שתף קטע נבחר

המחאה הפוליטית למען מנגיסטו במרתון ת"א

גזאצ'ו פנטה, שסיים במקום השלישי מבין הישראלים והשביעי הכללי, החליט לרוץ עם חולצה עליה כתוב "עד מתי אברה מנגיסטו?". ל-ynet ספורט אמר: "ידעתי שאני רץ למען מטרה חשובה יותר מהמטרה הספורטיבית"

בין עשרות האלפים שרצו אתמול (ו') במרתון תל אביב, בלט גזאצ'ו פנטה, שרץ עם חולצה מיוחדת שעוררה לא מעט הדים עם הכיתוב "עד מתי אברה מנגיסטו?".

 

מנגיסטו הוא כזכור אותו אזרח ממוצא אתיופי שנכנס לרצועת עזה ומאז ספטמבר 2014 נעדר. פנטה סיים את הריצה במקום השלישי מבין הישראלים והשביעי הכללי בזמן של 2:44:15 שעות.

 

מחאה פוליטית. פנטה עם החולצה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
מחאה פוליטית. פנטה עם החולצה(צילום: אורן אהרוני)

 

עוד לפני הריצה, הציג פנטה את החולצה ועשה מספר סיבובי חימום בעיקר לצלמים שביקשו ממנו, אך כשחצה את קו הסיום, השתטח הרץ על האספלט החם, פשט את החולצה והחל לצעוק את שמו של מנגיסטו.

 

פנטה סיפר ל-ynet ספורט על המהלך שלו: "סיימתי את מרתון תל אביב במקום השלישי בין הישראלים, זכיתי בפרס כספי ונהניתי מאוד, אבל היה לי מאוד חשוב ש-40 אלף משתתפים במרתון יידעו מי הוא ושאברה מנגיסטו נמצא בשבי החמאס כבר 902 ימים - הוא לא יכול ליהנות מאירועים כאלו, בכלל לא ברור מה מצבו ולממשלה גם לא אכפת".

 

"אני נהניתי מאוד, אברה לא יכול ליהנות". פנטה בסיום (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
"אני נהניתי מאוד, אברה לא יכול ליהנות". פנטה בסיום(צילום: אורן אהרוני)

 

"לצערי כמעט אף אחד לא ידע מי זה אברה מנגיסטו והתחילו לשאול אותי בתחילת הריצה ובסופה מי הוא והסברתי לאנשים שיש בחור אתיופי שמוחזק על ידי החמאס קרוב לאלף יום ולא מדברים או מזכירים אותו".

 

פנטה המשיך: "את הריצה הקדשתי למחאה. לאורך כל הדרך ידעתי שאני רץ למען מטרה חשובה יותר מהמטרה הספורטיבית, למען שחרורו של אברה מנגיסטו. התרגשתי מהחשיפה שניתנה לי ואינסוף השאלות שהופנו אליי. אני מקווה שההדים שנוצרו עכשיו יסייעו לשינוי המצב".

 

"התרגשתי מהחשיפה שניתנה לי". פנטה במהלך הריצה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
"התרגשתי מהחשיפה שניתנה לי". פנטה במהלך הריצה(צילום: אורן אהרוני)

 

מאז אתמול, קיבל פנטה עשרות הודעות תמיכה כגון: "אנחנו פשוט גאים במהלך שעשית", "יש דברים יותר חשובים מהריצה עצמה", "כל הכבוד על המחאה" ועוד. עוד אמר פנטה כי הוא מתכנן להמשיך לרוץ עם החולצה גם בריצות הבאות שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
גזאצ'ו פנטה
צילום: אורן אהרוני
מומלצים