שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ירדן: 10 הוצאו להורג לאחר שהורשעו בטרור

  ירדן הוציאה להורג בתלייה 10 מורשעים במעשי טרור, בהם חברי חוליה שתכננה פיגועים בצפון המדינה ואדם שרצח 5 אנשי מודיעין ירדנים במחנה פליטים פלסטיני. כמו כן, הוצאו להורג 5 שהורשעו בפלילים ובעבירות מין

  צדק נוסח ירדן. עשרה בני אדם הוצאו להורג לפנות בוקר (שבת) בתלייה בירדן, לאחר שהורשעו בביצוע מעשי טרור. מלבדם, הוצאו להורג חמישה בני אדם נוספים שהואשמו בעבירות פליליות ובעבירות מין קשות.

   

  בין אלו שהוצאו להורג חמישה חברים בחוליה שתכננה פיגועים בעיר אירביד שבצפון המדינה לפני כשנה. בנוסף, הוצא להורג גם אדם שביצע פיגוע נגד אנשי ביטחון במחנה פליטים פלסטיני ליד עמאן ביוני 2016. כמו כן, הוצא להורג רוצחו של העיתונאי והפובליציסט הנוצרי, נאהד חאתר, שנרצח בספטמבר 2016 כשהגיע לדיון במשפטו אחרי שהפיץ קריקטורה שלועגת לאיסלאם.

   

  זירת הרצח של העיתונאי הירדני נאהד חאתר בחודש ספטמבר ()
  זירת הרצח של העיתונאי הירדני נאהד חאתר בחודש ספטמבר

  במרס 2016 ביצעו כוחות הביטחון הירדניים פשיטות בעיר אירביד שבצפון המדינה. כתוצאה מכך התנהל עימות מזוין בין כוחות הביטחון לבין חמושים שתכננו לבצע פיגועי טרור בירדן. שבעה מהחמושים נהרגו ועוד אדם אחד מכוחות הביטחון הירדניים גם כן נהרג. ירדן אז הודיעה כי היא חשפה מזימה של ארגון ה"מדינה האיסלאמית" לבצע פיגועי טרור נגד יעדים אזרחיים וצבאיים בשטחה. לא מעט מחברי החולייה נעצרו וחמישה מהם נידונו למוות בדצמבר 2016, בעוד ש-15 אחרים נידונו לתקופות מאסר שונות.

   

  בחודש יוני 2016 התבצעה התקפה חריגה נגד מטה של מנגנון המודיעין במחנה הפליטים הפלסטיני אל-בקעה בסמוך לבירה עמאן. חמישה אנשי מודיעין נהרגו כתוצאה מאותה תקיפה. באוגוסט 2016 עורר הפובליציסט והעיתונאי הנוצרי, נאהד חתר, סערה בירדן אחרי שהפיץ קריקטורה שלעגה לאיסלאם. כתוצאה מהסערה הציבורית הוא הועמד לדין. אך בחודש ספטמבר כאשר הגיע לתחילת הדיונים, הוא נורה למוות מטווח קצר ע"י אדם המזוהה עם הזרם האיסלאמיסטי שהתנגד להפצת הקריקטורה.

   

   

  בדצמבר 2014, אחרי הפוגה של שמונה שנים, חידשה ירדן את ההוצאות להורג עם תלייתם של 11 בני אדם שהורשעו ברצח. בפברואר 2015 הוצאה להורג סאג'דה א-רישאווי, המחבלת מאל-קאעידה, שדאעש דרש את שחוררה בתמורה לשחרורו של הטייס הירדני, מועאז אל-כסאסבה, שנשבה על ידי הארגון בעת שחג עם מטוסו בשמי סוריה. הוצאתה להורג הייתה תגובת נקם ירדנית לסרטון המזוויע שבו תיעד דאעש את שריפתו למוות.

   

  הוצאות להורג בירדן הן אינן דבר שכיח, קל וחומר שמדובר על 15 אסירים שמוצאים להורג במכה אחת. ירדן כידוע, היא חלק מהקואליציה הבינלאומית נגד ה"מדינה האיסלאמית" שבחודשים האחרונים אף קיבלה אחריות למתקפת הטרור בעומק השטח הירדני, וליתר דיוק במצודה הצלבנית בעיר אל-כרכ שבדרום המדינה. מאז 2014 ירדן מנהלת מאבק מתמיד בניסיונות של דאעש לחדור לשטחה בשלל האמצעים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים