שתף קטע נבחר

עוזרי טראמפ נבוכים: לא יודעים על ציתות של אובמה

טראמפ טען שאובמה הורה לצותת לו בבחירות – וטענתו תפסה אפילו את אנשיו לא מוכנים. אמש הם הודו שאין להם מושג על מה מבוססת ההאשמה. ניסיונות לקבל הבהרה מהבית הלבן כשלו. "ניו יורק טיימס": "התנהלות טראמפ מדהימה אפילו כשמדובר בו, אדם שרגיל לשקר ולהפיץ שמועות"

מבוכה ניכרה אמש (שבת) בסביבתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בעקבות סדרת הציוצים שבה טען כי קודמו בתפקיד, ברק אובמה, הורה לצותת לו במשרדו ובדירתו ב"מגדל טראמפ" בניו-יורק – טענה שעד עכשיו לא ברור על מה היא נשענת.

סוף עונת החיוכים. טראמפ נגד אובמה בכל הכוח: "אדם רע!" (צילום: MCT) (צילום: MCT)
סוף עונת החיוכים. טראמפ נגד אובמה בכל הכוח: "אדם רע!"(צילום: MCT)

במשך שעות ניסו כלי תקשורת בארה"ב לקבל תשובה רשמית ומסודרת מהבית הלבן בנושא, אבל נתקלו בעיקר בגמגומים. הדוברת של טראמפ הסתפקה באמירה שהנשיא "מקיים פגישות ושיחות טלפון וחובט בכדורים במגרש הגולף שלו בווסט פאלם ביץ'".

 

טראמפ, המקפיד לפרסם סדרת ציוצים בטוויטר כמעט מדי בוקר, הדהים כשכתב אתמול בחשבונו: "נורא, בדיוק גיליתי שאובמה צותת לי במגדל טראמפ מעט לפני הניצחון. הוא לא מצא כלום. זה מקארתיזם. אני מתערב שעורך דין טוב יכול לבנות תיק גדול מהעובדה שהנשיא אובמה האזין לטלפונים שלי באוקטובר, ממש לפני הבחירות. האם זה חוקי שנשיא מכהן יצותת במהלך מרוץ הבחירות? זהו שפל חדש. כמה נמוך ירד הנשיא אובמה כשהאזין לטלפונים שלי במהלך הליך הבחירות הקדוש. זה כמו פרשת ווטרגייט. אדם רע (או חולני)!".

הבית הלבן התחמק: "טראמפ משחק גולף" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הבית הלבן התחמק: "טראמפ משחק גולף"(צילום: רויטרס)

שעות אחר כך דחה דוברו של אובמה בתוקף את ההאשמות. "לא הנשיא אובמה ולא שום גורם אחר בבית הלבן הורה אי פעם לצותת לאזרח אמריקני כלשהו. כל טענה אחרת היא פשוט שקר", אמר הדובר קווין לואיס. "כלל בסיסי בממשל אובמה היה ששום גורם בבית הלבן אינו מתערב לעולם בשום חקירה עצמאית שעורך משרד המשפטים". עם זאת, בהודעת דוברו של אובמה לא נשללה האפשרות שהיה ציתות כלשהו לטראמפ לפי הוראה של משרד המשפטים.

 

טראמפ התבסס על פרשנות ברדיו?

גם יועצו לשעבר של אובמה בן רודס דחה את הדברים. הוא טען שהחוק האמריקני כלל לא אפשר לאובמה להורות לבצע ציתותים: "שום נשיא אינו יכול לצותת. ההגבלות האלה נקבעו כדי להגן על אזרחים מאנשים כמוך". בתגובה על טענתו של טראמפ שעורך דין טוב יכול לדאוג ליצור תיק גדול השיב הערב רודס בעקיצה: "לא, הוא לא יכול. רק שקרן יכול לעשות את זה".

 

כלי תקשורת בארה"ב מדווחים שהציוצים של טראמפ תפסו את עוזריו לא מוכנים. אחד מהם אף הודה כי לא ברור למה התכוון הנשיא בציוצים. חשוב לציין שייתכן שטראמפ אינו מתכוון שהוא עצמו השיג מידע שלפיו אובמה צותת לו, אלא כתב את הציוצים על אובמה בהתייחס לדיווחים של כמה כלי תקשורת בארה"ב, בהם אתר החדשות הימני Breitbart, שלפיהם ממשל אובמה ביקש מבית המשפט פעמיים ב-2016 לעקוב אחרי שיחות ואחרי שרת מחשבים במגדל טראמפ בגלל קשרים אפשריים בין טראמפ לבין רוסיה. אם אמנם ביסס טראמפ את דבריו על דיווחים בתקשורת - הוא לא ציין זאת בציוציו.

