שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הסוד לזוגיות מוצלחת: כך חיים באושר 60 שנה ויותר

  לריב - זה בריא, חברות - היא המפתח, תקשורת - חייבת להיות כנה וגלויה, לוותר - לפעמים הכרח, חומריות - מתכון לכישלון. שני זוגות שחיים יחד כבר יותר משישים שנה מגלים איך הם שומרים על הקשר ומה הם למדו במשך השנים. "כאשר החיים מביאים לך לימון לא צריך לדמיין שזה טעים", אומר זאב בן 91 "אהבה לפעמים חמוצה - וטוב שכך"

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  סודות ששווים זהב. זוגיות מאושרת וארוכת שנים הינה משאלת לב של בני זוג רבים. הרבה ספרים נכתבו בנושא ואלפי יועצים ומומחים מנסים לפענח את הנוסחה שתבטיח הצלחה בפרוייקט החיים שבו מצויים רובנו.

   

  ניסיון החיים של מרים וזאב הירשברג ושפרה וצבי נגאל הנשואים יותר מ-60 שנה לימד אותם מה צריך לעשות בשביל לשמור על זוגיות מאושרת גם ברגעים שקשה.

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  לסטייל אין גיל: 3 פאשניסטיות בגיל הזהב קובעות את הכללים 

  ריקוד מרפא: ההשפעה המדהימה של ריקוד על מחלת הפרקינסון 

  לא רק רע: 5 עובדות מפתיעות על מבוגרים בישראל

  5 סימנים שמבוגר זקוק לעזרה ומה לעשות

   

  מרים וזאב הירשברג ביחד כבר 60 שנה (צילום: פרטי)
  מרים וזאב הירשברג ביחד כבר 60 שנה(צילום: פרטי)

   

  "האהבה לפעמים חמוצה - וטוב שכך"

  מרים בת ה-82 וזאב בן ה-91 הכירו בתחילת שנות ה-40 בשידוך של שני חברים בבר מצווה של חברתה הטובה של מרים. בתקופה האחרונה הם חגגו 60 שנות נשואים, הם מתגאים בשני ילדהם וששת הנכדים וגרים בבית ההורים ע"ש פנחס רוזן ברמת חן בתל אביב. חברים בארגון יוצאי מרכז אירופה - ארגון היקים.

   

  "כאשר החיים מביאים לך לימון, אתה לא צריך לעשות מהם לימונדה ולדמיין שזה טעים". אומר זאב כאשר מבקשים ממנו לגלות מה הסוד שלו לזוגיות ארוכת שנים, "צריך ללעוס את הלימון ולספוג את החמיצות כי אהבה - היא לא תמיד טובה. היא לפעמיים חמוצה, וטוב שכך. כי אחרת, איזה טעם היה לחיים בלי קצת תבלין?".

   

  הסוד של מרים לזוגיות טובה היא הסתפקות בדברים הקטנים, "בתקופת ההיכרות שלי ושל זאב" היא מספרת, "גרנו בדירה קטנה בתקופת הצנע, אבל עדיין היינו מאושרים למרות שהמצב היה קשה מאוד. אני חושבת שזוגות לפעמיים רוצים יותר דברים, כאשר ניתן להסתפק גם בדברים הקטנים שמסבים לכם את האושר ואת הטוב לתוך לזוגיות. חומריות זה לא הדבר הכי חשוב, אלא להעניק לילדים את החינוך המיטבי, ולגדל ילדים לתפארת מדינת ישראל". 

   

  מרים וזאב בחתונתם. הסתפקו במועט (צילום: פרטי)
  מרים וזאב בחתונתם. הסתפקו במועט(צילום: פרטי)

  5 טיפים לזוגיות טובה של מרים וזאב

  מתוך ניסיון חייהם של מרים וזאב לפניכם חמשת ההנחיות להצלחה בקשר זוגי ארוך ומאושר: 

   

  1: לדעת לוותר

  לא תמיד מגיעים לעמק השווה, אבל תמיד אחד מבני הזוג יצטרך לוותר על דבר מסוים. הרמוניה לא נבנית סתם, אלא היא תוצר של עבודה קשה בין בני הזוג, כל אחד צריך לדעת לפעמיים לותר על משהו שחשוב עבורו מאוד בשביל שהצד השני יהיה מאושר, זאת כדי להאריך את חיי הזוגיות.

   

  2: למצוא ההרמוניה משותפת

  להתאים את עצמך לסיטואציה עצמה ולא לחשוב תמיד רק על עצמך, בני זוג צריכים תמיד לחשוב גם על הצד השני ועל התחושות שלו בנושא, וכאשר מוצאים את ההרמוניה המשותפת הכול יזרום על מי מנוחות.

   

  3: לא להתייעץ עם אנשים אחרים לגבי הזוגיות

  את הכביסה צריך להשאיר בתוך הבית, לשבת לשיחה ולדבר מבלי לערב גורם חיצוני, זה רק מסבך את המצב עוד יותר. בדור של היום מתייעצים הרבה עם יועצי זוגיות ופסיכולוגים או חברים, אבל תמיד עדיף קודם כל לשבת ולדבר אחד מול השני גלויות.

   

  4: לא על כל דבר צריך לפתוח במלחמה

  לפעמיים יש נטייה לזוג להגזים בנושא מסוים, וחשוב לשים לב שגם אם יש נושא שמהותי מאוד לאחד מבני הזוג, לא על כל דבר צריך להפוך למלחמה אלא לשבת ולחשוב על הדברים לעומקם.

   

  5: לריב זה בריא

  לא הכול תמיד בסדר, ולריב זה דבר לגיטימי שמתרחש אצל כל זוג. הרעיון הוא לריב אבל לדעת להשלים ולשאיר את המשקעים בין בני הזוג בצד

   

  שפרה וצבי נגאל. נשואים 66 שנה (צילום: פרטי) (צילום: פרטי)
  שפרה וצבי נגאל. נשואים 66 שנה(צילום: פרטי)

   

  "בזוגיות יש מחלוקות וזה בריא"

  שפרה בת ה-88 וצבי בן ה-94 הכירו בזמן שירותם הצבאי. שפרה היא פנסיונרית של המועצה האזורית טבעון וצבי עסק באלקרוניקה אבל כשיצא לפנסיה הדריך תיירים עד שמלאו לו 80. לשניים שני בנים, שבעה נכדים ושני נינים. היום הם מתגוררים במגדלי הים התיכון ברמת השרון.

   

  "מעולם לא העלתי בדעתי לקום וללכת" אומר בגילוי לב צבי ,"ידעתי תמיד כי אשתי היא כאן בשבילי תמיד. גם אם קשה לפעמיים, ויש מרחק בין בני הזוג זה לעיתים גם לטובה, געגוע הוא דבר טוב שמאפשר לבני הזוג להעריך עוד יותר את השהות זה לצד השני ובייחוד כאשר מתאחדים אחרי תקופה ארוכה בנפרד, האהבה מתחזקת עוד יותר".

   

  גם שפרה מסכימה שהזוגיות לא תמיד מתנהלת על מי מנוחות אבל יודעת מה צריך לעשות ברגעי המחלוקת בזוגיות. "שיחה בין בני זוג היא הדבר הטוב ביותר, חילוקי דעות בין בני זוג זה דבר שהוא בריא, לא צריך תמיד לחשוב אותו דבר אבל כן צריך לשבת וליישב את המחלוקת בצורה של שיחה נעימה וגלויה אחד מול השני". היא אומרת ומוסיפה "הדור של היום לא יודע לשבת ולדבר כמו שצריך וחבל שכך, כי שיחה טובה יכולה באמת לפתור את כל חילוקי הדעות בין בני הזוג אשר הם טבעיים ומתרחשים אצל כל אחד".

   

  שפרה וצבי בחתונתם. אחד בשביל השנייה (צילום: פרטי) (צילום: פרטי)
  שפרה וצבי בחתונתם. אחד בשביל השנייה (צילום: פרטי)
    

  4 המלצות של שפרה וצבי לזוגיות ארוכה

  1: להיות מאושרים בחלקכם

  להשלים עם הדברים שהשגתם בחיים, ולהסתפק בהם. לא צריך להתעסק רק בחומריות, אלא לדעת להסתפק גם בדברים מעטים ולהיות מאושרים בחלקכם ולהשקיע בחינוך הילדים ובשמירת המשפחה יחדיו, חינוך הוא הדבר החשוב ביותר.

   

  2: תריבו אבל תדברו

  אסור אף פעם להרים ידיים, וריב זו לא מילה גסה. חשוב להילחם על העקרונות האחד של השנייה, אבל גם להילחם על הזוגיות ולא להרים ידיים. אנחנו אף פעם לא חשבנו להרים ידיים גם בזמנים קשים.

   

  3: סבלנות, תמיכה וכבוד

  לכבד אחד את השנייה ולהפך - זה הדבר החשוב ביותר בזוגיות. חשוב מאוד לכבד את בן/בת הזוג ולא להמעיט אף פעם בערכו, ברגע שיש כבוד הדדי בין בני הזוג מערכת היחסים הרבה יותר טובה ומכילה. גם אם נמצאים בתקופות לחוצות יותר או פחות חשוב מאוד להיות בקשב ולהיות סבלני כלפיי הצד השני, זאת כדי לתמוך ולהיות לצדו. כאשר בן/בת הזוג יודעים כי אתם נמצאים שם עבורם, זה מחזק את הזוגיות ושומר על הכבוד ההדדי בין בני הזוג.

   

  4: זוגיות טובה מבוססת על חברות עמוקה

  בני זוג הם קודם כל וראשית כל חברים טובים, ועל זה צריך תמיד לשמור כי זוגיות טובה מבוססת על חברות טובה, ואם בני הזוג לא חברים אחד של השני, יהיה קשה מאוד להחזיק מעמד לאורך זמן, ולכן צריך לחזור תמיד לשורש של בני הזוג – חברות אמיתית, עמוקה וטובה.

   

   

  "לא זורקים - מתקנים" - הסודות של דיטה ומוסי לזוגיות מאושרת כבר 55 שנה:

   

   

   

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: פרטי
  יודעים את הסוד לזוגיות ארוכה
  צילום: פרטי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים