שתף קטע נבחר

יחימוביץ' נגד ניסנקורן: "ההסתדרות צריכה מנהיגה, לא פקיד"

בראיון באולפן ynet משיבה המועמדת לראשות ההסתדרות ליריבהּ: "מזעזע שהעומד בראש ההסתדרות מסתכל עליה כפרס ניחומים", אמרה יחימוביץ' והאשימה: "משפחת עיני עושה עסקים באמצעות הקרבה להסתדרות, שולטת בכל תפקידי הכסף והכוח". וגם: על הסיכום עם כבל והתמיכה מאלון חסן. תגובת ניסנקורן: "יש מי שעושה ויש מי שמדבר"

 

שבוע אחרי שיריבה במאבק על ראשות ההסתדרות האשים אותה באולפן ynet בדיל פוליטי ובכך שהיא רואה את תפקיד יו"ר ההסתדרות כ"פרס ניחומים" - שלי יחימוביץ' עונה לאבי ניסנקורן. בראיון מיוחד לאולפן ynet היא תוקפת: "מזעזע אותי לחשוב שמי שעומד בראש ההסתדרות מסתכל עליה כפרס ניחומים. מי שחושב על ההסתדרות כעל פרס ניחומים אסור לו להיות יו"ר ההסתדרות ומי שחושב שהוא צריך לקבל את התפקיד הזה בירושה לא מבין. זה ארגון מדהים, עוצמתי, עם יכולת השפעה מכרעת על שינוי חייהם של 700 אלף איש והשפעה חברתית ענקית על המדינה".

 

יחימוביץ' טוענת שהיו לה סיכויים טובים גם בהתמודדות על ראשות מפלגת העבודה. "התלבטתי, הבנתי שזה הדבר שהוא באמת באמת הכי קרוב ללבה של האידיאולוגיה שלי".

 

- הדרך נראית קצת מעוותת. חבירה ברגע האחרון לאיתן כבל, עד לא מזמן בכלל יריב שלך.

"הדברים פשוט לא נכונים. הלכתי בדרך המלך, יש שתי דרכי מלך, אחת להקים סיעה, אחרת לחבור לסיעה קיימת, שתיהן קיימות בחוקת ההסתדרות".

 

- אבל מדובר בסיעה שכבר חתמה ותמכה ביו"ר נבחר. אז אם את כל-כך אהודה, למה לא להביא 5,000 חתימות? זו דרך המלך.

"כשאבי ניסנקורן אומר דרך המלך הוא מתכוון לדרך המלך עופר עיני, זו דרך המלך בעיניו. יש שתי דרכים לגיטימיות, נקטתי בגישה הכי לגיטימית בעולם ואני רוצה להזכיר לכם, כשכבל ניסה להתמודד לפני חמש שנים ועשה את הדבר השני, להביא סיעה משלו, גם אז ניסו לחסום אותו בכל הכוח מלהתמודד. 

 

"זה מראה על גישה מאוד בסיסית של תחושה מסולפת שהמקום המדהים הזה שמייצג יותר מ-700 אלף עובדים, הוא בכלל עובר בירושה מדור לדור", היא אומרת, ובהתייחס לסיעה של כבל שנטען כי אינה תומכת בה, מאשימה את ניסנקורן ב"קומבינה המטורפת הזאת שבה אתה גונב בלילה ומשחד בן אדם אחד מתוך סיעה של 88 אנשים".

יחימוביץ'. "ניסנקורן הוא עורך דין טוב" (צילום: עידן ארבלי) (צילום: עידן ארבלי)
יחימוביץ'. "ניסנקורן הוא עורך דין טוב"(צילום: עידן ארבלי)

- האם כל האירוע הזה גם לא נועד בעצם להציל את הקריירה הפוליטית שלך?

"אם הייתי קרייריסטית שרוצה רק תפקיד אז כבר הייתי יכולה להיות גם שרת אוצר וגם שרת תמ"ת וגם שרת כלכלה ממש בימים האחרונים. הרקורד שלי מעיד שאני לא רצה אלי כיסא עור הצבי אלא באמת באמת נאמנה לאידיאולוגיה שלי ואף פעם לא סוטה ממנה".

 

"ההסתדרות לא במשחק"

יחימוביץ' לא פוסלת את האפשרות שבעתיד עוד תתמודד אפילו על ראשות הממשלה. "אני אמנם לא אדם צעיר ביחס אליכם אבל ביחס לעתיד פוליטי יש לפניי עוד שנים רבות. השמיים הם הגבול בשבילי, כבר אמרתי שנכנסתי כדי להזדקן בפוליטיקה. כל תפקיד הוא אפשרי, אני לא מוציאה מכלל אפשרות התפתחויות שיהיו".

