שתף קטע נבחר

במקום מחבל - "אזרח", במקום פיגוע - "אירוע"

לאחר ההצהרות שלפיהן "הנהג הוא מחבל שהושפע מדאעש והגיע כדי להרוג שוטרים", מנסה כעת גלעד ארדן להרגיע את הרוחות: "שוטר ואזרח נהרגו באירוע שאסור להשליך ממנו על היחסים עם הבדואים היקרים". ממצאי מח"ש העלו כי ככל הנראה אין מדובר בפיגוע וכי נפלו כשלים בהתנהלות השוטרים

 

 

 

אתמול (יום ג'), כחודש לאחר התקרית בכפר אום אל-חיראן, שינה השר לביטחון פנים גלעד ארדן את המנגינה: במקום "פיגוע" - "אירוע נקודתי", במקום "מחבל" - "אזרח".

  

בביקור במחוז הדרומי של המשטרה אמר אתמול ארדן: "היה לנו אירוע קשה ומצער לפני מספר שבועות באום אל־חיראן, ואסור שהוא יעיב על היחסים. אסור לתת לאף אחד לנסות לקחת אירוע נקודתי שבו לצערנו גם נהרג שוטר וגם נהרג אזרח, ולהשליך ממנו על כל היחסים בין האוכלוסייה הבדואית לבין משטרת ישראל וממשלת ישראל. אנחנו צריכים להפיק את הלקחים לאחר שיתברר מה בדיוק היה שם ולאחר שמח"ש תסיים את החקירה, ומשם להמשיך הלאה. לחזק את הקשר עם האוכלוסייה הבדואית היקרה, שאיתה אנחנו רוצים לחיות בדו־קיום בנגב".

  

משנה גרסה. השר גלעד ארדן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
משנה גרסה. השר גלעד ארדן(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

האירוע התרחש ב-18 בינואר, כאשר כוח משטרתי הגיע לאבטח הריסת מבנים בלתי חוקיים בכפר. במהלך המשימה התקרב לעבר הכוח רכב שעורר את חשדם של השוטרים. הם פתחו לעברו בירי, וכתוצאה ממנו נפצע הנהג. הרכב המשיך בנסיעה ודרס למוות את רס"ב ארז עמדי לוי (34), שהיה בכוח האבטחה. הנהג, יעקוב אבו אלקיעאן (47), מת מאוחר יותר מפצעיו.

  

המשטרה טענה לאחר התקרית כי הרכב נסע במהירות וללא אורות, והשוטרים העידו כי ירו תחילה באוויר. זמן קצר לאחר המקרה, בטרם נערך תחקיר מסודר, מיהרו המשטרה וארדן להציג את האירוע כ"פיגוע" ואת הנהג כ"מחבל". כשעה וחצי לאחר התקרית הודיעה המשטרה: "המחבל הוא פעיל התנועה האיסלאמית ונבחן קשר שלו לדעאש". בשב"כ, לעומת זאת, אמרו שלא נמצא קשר בינו לבין הארגון.

 

משפחתו של הנהג, מורה ואב ל-15, טענה מהרגע הראשון שהוא אדם ישר דרך, וכי הוא "נרצח בדם קר". לדבריהם, "הוא כבר ארז את חפציו ותיכנן להתפנות מביתו בלי לעשות שום בעיות". ככל שחלף הזמן החלה גרסת המשטרה והמשרד לביטחון פנים להיסדק. ערוץ אל ג'זירה חשף צילומים שלפיהם הנהג נסע עם אורות דלוקים, וזאת בניגוד לדברי השוטרים.

  

הרכב שבו נהג יעקוב אבו אלקיעאן  (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
הרכב שבו נהג יעקוב אבו אלקיעאן (צילום: דוברות המשטרה)

המהומות באום אל-חיראן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המהומות באום אל-חיראן(צילום: רויטרס)

סרטון שנחשף בפברואר בחדשות ערוץ 10 העניק לכאורה תוקף לטענה שהירי שגרם למותו של אבו אלקיעאן החל לפני שהוא התחיל בנסיעה המהירה לעבר השוטרים. הסרטון סתר את טענות המשטרה. במשטרה אמרו קודם לכן: "הרכב הגיע במהירות שלא משתמעת לשתי פנים ופגע בשוטרים. אדם ששועט עם רכב לכיוון שוטרים, המטרה שלו היא להרוג. מי שבא להרוג שוטרים - זה פיגוע".

  

בן-דודו של הנהג מתח ביקורת על התנהלות המשטרה: "ארדן מיהר להגיב, אולי כי המפכ"ל או המפקד במקום הטעו אותו. ארדן לא היה בשטח וקיבל דיווחים מטעים. שני חפים מפשע נהרגו באירוע הזה, ומישהו צריך לשלם את המחיר - השר, המפכ"ל או המפקד בשטח".

 

ממצאי בדיקת מח"ש שנאספו עד כה מאירוע אום אל-חיראן לפני כחודש מעלה כי האירוע ככל הנראה אינו פיגוע, וכי נפלו כשלים מבצעיים בהתנהלות השוטרים. התוצאות הסופיות של הבדיקה צפויות להתפרסם בקרוב, לאחר קבלת תוצאות וניתוח בדיקות בליסטיות שונות שנערכו במסגרת הבדיקה. בהמשך לדיווחים בנושא בשבועות האחרונים ב"הארץ", אמש פרסם העיתונאי קלמן ליבסקינד בערוץ 20 כי הבדיקה העלתה כי היה ירי דו-צדדי בין שתי יחידות משטרה שהיו בשטח. ממח"ש נמסר כי "בדיקת מח"ש עדיין לא הסתיימה, רק כאשר תסתיים נוכל לפרסם את ממצאיה".

 

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל כגוף אוכף חוק ממתינה לסיום החקירה במח"ש. במקרים רבים מקרות האירוע המידע שמועבר לציבור כולל דיס-אינפורמציה. אנו מציעים להמתין לתוצאות החקירה ולא להתרשם מאמירות כאלו ואחרות של גורמים שאינם בקיאים בפרטי האירוע והחקירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
השר גלעד ארדן
צילום: עפר מאיר
מומלצים