הציוץ שהדהים את ארה"ב ()
הציוץ שהדהים את ארה"ב

מי שהיה כנראה הראשון להשמיע את ההאשמות שהציג אתמול טראמפ הוא מנחה הרדיו השמרן מרק לווין: ביום חמישי בערב הוא טען בשידור שאובמה השתמש בשיטות של "מדינת משטרה" כדי לפגוע בקמפיין של טראמפ בחודשים האחרונים שלפני הבחירות לנשיאות. למחרת פורסמה הטענה הזו של לווין ב-Breitbart. ייתכן שהטענות האלה התפתחו מדיווח מעט שונה, של "ניו יורק טיימס" בינואר, ולפיו גורמים רשמיים אמריקנים עקבו בחשאי אחרי שרת מחשב במגדל טראמפ כדי לקבוע אם יש לו קשר לבנקים רוסיים – וזאת כחלק מחקירה בנוגע לקשרים בין קמפיין טראמפ לבכירים רוסים. עם זאת, לא דווח ולא נטען אז שהיה ציתות לקווי טלפון השייכים לטראמפ.


ב"ניו יורק טיימס", עיתון חשוב ובולט שטראמפ מרבה להאשים בהפצת "פייק ניוז" ולטעון כי הוא עוין אותו, נכתב אמש כי התנהלות טראמפ סביב הטענות הללו והעובדה שהוא לא סיפק שום הוכחה להן "יוצאת דופן אפילו כשמדובר במנהיג שהראה שוב ושוב נכונות להשמיע טענות שקריות או טענות המבוססות על שמועות בלבד".

 

בעיתון הדגישו כי אילו היו רוצים סוכנים פדרליים לצותת לטראמפ היה להם קשה להשיג אישור חוקי לעשות זאת, משום שפירוש אישור שכזה הוא שמשרד המשפטים אסף די ראיות כדי לשכנע שופט פדרלי שיש סיבה להאמין שטראמפ ביצע פשע חמור או משמש סוכן של מדינה זרה. לפי "ניו יורק טיימס", גורם בכיר ברשויות אכיפת החוק שעבד בימי ממשל אובמה אמר שהטענה שהממשל צותת לטראמפ היא "100% לא נכונה".

 

"זו תהיה השערורייה הגדולה ביותר מאז ווטרגייט"

חברים בקונגרס האמריקני אמרו אמש כי דברי טראמפ מצריכים אחד משניים: חקירה – או הסבר. במחנה הדמוקרטי לעגו לטראמפ ודחו מכול וכול את דבריו. חבר בית הנבחרים אדם שיף, הציר הדמוקרטי הבכיר ביותר בוועדת המודיעין של הבית, אמר כי מדהים עד כמה פזיזה ההאשמה שהפריח טראמפ. "אם יש משהו רע או חולה שמתרחש, זה הרצון של האיש שמנהל את המדינה הזו להשמיע את הטענות המוזרות וההרסניות ביותר בלי לספק ולו בדל ראיה התומכת בהן", אמר שיף.

 

הסנאטור הדמוקרטי רון וויידן אמר: "או שה-FBI מדבר עם מושא חקירה או שטראמפ ממציא את זה. כך או כך – האמריקנים זכאים להסבר".

טלטלה בממשל בגלל הקשרים עם רוסיה. הנשיא טראמפ (צילום: AP) (צילום: AP)
טלטלה בממשל בגלל הקשרים עם רוסיה. הנשיא טראמפ(צילום: AP)

הסנאטור לינדזי גרהאם, רפובליקני מדרום קרוליינה, אמר כי לא ידוע לו על ציתות כלשהו, "אבל אני מודאג מאוד מכך שהנשיא שלנו מעלה את האפשרות שנשיא לשעבר עשה משהו שלא כחוק. אהיה גם מודאג מאוד אם ממשל אובמה אכן הצליח לקבל כחוק צו על פעילות הקמפיין של טראמפ". גרהאם אמר כי תפקידו הוא לרדת לשורש העניין: "אני מבטיח שאעשה זאת".

 

"אני לא יודע אם זה נכון או לא, אבל אם זה נכון, בלתי חוקי, זו תהיה השערורייה הפוליטית הגדולה ביותר מאז פרשת ווטרגייט", אמר גרהאם. "אם הנשיא לשעבר של ארה"ב הצליח לקבל כדין צו משפטי המאפשר לו לצותת לקמפיין של טראמפ בגין הפרה של החוק זו תהיה השערורייה הגדולה ביותר מאז ווטרגייט".

 

המתקפה של טראמפ על אובמה באה בשעה שממשל טראמפ מתמודד עם טענות קשות וסערות הנוגעות להסתרת מהלכים ועבירה על החוק. אחרי שהיועץ לביטחון לאומי של טראמפ נאלץ להתפטר מתפקידו משום שנחשף כי הסתיר מהקונגרס את העובדה שקיים פגישות שגריר רוסיה בוושינגטון עוד לפני השבעת הממשל החדש, כעת אופפת סערה דומה את התובע הכללי של טראמפ, ג'ף סשנס, שנחשף כי נפגש גם הוא עם השגריר הרוסי מעט לפני הבחירות לנשיאות, כשסשנס היה יועץ בקמפיין של טראמפ ורוסיה - לפי טענת ארה"ב - ניהלה מתקפת סייבר על המפלגה הדמוקרטית. בעקבות ההאשמות האלה תקף ביומיים האחרונים טראמפ את בכירי הדמוקרטים וניסה להוכיח שגם הם קיימו פגישות "לא ראויות" עם הרוסים.


פורסם לראשונה 04/03/2017 22:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תגובת אובמה: "טענה שקרית"
צילום: רויטרס
מומלצים