 

אבל כרגע, היא אומרת, התפקיד בהסתדרות "בעיניי זה להיות ראש ממשלה, בנושאים שכל כך קרובים אליי עד שגם אתם לפעמים מאשימים אותי שאני לא מתעסקת מספיק במדיני ואני מתעסקת רק בחברתי, אז הנה אני באה ומתעסקת בהארד-קור של הדבר שלי".

 

- בעבר תמכת בניסנקורן.

"באופן מסורתי אני תומכת בראשי הסתדרות ובהסתדרות ובעבודה מאורגנת. יש לי דברים טובים להגיד עליו, אני חושבת שהוא מיומן, הוא עורך דין מעולה, אבל אני חושבת שהעובדים בישראל והחברה בישראל וההסתדרות לא צריכים עורך דין מעולה, עורך דין מעולה אפשר לקחת בכסף, פקיד אפשר לשכור. ההסתדרות צריכה מנהיגה שלא תיגרר, שלא תהיה אחרונה לזהות, שלא תודיע לפני חודש על סכסוך עבודה אצל המנופאים אחרי שאני כבר מטפלת בזה שלוש שנים".

יחימוביץ' באולפן. "כל תפקיד אפשרי" (צילום: עידן ארבלי) (צילום: עידן ארבלי)
יחימוביץ' באולפן. "כל תפקיד אפשרי"(צילום: עידן ארבלי)

- תהיי מיליטנטית יותר? תלכי ליותר שביתות?

"אפשר להיות מיליטנטים ונחרצים בלי ללכת לשביתה. ההסתדרות לא צריכה להיות זו שמכבה שריפות. בזמן שניסנקורן מצטלם ומדגמן עם חמישים עובדי קבלן שנקלטו, באותה שניה בדיוק נוצרים 500 עובדי קבלן חדשים. יש תהליך מאוד קשה של הפרטה. כאן ההסתדרות שותקת, היא לא קיימת במשחק בכלל".

 

"באר כסף וביזנס"

יחימוביץ' מאשימה שבהסתדרות "יש כמה דברים שהם מאוד חמורים וזקוקים לשינוי, והיא גם במידה רבה הפכה להיות באר כסף וביזנס של חבורת עסקנים קטנה ופחות מדי מדמי החבר שנגבים מאנשים".

 

- האם היום הנהגת ההסתדרות מושחתת?

"אני חושבת שמשפחת עיני עושה הרבה מאוד עסקים באמצעות הקירבה שלה להסתדרות, כל תפקידי הכסף והכוח נשלטים בידי משפחת עיני. כל תפקיד שקשור לנדל"ן, לכסף, לכל דבר, נשלט על ידיהם ובעניין הזה אבי ניסנקורן הוא משרתם הנאמן. וזה דבר שאני לא מקבלת, הוא חורה לי מאוד, הוא נראה לי מעילה באמון של העובדים וזה דבר שאני, אני כשאגיע להסתדרות אני מתכוונת לנקות אותה מכל גילוי של שחיתות ונהנתנות".

 

- איך את מרגישה עם זה שאולי אחד מהתומכים הראשונים שלך במירוץ היה אלון חסן?

"כששמעתי את זה בפעם הראשונה חשבתי שמישהו עושה לי תרגיל כדי להזיק לי. אני מזכירה לכם שכשהתמודדתי לראשות מפלגת העבודה הייתי הפוליטיקאית היחידה שיצאה נגד מעשי השחיתות של אלון חסן, שילמתי על זה מחיר מאוד כבד. ביום שהפסדתי לבוז'י באותם פריימריז הוא פתח שמפניה.

 

"כל אחד מוזמן להגיד את אשר על לבו, אף אחד לא יקבל ממני טלפונים כמו שמקבלים היום עובדים וועדים מאנשיו של ניסנקורן שיש בהם רמז של איום לא להתייצב לימין".

 

יחימוביץ' מסרבת להתחייב שתישאר פעילה בהסתדרות אם תפסיד, וגם לא בוחרת צד בינתיים במאבק שממנו פרשה, על ראשות מפלגת העבודה. "אני מבטיחה לכם שלא אשב על הגדר, אתן את תמיכתי לאדם שאני אחשוב שהוא הכי נכון והכי ראוי והכי מתאים למדינה ולמפלגה שאני מתכוונת להישאר חלק מההנהגה שלה".

 

מטעם ניסנקורן וסיעת "עוגנים" שבראשה הוא עומד נמסר: "לצערי, שלי בורחת מדיון מהותי על התוצאות שהבאתי כיו"ר ההסתדרות ויורדת לרמה של הכפשות שאין להן מקום בדיון. יש מי שעושה ויש מי שמדבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן ארבלי
שלי יחימוביץ' בראיון באולפן
צילום: עידן ארבלי
מומלצים