שתף קטע נבחר

ישראלית נדבקה בחיידק אלים בפרו: "זקוקה דחוף לתרומות דם"

זהר כץ, שחוגגת היום את יום הולדתה ה-22, חשה ברע במהלך טיול אחרי צבא בדרום אמריקה. היא אושפזה בבית חולים בלימה בירת פרו לאחר שנדבקה בחיידק אלים ומצבה מוגדר קריטי. לצורך הצלתה נקראו ישראלים באזור לתרום לזהר דם בדחיפות. האב ששוהה לצדה: "עובר עלינו גיהינום"

 

זהר כץ בבית החולים בפרו (באדיבות המשפחה) (באדיבות המשפחה)
זהר כץ בבית החולים בפרו(באדיבות המשפחה)

זהר כץ מקיבוץ יטבתה בערבה, שחוגגת היום (א') את יום הולדתה ה-22, יצאה לפני ארבעה חודשים לטיול אחרי הצבא בדרום אמריקה. לקראת סוף הטיול תקף אותה חיידק אלים, וכעת היא מאושפזת במצב קריטי בבית חולים בלימה בירת פרו. אביה, ברוך (בוקי) כץ, אמר ל-ynet כי בתו זקוקה בדחיפות לתרומות דם מסוג A מינוס, A פלוס ו-AB. את התרומות ניתן להעביר רק בבית החולים שבו מאושפזת הצעירה.

 

"עובר עלינו גיהינום לא קטן", סיפר האב מבית החולים סן בורחה. "לפני כמה ימים קיבלנו טלפון מזהר, ומיד אני ובתי האמצעית אור עלינו על מטוס ורצנו אליה. היא לא מבינה מה נפל עליה, היא חשבה שיש לה איזה שפעת. היא רק אמרה שהיא מרגישה לא טוב ושמופיעים לה שטפי דם על כל הגוף. מצאנו אותה בקליניקה שכוחת אל בקוסקו. הפעלנו את הביטוח שלנו והעבירו אותה בדחיפות לבית החולים בלימה".

 

"הוורידים שלה החלו להתפוצץ"

האב סיפר עוד כי "ברגע שהגענו לבית החולים המצב שלה התחיל להידרדר במהירות. אחרי 20 יום ללא טיפול – המצב לא טוב". זהר נדבקה בחיידק שמשמיד את מערכות הדם שלה מבפנים, ותוקף את כדוריות הדם האדומות. לדברי האב, בתו מקיאה ומתקשה לאכול.

 

"הוורידים שלה החלו להתפוצץ והחלו לה בעיות ראייה", סיפר האב. "כדי לעזור לה היא זקוקה לתרומות דם רבות כדי להחליף לה דם. הבעיה היא שרוב המוצ'לרים (תרמילאים. א"ק) עשו חיסונים לפני היציאה מהארץ. היא זקוקה לדם נקי. אנשי הקהילה היהודית בפרו החלו לסייע לנו וכל הזמן איתנו. הם מגיעים כדי לתרום לה דם, היינו בהלם מהמהירות שבה קיבלנו עזרה".

"צריך דם טרי". האחות אור לצדה של זהר (באדיבות המשפחה) (באדיבות המשפחה)
"צריך דם טרי". האחות אור לצדה של זהר(באדיבות המשפחה)

גם הקונסולית לימור שרמן תרמה דם ()
גם הקונסולית לימור שרמן תרמה דם

למרות העזרה מהקהילה היהודית, זהר זקוקה לדם נוסף. "הטיפול יכול לקחת גם עד 15 יום, היא זקוקה ל-11 עד 20 מנות דם מדי יום. המצב כרגע הוא לא מזהיר, יש עדיין סכנות והיא גם חשופה לזיהומים. מי שעומד בקריטריונים ויכול לבוא ולתרום לזהר דם – אנחנו נשמח שיעשה את זה. העניין הוא שצריך להגיע פיזית לבית החולים".

 

גם השגרירות הישראלית בפרו נרתמה לסייע, ועם התורמים נמנו גם הקונסולית לימור שרמן והעוזרת שלה. אור, אחותה של זהר, ביקשה לפנות לישראלים ששוהים באזור: "בבקשה לבוא כל יום, צריך דם טרי", כתבה האחות. "מדובר בעזרה של תרומות דם וכל עזרה הכי קטנה יכולה לשנות". הפרסום עבר במהרה ברשתות החברתיות ורבים כבר נחלצו לעזרת זהר. עם זאת היא עדיין זקוקה כאמור לתרומות דם רבות מסוג Aמינוס, A פלוס ו-AB.

זהר כץ. סיוט בדרום אמריקה (באדיבות המשפחה) (באדיבות המשפחה)
זהר כץ. סיוט בדרום אמריקה(באדיבות המשפחה)

רב חב"ד בלימה, שניאור זלמן בלומנפלד, פנה לשגרירות הישראלית בעיר וציין כי ארגון חרדי בישראל מעוניין לשלוח את הדם הנחוץ. לדבריו, "זה כרוך באישורים של משרד הבריאות, בית החולים ורשויות נוספות. פנינו לבית החולים והוא מתחיל לבדוק את הנושא".

 

הרב אמר עוד כי "בינתיים אנחנו מגייסים את כל מי שאנחנו מכירים באמצעות הרשתות החברתיות. במקביל, מחר נבדוק גיוס של חיילים ושוטרים פרואנים. נראה שכך יהיה יותר קל לעשות את זה".

 

גורמים בשגרירות ישראל ציינו כי זהר זקוקה בדחיפות לתרומות דם של 100 בני אדם. לדבריהם, "הקונסולית בבית החולים עם המשפחה, שגרירות ישראל בלימה הפעילה את כל הקשרים לגיוס הקהילה, הישראלים והמטיילים במקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
זהר כץ בבית החולים בפרו
באדיבות המשפחה
מומלצים