שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אמוניה דלפה "בהיקף קטן" ממכלית בצפון
  אנשי יחידת החומרים המסוכנים של כיבוי אש טיפלו במשך כשעתיים בדליפה שאירעה בשני מכלים של 2,000 ליטר שהובלו על ידי משאית ממפעל כי"ל (דשנים) בקריית אתא. הטיפול באירוע גרר סגירה של כביש 70 בין יקנעם לצומת העמקים, והפסקת תנועת הרכבות בין חיפה לכפר יהושע

   

  דליפת אמוניה בצפון, היום    (צילום: איחוד הצלה)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  דליפת אמוניה אירעה הבוקר (יום ו') בשני מכלים של אלף ליטר כל אחד שהובלו על ידי משאית בכביש 70 בין צומת העמקים לצומת התשבי שבאזור יוקנעם עלית. צוותי יחידת החומרים המסוכנים של תחנת חיפה בראשות רשף-משנה מוטי סנדר טיפלו באירוע באמצעות רסס מים למהילת החומר ופעלו לאטום את המכלים. לאחר כשעתיים אטמו צוותי הכיבוי עם אנשי מפעל כי"ל (דשנים) מקריית את הדליפה. המכלים הועברו חזרה למפעל.

   

  בשל הרוחות ותוצאות הניטור שערכו הכבאים באזור דליפת האמוניה, ניתנה בשלב מסוים הוראת הסתגרות עד לסיום הטיפול באירוע בטווח של קילומטר ממקום הדליפה. בשלב מסוים גם הופסקה תנועת הרכבות בקו העמק בין חיפה לכפר יהושע, וכעבור זמן מה היא חודשה.

   

  דו"ח: הובלת האמוניה לחיפה שקולה ל"אוניית תופת שעליה 5 פצצות אטום"

   

  מכלי האמוניה שדלפו (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)
  מכלי האמוניה שדלפו(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)

   (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
  (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

   (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
  (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

   (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
  (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

  בשירותי הכיבוי במחוז חוף הסבירו כי רסס המים נועד לדלל את החומר הדולף. המשאית יצאה כאמור ממפעל כי"ל (דשנים) בקריית אתא. מפקד תחנת הכיבוי חיפה, טפסר אברהם תמרי, הורה לשלוח לזירה משאית נוספת, שאספה את המכלים. והם הועברו תחת אבטחה בחזרה למפעל להמשך הטיפול.

  זירת הדליפה (צילום: איחוד הצלה)
  זירת הדליפה(צילום: איחוד הצלה)

  מכל האמוניה בחיפה (צילום: עידו ארז)
  מכל האמוניה בחיפה(צילום: עידו ארז)
   

  מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי תיערך חקירה מדוע זזו המיכלים על המשאית ומדוע לא היו רתומים כראוי. תנועת הרכבות בקו העמק הסמוך לצומת העמקים חודשה.

   

  בעיריית חיפה מתריעים כי אירוע דליפת האמוניה היום הוא כאין וכאפס לעומת אירוע במכל האמוניה העומד במרכז המחלוקת. "חשוב שכולם יבינו שהאירוע ה'קטן' הזה, הוא אפילו לא אחד ל-1,000 מהאסון שעלול להתרחש בכל יום בשל ממערך האמוניה - שמשרת בעל הון שיושב בארה"ב ומתעלם", אמר ראש העיר יונה יהב.

   

  מנכ"ל העירייה, גדי מרגלית, אמר כי מדובר ב"פרומו קל" לתרחיש של אסון. לדבריו מדובר ב-2,000 ליטר מול עשרות אלפי טון. "אי החזרת פסק הדין של השופטת בסול, וסגירת המכל מיידית לאור פינוי חצי יקנעם בעת הדליפה - פירושו הוצאה להורג של עשרות אלפי תושבים", הזהיר.

   

   

  הדליפה אירעה בסיומו של שבוע שבו סכנת האמוניה עמדה בכותרות. בית המשפט המחוזי בחיפה, בהוראת השופטת תמר שרון נתנאל, הוציא ביום רביעי צו עיכוב ביצוע להחלטה לרוקן את מכל האמוניה, עד לקבלת תגובת עיריית חיפה לערעור שהגישה חברת חיפה כימיקלים. ההחלטה לריקון מכל האמוניה ניתנה ביום ראשון האחרון על ידי בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה. בית המשפט קבע כי על חיפה כימיקלים לרוקן את המכל עד ליום שלישי בשבוע הבא.

   

  ההחלטה לסגור את מכל האמוניה נבעה מדו"ח שהזהיר כי חבלה באוניה המייבאת אמוניה לישראל או במכל עלולה להביא לפגיע במאות אלפי תושבים. על פי הדו"ח, בישראל קיים צורך בפחות מ-3,000 טונות אמוניה מתוך 12 אלף הטונות הנשמרים במכל - כאשר יתרת הכמות משרתת את המפעל ומיועדת לייצוא.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אמוניה דלפה "בהיקף קטן" ממכלית בצפון"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף
  דליפת האמוניה, היום
  צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף
  מוצר השנה
  מומלצים