שתף קטע נבחר

משמרת עמוסה במיון: אושפזו שלושה ילדים שבלעו חפצים

יום לא שגרתי בחדר מיון ילדים בהדסה הר הצופים: שלושה ילדים קטנים הובהלו לבית החולים בגלל בליעת חפצים מסוכנים. הטיפולים הסתיימו בהצלחה. במחלקה מזכירים להורים: "להרחיק פעוטות מחפצים קטנים, פעמים רבות הסוף טרגי"

המטבע שבלע בן השנתיים (צילום: דוברות הדסה) (צילום: דוברות הדסה)
המטבע שבלע בן השנתיים(צילום: דוברות הדסה)

משמרת עמוסה עברה על חדר מיון ילדים בהדסה הר הצופים בירושלים: שלושה מקרים של בליעת חפצים שהביאו למצוקה וקוצר נשימה. למרה המזל המקרים הסתיימו באיתור מהיר של החפצים ובטיפול מיידי בשלושה, בני שנה עד ארבע.

 

ד"ר יוגב דותן, מתמחה ברפואת ילדים, מתאר את היום העמוס: "הילד הראשון, בן שנתיים הגיע בדחיפות עם הורים מבוהלים. הוא הפעיל רפלקס הקאה ועוויתות. היה ברור שמשהו מפריע לילד וההורים לא ידעו לתאר מה התיישב בגופו". סדרת בדיקות הבהירו כי חפץ עגול ושטוח היה נעוץ בוושט של הפעוט.

 

ד"ר מרדכי סליי, רופא גסטרו ילדים בכיר, הוזעק בדחיפות למיון ילדים והחל בפעולות חילוץ מידיות של החפץ שהיה עלול לסכן את חייו של הפעוט. "על מנת לבצע את הפרוצדורה, היה צורך להרדימו", סיפר ד"ר סליי. "החפץ גלש לקיבה ומשם שלפנו אותו בזהירות רבה. אז התברר כי הפעוט בלע מטבע של עשר אגורות, כאשר אף אחד לא שם לב".

 

בעודם מטפלים בילד בן השנתיים הובהל לחדר המיון תינוק בן שנה שבלע קליפה של פיסטוק חלבי. היא הזעיקה את האב, שמיהר לקחת אותו לד"ר יוגב. "הילד הזה הגיע עם התקפי שיעול שנשמע בבירור שהם תוצאה מגורם זר. ביצענו ברוכונסקופיה - בדיקת דרכי נשימה באמצעות החדרת צינור, ראינו שהריאות נקיות, אך הקצה של הקליפה השבורה של פיסטוק ננעץ בדופן הוושט ופצע אותו".

סוללת הכפתור שבלע הילד (צילום: דוברות הדסה) (צילום: דוברות הדסה)
סוללת הכפתור שבלע הילד(צילום: דוברות הדסה)

קליפת הפיסטוק שסיכנה את התינוק (צילום: דוברות הדסה) (צילום: דוברות הדסה)
קליפת הפיסטוק שסיכנה את התינוק(צילום: דוברות הדסה)
 

אל המיון הוזעקה ד"ר פרי מילמן, אף היא רופאה בכירה במערך הגסטרו ילדים של הדסה הר הצופים. היא חילצה את הקליפה ללא פגע. לאחר שהתינוק הורדם כדי לעבור גסטרוסקופיה, במטרה לאתר את החלק שפגע בוושט, ואז לשלוף אותו באמצעות מכשור עדין. "החשש במקרה כזה הוא מיצירת חור משמעותי בוושט, מצב מסוכן ביותר שהיה מביא לדליפת מזון לאזור החזה", מדגישה ד"ר מילמן. "הספקנו לתקן את הפציעה בוושט בזמן".

 

המשמרת נמשכה עם מקרה שלישי, של ילד בן ארבע שבלע סוללת כפתור. המידות הקטנות של הסוללה, בסיוע החלקלקות שלה, לא הצריכו טיפול דומה לשני המקרים הקודמים, אך הצוות עקב אחר המקרה בגלל חשש להרעלה שיכולה להיגרם כתוצאה מבליעתה."היו לי הרבה משמרות מוזרות, אבל זו הייתה מיוחדת. מעבר לכך שמתי לב כי כל שלושת 'הבולענים' הקטנים היו בנים. כנראה שהם באמת שובבים או מאתגרים יותר", ציין בחיוך ד"ר יוגב.

 

פרופ' יעקב ברקון - מנהל מחלקת ילדים בהדסה הר הצופים סיכם: "מעבר לגאווה הברורה שלי בצוות המצוין של המיון, אנו חייבים להפציר בכולם להרחיק פעוטות ותינוקות מחפצים קטנים הניתנים לבליעה, זה מסוכן מאוד. יותר מדי פעמים הסוף של אירועים כאלו הוא טרגי, ואיש אינו חפץ בכך. מניעה וזהירות יתרה היא הטיפול המוצלח ביותר".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הדסה
בן שנתיים בלע מטבע של עשר אגורות
צילום: דוברות הדסה
מומלצים