שתף קטע נבחר

קיצוני ומיליטנטי. זהו המנהיג החדש של חמאס בעזה

הוא שוחרר בעסקת שליט ורק לאחרונה היה זה שפסל על הסף הצעה ישראלית לעסקת שבויים והשבת גופות. הוא מעוניין בהידוק היחסים עם איראן ורוצה בינתיים להתכונן לסבב הלחימה הבא. בחירתו של יחיא סינוואר היא חדשה לא טובה עבור ישראל. פרשנות

 

סינוואר. מסלק תקוות שהיו בישראל ()
סינוואר. מסלק תקוות שהיו בישראל

בחירתו של יחיא סינוואר למנהיג חמאס ברצועת עזה מהווה מפנה משמעותי, ולא לטובה, מנקודת ישראל. לא רק מפני שסינוואר עצמו הוא ממשוחררי עסקת שליט וקיצוני ומאוד מיליטנטי בהתנהלותו ובדעותיו, אלא מפני שהוא מסכל כל סיכוי ל"הודנה" ברצועה ולהסדרה ארוכת טווח של היחסים עם ישראל.

 

סינוואר מסלק תקוות שהיו בישראל להגיע לעסקת חילופי שבויים וגופות עם חמאס. הוא זה שפסל על הסף את ההצעה הישראלית האחרונה שהוגשה לו. התנאים שהוא מעמיד לעסקה עתידית הם בלתי קבילים מבחינה ציבורית ופוליטית בישראל: כתנאי טרום הידברות על עסקה כזאת הוא דורש שישראל תשחרר כ-50 ממשוחררי עסקת שליט שנעצרו ב-2014 מחדש בעקבות חטיפת ורצח שלושת הנערים. אחרי שהתנאי הזה יתמלא לפי דרישותיו, יתחיל משא ומתן על שחרור עשרות מחבלים נוספים תמורת החזרת שתי גופות ושני אזרחים שעברו לעזה.

יחיא סינוואר יודע כי תנאים אלה לא קבילים בישראל, אבל הוא מוסיף לדרוש אותם בזמן שלארגונו מוטיבציה יתרה לביצוע חטיפות נוספות בעתיד כדי שיתגברו את מנופי הלחץ שבידו על ישראל. גם מבחינת האוריינטציה הכללית של חמאס ברצועה, בחירתו של סינוואר היא בשורה רעה. פירושה שמעכשיו כל המשאבים של חמאס ברצועה יוכפפו לצורכי הזרוע הצבאית וחפירת המנהרות.

 

מוחמד דף יהיה להלכה ראש הזרוע הצבאית אבל למעשה סינוואר יהיה גם הדרג הפוליטי וגם הדרג הפוקד העליון על גדודי עז-א-דין אל קסאם. איסמעיל הנייה, שעתיד לרשת את מקומו של חאלד משעל כראש הלשכה המדינית של חמאס, הוא בעל אוריינטציה מוסלמית סונית ערבית. הוא שואף לשפר את היחסים עם מצרים כדי להקל את הלחץ מעל תושבי עזה ולשפר את היחסים עם ערב הסעודית ומדינות המפרץ על מנת לקבל מהן תרומות.

 

סינוואר, לעומת זאת, ודאי רוצה בהידוק מחדש של היחסים עם איראן, זאת מפני שטהרן מימנה לחמאס נשק לאימונים ולטכנולוגיות צבאיות שחסרים מאוד עכשיו ברצועה. גם העברת מימון לייצור נשק ולחפירת מנהרות - טהרן יכולה לעשות זאת באמצעות כוח קודס של משמרות המהפכה וקאסם סולימאני העומד בראשו.

 

לא מוכן צבאית לעימות

סינוואר לא רוצה כעת בהסלמה עם ישראל. לא מפני שהוא רוצה להגיע להסדרה פוליטית עמנו, אלא מפני שסביר שהוא רוצה להתכונן לסבב הלחימה הבא.

סינוואר עם הנייה. מעדיף להתמקד בשיפור היחסים עם מצרים ()
סינוואר עם הנייה. מעדיף להתמקד בשיפור היחסים עם מצרים

לכן הוא מעדיף, כמו הנייה, כעת, להתמקד בשיפור היחסים עם מצרים ובשיפור איכות החיים והפרנסה של תושבי עזה בשלב הנוכחי.

 

עם זאת, סביר שתחת הנהגתו יואצו מאוד מאמצי ההתחמשות והאימונים לקראת סבב הלחימה הבא. ישראל ממשיכה בבניין "המכשול" על גבול רצועת עזה, אותו שילוב בין קיר ואמצעי מודיעין והתרעה שקיימים היום לאורך הגבול ושישראל ממשיכה לבנות במחיר של עשרות מיליארדים כדי לסכל את איום המנהרות החודרות מעזה לשטחנו וכדי לסכל התקפות פתע על היישובים צמודי הגדר.

 

כשהמכשול הזה יקום, יודע גם יחיא סינוואר, שהיכולת שלו להזיק לישראל תפחת ולכן העבודות על בניין המכשול בגבול עזה ותגובתו של מנהיג חמאס החדש על מאות כלי הרכב וכלי ההנדסה הכבדים והאנשים שיצטופפו בצדנו על גבול רצועת עזה, תהיה המבחן הראשון ליכולתו של סינוואר להתאפק - בינתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים