שתף קטע נבחר

החוף היפה באילת צפוי להיפתח לראשונה למתרחצים

אחרי 50 שנה: שר האוצר החליט כי חלק מחוף קצא"א ייפתח לציבור. צוללי חיל הים מספרים על "גן עדן מתחת מים"

רצועת החוף שאמורה להיפתח (צילום:  אמיר שטרן) (צילום:  אמיר שטרן)
רצועת החוף שאמורה להיפתח(צילום: אמיר שטרן)

עם הפנים למתרחצים: בעקבות החלטה של שר האוצר משה כחלון תיפתח כנראה לציבור רצועת החוף היפה באילת, לראשונה זה יותר מ־50 שנה.

 

עם כניסתו של ארז חלפון לתפקיד יו"ר קצא"א - חברת קו צינור אילת אשקלון, שמשתמשת באופן בלעדי בחלק מחופי אילת לצורכי אנרגיה - הנחה אותו שר האוצר לבחון כיצד ניתן לפתוח כמה שיותר שטחי חוף באילת לציבור. כיום רק כ־1,000 מטר מחופי אילת מהווים חופי רחצה מוכרזים.

כ-300 מטרים יוקצו למתרחצים. חוף קצא"א ()
כ-300 מטרים יוקצו למתרחצים. חוף קצא"א
 

שר האוצר כחלון (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
שר האוצר כחלון(צילום: צביקה טישלר)

במשך שנים הייתה דרישה מקצא"א להחזיר לציבור חלק מהחוף שאותו היא מחזיקה לצרכיה, אך קצא"א התנגדה. כעת מוכנה החברה להחזיר לציבור רצועת חוף באורך של כחצי קילומטר דרומית מריף הדולפינים. על פי התוכנית, מתוך רצועת החוף של 500 מטר, כ-300 יוקצו לטובת מתרחצים ובמקום תוצב סוכת מצילים. 200 המטרים הנוספים יוגדרו חוף אקולוגי שישמש לטובת צוללים ופעילות חינוך ימית.

 

רצועת החוף של קצא"א נחשבת לרצועת החוף הבתולית והיפה באילת. שונית האלמוגים נשמרה במשך עשרות שנים ולוחמי חיל הים שצללו בשמורה מספרים על גן עדן לצוללים שנמצא מתחת למים.

 

חלפון הבהיר כי קצא"א תקצה את רצועת החוף הזאת לעיריית אילת ולטובת הציבור, אך קצא"א שומרת לעצמה הזכות להשתמש בחוף במצבי קיצון בטחוניים. לחברה תישאר כעת רצועה של 800 מטרים לתפעול רציף ונמל.

 

"נענינו לבקשתו של שר האוצר לפתוח אף החוף לטובת הציבור תוך שמירה על הבטחון האנרגטי בשעת חירום. קצא"א עושה את כל המאמצים בכדי להגיע להסכמות עם משרד הביטחון ומשרד האנרגיה בהקדם בכדי שפתיחת החוף תתאפשר כבר בעונת הרחצה הקרובה", הוסיף חלפון. לדבריו, קצא"א תייצר הפרדה כמו בריף הדולפינים, כדי שאנשים לא ישחו בטעות למזח הפעיל של קצא"א.

 

לפי הערכות, גם כעת משרד התשתיות הלאומית וגופי הביטחון יתנגדו למהלך – אך מכיוון ששר האוצר שאחראי על מנהל מקרקעי ישראל תומך בו, יש סיכוי שיצא לפועל. "חופי הים שייכים לציבור והמדיניות שלנו היא לפתוח כמה שיותר מהם לטובת האזרחים והנופשים בכל רחבי הארץ", אמר כחלון.

 

ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי: "בלי התמיכה וההובלה של כחלון זה לא היה קורה, הגם שיש תמיכה בעניין הזה מקיר לקיר. המטרה שלנו בתיאום עם קצא"א זה לבנות שם חוף איכותי לציבור. יש כאן אמירה מכוננת. צריך לזכור שעד לא מכבר אי אפשר בכלל היה לדבר עם קצא"א כי לא נמצא פתרון לבטחון האנרגטי. אני מתכוון ללחוץ על עוד גורמים לפתוח חופים לטובת הציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים