שתף קטע נבחר

בוש נגד טראמפ: "כוח יכול להיות ממכר והרסני"

בראיון נדיר ל-NBC תוקף הנשיא הרפובליקני האחרון שישב בבית הלבן את הנשיא המכהן טראמפ ויחסו לתקשורת: "העיתונות חשובה לדמוקרטיה, והיא צריכה לתבוע דין וחשבון מאנשים כמוני כדי שלא ננצל לרעה את סמכותנו. אם אנחנו לא מוכנים לקיים תקשורת חופשית - איך נדרוש את זה מפוטין?"

 

 

בראיון נדיר שהעניק אחר הצהריים (יום ב') נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש לרשת NBC הוא יצא נגד יחסו של הנשיא דונלד טראמפ, אף הוא רפובליקני, לתקשורת האמריקנית, והזהיר מפגיעה בתפקודם של העיתונאים. בראיון לתוכנית Today הגן בוש על התקשורת כמבקרת השלטון ואמר כי "כוח עלול להיות ממכר מאוד".

 

כשנשאל על כך שטראמפ כינה את כלי התקשורת "אויביה של אמריקה" סיפר בוש כי הקדיש זמן רב בשמונה שנותיו כנשיא לשכנוע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לאפשר לקיים תקשורת חופשית. "די קשה לומר לאחרים לקיים עיתונות חופשית ועצמאית כשאנחנו איננו נכונים לקיים עיתונות כזו בעצמנו", אמר בוש.

הנשיא טראמפ והנשיא לשעבר בוש (צילום: AP, AFP) (צילום: AP, AFP)
הנשיא טראמפ והנשיא לשעבר בוש(צילום: AP, AFP)

טראמפ מנהל בשבועות האחרונים מתקפת ציוצים נגד כלי תקשורת ליברליים, ובראשם "ניו יורק טיימס" ו-CNN, טוען שהם מפיצים "פייק ניוז" (חדשות מזויפות) וקורא שלא לצרוך אותם. בסוף השבוע אף אמר טראמפ שיש למנוע מעיתונאים לפרסם חדשות המבוססות על מקורות אלמוניים, אף שגם אנשי צוותו מתראיינים בעילום שם. הדובר שלו, שון ספייסר, מנע בצעד חריג כניסה של עיתונאי "ניו יורק טיימס" ו-CNN לתדרוך עיתונאים בבית הלבן וטראמפ הודיע כי הוא עצמו לא יגיע לארוחת הערב המשותפת עם העיתונאים שהבית הלבן נוהג לערוך זה עשרות שנים.

 

בראיון ששודר אחר הצהריים אמר בוש: "אני סבור שהתקשורת הכרחית לדמוקרטיה. אנחנו צריכים שהתקשורת תדרוש דין וחשבון מאנשים כמוני. כוח יכול להיות ממכר והרסני, וחשוב שהתקשורת תדרוש תשובות מאנשים שמנצלים לרעה את סמכותם".

 

בראיון הביע בוש דאגה גם מהקשרים שקיימו לפי דיווחים אחדים טראמפ ואנשיו עם רוסיה. "כולנו צריכים תשובת על טיב היחסים בין צוותו של טראמפ לממשלת רוסיה", אמר בוש. הנשיא לשעבר אמר כי הוא סומך על יו"ר ועדת המודיעין בסנאט ריצ'רד בור שיחליט אם יש צורך למנות תובע מיוחד שיחקור את העניין. "כולנו צריכים תשובות. אני לא בטוח איזו דרך יש לנקוט, אבל אני בטוח שהשאלה הזו צריכה לקבל תשובה".

 

בוש דיבר גם על "צו המוסלמים" של טראמפ, שבו נאסרה כניסתם של אזרחי שבע מדינות מוסלמיות לארה"ב. "אני תומכך במדיניות הגירה המקדמת בברכה מהגרים ואוכפת את החוק", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הנשיא לשעבר בוש. "כוח ממכר"
צילום: AP
מומלצים