שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הריבית עולה והיקפי לקיחת המשכנתאות יורדים
  על פי נתוני בנק ישראל, הביקוש למשכנתאות הולך ויורד כבר 4 חודשים ברציפות, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. נראה כי מיסוי המשקיעים והריבית העולה ממתנים את הביקוש

  סך הלוואות המשכנתא שנטל הציבור מהבנקים בחודש ינואר הסתכם ב-4.4 מיליארד שקל, קיטון של כ-7% בהשוואה לחודש ינואר שנה שעברה, כך עולה מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (ג').

   

  למעשה מדובר במגמה הנמשכת כבר מספר חודשים. כך לדוגמה, סך המשכנתאות שנלקחו בדצמבר 2016 עמד על 4.7 מיליארד שקל לעומת 5.6 מיליארד שקל בדצמבר 2015. בנובמבר נלקחו משכנתאות בסכום כולל של 4.6 מיליארד שקל לעומת 5.22 מיליארד בנובמבר אשתקד ובאוקטובר הסתכמו המשכנתאות החדשות ב-2.8 מיליארד שקל לעומת 4.6 מיליארד בחודש המקביל שנה קודם.

   

   (צילום: Gettyimages)
  (צילום: Gettyimages)

  יש לציין כי כאשר בוחנים את היקף המשכנתאות לפי מספר ימי העסקים בחודש, הירידה שנרשמה בחודש שעבר משמעותית עוד יותר בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, כ-15%. מדובר ברמה היומית הנמוכה ביותר מאז סוף שנת 2014 .

   

  הנתון ממשיך להצביע על מגמת ההתמתנות בביקוש למשכנתאות חדשות ככל הנראה כתוצאה מהעלייה בריבית למשכנתאות וכתוצאה מירידה "בתיאבון" של המשקיעים על רקע השינוי במיסוי.

   

  בסקירה שפרסם היום עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, הוא מעריך כי המשך עליית הריבית למשכנתאות, במידה ותימשך, היא בין הכלים המשמעותיים ביותר היכולים לפעול לעצירת עליית מחירי הדיור.

   

  נזכיר כי על פי נתוני מדד מחירי הדירות של הלמ"ס, שפורסם לפני כשבועיים, מחירי הדירות בחודשים נובמבר-דצמבר ירדו בשיעור של 1.2% בהשוואה לחודשים אוקטובר נובמבר 2016. מדובר בירידה החדה ביותר בעשור האחרון.

   

  בהשוואה שנתית מדובר בעלייה של 5.9%, כאשר בסך הכל ברבעון הרביעי של 2016 עלו מחירי הדירות בישראל ב-2%, בהשוואה לרבעון השלישי.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הריבית עולה והיקפי לקיחת המשכנתאות יורדים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים