כי התוכנית האסטרטגית של משרד האוצר לתכנון 2.6 מיליון דירות ב-24 השנים הקרובות, לא תביא לפתרון המבוקש. "תעקוף את מערכת התכנון בארץ ותרוקן מתוכן את תוכנית המתאר הארצית שעודכנה רק לאחרונה"

קבינט הדיור צפוי לאשר השבוע תוכנית אסטרטגית שאפתנית לתכנון 2.6 מיליון יחידות דיור במהלך 24 השנים הקרובות - אולם ארגוני הסביבה מתנגדים. היום (א') פנו נציגי החברה להגנת הטבע ועמותת אדם, טבע ודין לשר האוצר וקבינט הדיור, בטענה כי "התוכנית לא תביא לפתרון המבוקש, תעקוף את מערכת התכנון בארץ ותרוקן מתוכן את תמ"א 35 (תוכנית המתאר הארצית - ה"צ), שעודכנה רק לאחרונה".

 

בורחים מהשוק: זינוק במכירות של משקיעים

מחקר בדק: העדפה למרכז במחיר למשתכן

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", התוכנית גובשה על ידי המועצה הלאומית לכלכלה, מינהל התכנון, משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון. היא מהווה המשך ישיר להחלטת ממשלה שהתקבלה ביוני 2015, בה התבקשו הגופים לבצע הערכת מצב אסטרטגית כדי להימנע ממשבר דיור נוסף ב-25 השנים הקרובות.

 

אלא שבפניית שני הארגונים הירוקים, עליה חתומים איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבע, ועמית ברכה, מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין, נכתב כי "הצעת ההחלטה משנה מיסודה את מפת התכנון בישראל, ומעבירה למעשה את ההחלטות התכנוניות המשמעותיות ביותר ממערכת התכנון אל פורומים ממשלתיים, חסרי מעמד תכנוני סטטוטורי וחסרי בקרה ציבורית".

 

עוד טענו נציגי הארגונים כי "את עבודת ועדות התכנון ואת התוכניות הארציות והמחוזיות, יחליפו מעתה, על פי הצעת ההחלטה, המועצה הלאומית לכלכלה, קבינט הדיור, מנהלת מינהל התכנון ועוד. יישום הצעת ההחלטה, יקעקע אם כך, מיסודו, את כל הליך התכנון, על האיזונים והבלמים הקבועים בו, ויעביר אותו מהמגרש התכנוני אל המגרש הפוליטי. למותר לציין, כי לשיתוף ציבור ולגורמים לא ממשלתיים אין דריסת רגל בהליך זה".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

"לעדכן את תוכנית המתאר הארצית"

עוד נטען כי "על הקבינט להחליט כי גם אם נדרש עדכון התכנון הארצי הכולל של מדינת ישראל, הרי שיש לעשותו על ידי עדכון נוסף של תמ"א 35, בהובלת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, על ידי מוסדות התכנון של המדינה, ובשיתוף כל אותם גורמים מקצועיים וציבוריים; שאצלם, קודם כל, מצוי הידע הנרחב בדבר כלל ההיבטים הנדרשים לדיור, לתעסוקה ולתחבורה. הכנת התוכנית המוצעת בהחלטה הרחק מהעין הציבורית ודאי תרמה לתוצר החסר והחד ממדי עליו היא מבוססת, ואשר האינטרס הציבורי מחייב להימנע מלקבל החלטות בהסתמך עליו כמות שהוא.

 

"כמו כן, תוכנית המתמקדת רק ביעדים בתחום הדיור לא תביא לפתרון המבוקש - מגורים אינם עומדים לבדם, אלא הם חלק ממארג החיים הכולל. כדי לאפשר לתושבים לקיים אורח חיים נאות, יש להבטיח שהם ייהנו מתשתיות הולמות, וכן מהזדמנויות תעסוקה, מסחר, לימודים ובילוי. לשם כך, יש לדאוג לתיאום, על ציר הזמן, בין פיתוח מגורים לבין פיתוח הסעת המונים, תעסוקה ותשתיות מים, ביוב, תחבורה ואנרגיה".

 

על פי התחזית של המועצה הלאומית לכלכלה, שגובשה עבור תוכנית המיליונים של קבינט הדיור, בארבע השנים הקרובות תידרש תוספת של 52 אלף יחידות דיור חדשות בכל שנה; כאשר לאחר מכן יעלה קצב בניית יחידות הדיור עד ל-67 אלף יחידות בשנה בשנים 2036-2040. המשמעות היא שעד 2040, מספר משקי הבית בישראל צפוי לגדול ב-1.5 מיליון, מה שידרוש בניית יחידות דיור בכמות זאת לכל הפחות.

 

לפי הערכות, כדי לעמוד בביקוש - מינהל התכנון יידרש לתכנן ולאשר 2.6 מיליון יחידות דיור במהלך התקופה, כאשר בארבע השנים הקרובות יידרש תכנון של 104 אלף יחידות דיור מדי שנה, כשמספרן יעלה עד ל-118 אלף בשנים 2036-2040.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים