שתף קטע נבחר

פעמיים שאמה: המפגש המרגש בין שגריר ישראל למוזיקאי העיראקי

בחסות מזכ"לית אונסק"ו התקיימה פגישה בפריז בין שגריר ישראל בארגון, כרמל שאמה הכהן, לבין המוזיקאי העיראקי הנודע בעל שם המשפחה הזהה. "הוא אמר לי שישמח להופיע בישראל", סיפר השגריר

 

סוף סוף קולות של שלום יוצאים מאונסק"ו. ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, שבדרך כלל מוזכר במחוזותינו בנסיבות של החלטות נגד ישראל בעניין הר הבית והכותל, העניק בסוף השבוע בפריז תואר "אומן של שלום" למוזיקאי העיראקי הנודע נאסיר שאמה כאות הוקרה על פעילותו למען חינוך נוער במדינתו למוזיקה. מי שבירך במעמד הטקס את הזוכה המאושר הוא שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, הנושא שם משפחה זהה. "הוא אמר לי שישמח להופיע בישראל", סיפר.

כרמל שאמה הכהן עם נאסיר שאמה ומזכ"לית אונסק"ו אירינה בוקובה (צילום: שי שהרבני) (צילום: שי שהרבני)
כרמל שאמה הכהן עם נאסיר שאמה ומזכ"לית אונסק"ו אירינה בוקובה(צילום: שי שהרבני)

באולם שבו נערך הטקס נכחו מזכ"לית אונסק"ו אירינה בוקובה, שר התרבות העיראקי, שגריר עיראק ובין היתר גם שאמה הכהן הישראלי. במקום נאומים והחלטות של הסתה ושקרים, נשמעו צלילים ונאומים של אחווה ושלום. בתום הטקס ניגש שאמה הכהן ובנוכחות השר העיראקי, חברי פרלמנט מעיראק והשגרירים, בירך את המוזיקאי על קבלת התואר ואיחל לו בהצלחה במשימתו לקדם שלום.

 

השגריר הישראלי אף שאל את המוזיקאי שאמה אם הוא במקרה יודע אם יש משהו משותף לשניהם. שאמה הכהן סיפר למוזיקאי העיראקי שלאביו קוראים פנחס שאמה והוא נולד כמוהו בבגדד, וכרמל אשר נולד כבר בישראל נושא את אותו שם משפחה.

 

 

"לא משנה מה היחסים בין המדינות שלנו, אתה כאמן למען שלום אמור להגיע ולהופיע עם הכישרון והצלילים ולהעביר את מסר השלום גם בישראל - ואני בטוח שקהילת יוצאי בבל בישראל תשמח להזמינך", אמר כרמל שאמה למוזיקאי. "הייתי בטוח שליד השר וחברי הפרלמנט הוא יענה בדיפלומטיות, אבל הוא הפתיע, מסר לי כרטיס ביקור אישי שלו, ואמר: 'בשמחה אגיע להופיע בישראל'", הוסיף.

 

בתום הטקס סיפר כרמל: "אירועי הערב המיוחד הזה, שבו נשמעו במטה אונסק"ו צלילים ונאומים שערבים לכל אוזן, להבדיל מהצלילים הצורמים והמסרים הפוליטיים המעוותים שישראל מרגישה על בשרה מדי פעם, המחישו לכולם עד כמה אונסק"ו חוטא למטרתו בהחלטות הפוליטיות המעוותות נגד ישראל שחורגות מהמנדט המקצועי שלו. זאת, במקום לשמש גשר בין עמים ותרבויות, ובמיוחד במקומות של עימות".

 

במהלך הטקס הפליא המוזיקאי העיראקי שאמה בנגינה בעוד. השגריר הישראלי הריע לו בהתרגשות כמעט כאילו ששניהם הגיעו מאותו הכפר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי שהרבני
כרמל שאמה הכהן עם נאסיר שאמה
צילום: שי שהרבני
מומלצים