שתף קטע נבחר

החוק החדש והעונש המוזר

כל קבוצה בליגת הנשים בכדורגל חייבת לשתף שחקנית צעירה למשך 45 דקות. קריית גת עלולה לאבד את האליפות מפני שלא עמדה בכך - ורק יריבתה במאבק על התואר, אס"א תל אביב, קיבלה ניצחון טכני. בהתאחדות ביקשו לא להגיב בנושא

העונה הרגילה בליגת העל בכדורגל נשים הסתיימה אתמול, הפלייאוף לפנינו, אך ייתכן בהחלט שגורל האליפות לא יוכרע במגרש אלא בבית הדין של ההתאחדות - ולא בזכות שערים אלא בגלל שערורייה.

 

בנובמבר האחרון התקבלה בהתאחדות החלטה אנטי-ספורטיבית בעליל: כל קבוצה בליגת העל לנשים תחויב לרשום בטופס המשחק לפחות שתי שחקניות עד גיל 20, ולשתף לפחות אחת מהן למשך 45 דקות. בסעיף הודגש כי במקרה שאותה צעירה נפצעה או הורחקה ונאלצה לעזוב את המגרש, תחויב הקבוצה להכניס במקומה שחקנית אחרת עד גיל 20, "אף אם תפקידה שונה מזה של השחקנית שעזבה".

 

החלטה אנטי ספורטיבית (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
החלטה אנטי ספורטיבית(צילום: עוז מועלם)

 

המחוקקים היצירתיים גם קבעו את העונשים למי שלא יציית להוראה החדשה: הפרה ראשונה תגרור התראה מנהלית בלבד, והחל מהשנייה יופעל מדרג עונשים שמתחיל בקנסות ועלול להגיע להפחתת נקודות.

 

בתחילת ינואר קיבל משה סבג, יו"ר מ.ס. קריית גת, שהוליכה את הטבלה, מכתב ובו "התראה מנהלית" שלפיה עבר על הוראת התקנון בחמישה משחקים, וכן הודעה על העמדתו לדין משמעתי בהתאחדות ב-11.1.17. כשבוע לפני הדיון שיחקה קריית גת מול יריבתה במאבק האליפות, אס"א תל אביב, שיתפה שתי צעירות עד גיל 20 שהגיעו במצטבר ל-36 דקות משחק, והביסה אותה 2:7.

 

סבג, שקיבל הודעה על העמדתו לדין גם על העבירה הזו, טען להגנתו כי הוא מספק שלוש שחקניות מקריית גת לנבחרת האקדמיה, שמשחקת גם היא בליגת העל, וכי הובטח לו בהתאחדות שיתחשבו בכך. לכן גם ביקש לקיים את הדיון בנוגע למשחק מול אס"א במועד אחר.

 

קריית גת תפסיד את התואר בבית הדין? (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
קריית גת תפסיד את התואר בבית הדין?(צילום: עוז מועלם)

 

ואכן, בית הדין של ההתאחדות גזר על קריית גת קנסות בגין הפרת התקנון בחמישה משחקים - מ-500 שקל על הראשון ועד 2,500 על החמישי - והדיון בעניין המשחק מול אס"א נערך רק כעבור שבועיים. הפעם נקנסה קריית גת ב-4,000 שקלים ובהפחתת שתי נקודות על תנאי, אך הדיין עמנואל סלע לא הסתפק בכך.

 

לאחר שכבר נגזר עונשה של הקבוצה, ציין סלע כי מאחר שמדובר בעבירה של השגת יתרון בלתי ספורטיבי, הוא מבקש את עמדת ההתאחדות והקבוצה. לאחר שהללו התקבלו, הוא קיבל רק את עמדת ההתאחדות, שביקשה להחמיר עם קריית גת, ופסק גם ניצחון טכני בשיעור 0:3 לזכות אס"א, שהעלה אותה זמנית לראש הטבלה על חשבון קריית גת.

 

עד כאן השתלשלות האירועים הבעייתית, בלשון המעטה, ולא רק מבחינת שתי הקבוצות המעורבות. אם אס"א ת"א קיבלה מבית הדין ניצחון טכני עבור משחק שבו הובסה, מדוע לא זכו בכך חמש הקבוצות האחרות שבגינן הועמדה קריית גת לדין?

 

מור אפרים חוגגת אחרי שכבשה לזכות קריית גת מול אס"א ת"א (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
מור אפרים חוגגת אחרי שכבשה לזכות קריית גת מול אס"א ת"א(צילום: עוז מועלם)
 

 

בקבוצה הדרומית חשו שמאבק האליפות יוצא מהמגרש ופנו לעו"ד יפעת כהן, כדורגלנית בעברה, שעירערה לבית הדין העליון של ההתאחדות. מלבד הטענה שלפיה בית הדין

 חרג מסמכותו בהטלת עונש שאינו הולם את סוג העבירה, מוזכרים בערעור מספר מקרים שבהם קבוצות אחרות עברו על התקנה החדשה, אך לא הועמדו כלל לדין.

 

"ההחלטה להתחשבן דווקא עם קריית גת מדיפה ריח רע, ולא רק משום שבית הדין השית עליה עונש חמור ביותר", אומרת עו"ד כהן. "הסעיף המחייב לשתף שחקנית עד גיל 20 למשך 45 דקות לפחות נוגד את התקנון של ההתאחדות עצמה, שלפיו קבוצה תעמיד בכל משחק את הרכבה החזק ביותר. לא יעלה על הדעת שיכפו על ברק בכר, לדוגמה, לשתף שחקן נוער למשך 45 דקות לפחות. רק בליגת הנשים שלנו גם האבסורד הופך לאפשרי".

 

אגב, במחזור האחרון של העונה הרגילה קריית גת ניצחה אתמול את אס"א 2:3 בתוספת הזמן וחזרה לפסגה. אבל הדיון בערעור, שייערך הערב, יהיה הרבה יותר משמעותי בקביעת האלופה.

 

בהתאחדות לכדורגל העדיפו שלא להגיב על הדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
מ.ס. קריית גת מול אס"א ת"א
צילום: עוז מועלם
מומלצים