שתף קטע נבחר

עוד איומים נגד יהודים: כל הסנאטורים התגייסו

נמשכים גילויי האנטישמיות בארה"ב: שני מרכזי קהילה ובית ספר יהודי פונו, לאחר שהתקבלו איומים על הטמנת פצצות. איומים הועברו גם למשרדי "הליגה נגד השמצה". כל 100 הסנאטורים האמריקנים חתמו על מכתב ובו דרישה מממשל טראמפ: "סייעו לארגונים היהודיים"

 

שוטר ליד מרכז הקהילה היהודית ברוצ'סטר  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שוטר ליד מרכז הקהילה היהודית ברוצ'סטר (צילום: רויטרס)
נמשך גל האיומים נגד מוסדות יהודיים בארצות הברית: היום (ג') התקבלו איומים טלפוניים ובאמצעות מיילים במרכזים קהילתיים יהודיים ברחבי ארה"ב, דבר שהוביל לפינוי שלהם. בעקבות זאת, ועל רקע רצף האירועים מאז בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא, קראו כל 100 הסנאטורים האמריקנים לממשלה הפדרלית לסייע לארגונים בהגברת האבטחה. האיומים התקבלו בין היתר במדינות ניו יורק, וויסקונסין ופלורידה.  

 

מכתב שעליו חתמו 100 הסנאטורים נשלח לשר לביטחון המולדת ג'ון קלי, לתובע הכללי ג'ף סשנס ולראש ה-FBI ג'יימס קומי. "אנחנו מודאגים מכך שהזינוק במספר התקריות והכישלון בהרתעה ישים בסכנה אנשים חפים מפשע ויקשה מבחינה פיננסית על מרכזי הקהילה היהודיים", כתבו הסנאטורים, לצד הבקשה לסיוע לארגונים היהודיים.

 

גם הבית הלבן לא נותר אדיש לסבב האיומים על המרכזים היהודיים. "אנחנו מגנים זאת באופן התקיף ביותר", מסר דובר הבית הלבן שון ספייסר והבהיר כי בכוונת הממשל להיאבק באחראים לכך. "כל עוד הם ימשיכו במעשיהם, נמשיך להוקיע אותם ונחפש דרכים שבהן נוכל לעצור אותם", אמר.

 

מרכז הקהילה היהודית ברוצ'סטר  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מרכז הקהילה היהודית ברוצ'סטר (צילום: רויטרס)
 

האיומים נמשכים גם לאחר שהחקירה הפדרלית הובילה למעצר ראשון בשבוע שעבר - מעצרו של העיתונאי לשעבר חואן תומפסון בגין איומי סרק על הטמנת פצצות באתרים יהודיים, כשהוא מתחזה לחברתו לשעבר. הרשויות בארצות הברית אמרו כי הם בוחנים יותר מ-100 איומים נגד מרכזי קהילה יהודיים ובתי ספר השנה, שנראה כי אינם קשורים להאשמות נגד תומפסון.

ביממה האחרונה נשלח למרכז קהילתי ברוצ'סטר שבמדינת ניו יורק אימייל שבו נכתב כי הוטמנה פצצה. איומים דומים התקבלו גם במרכז יהודי במילווקי ובבית ספר יהודי בדייוי, פלורידה. המרכזים ברוצ'סטר ובמילווקי אמרו כי הם נפתחו מחדש לאחר הפינוי. גם ב"ליגה נגד השמצה", ארגון זכויות יהודי, אמרו כי קיבלו איומים שכאלו. "רשויות האכיפה מטפלות", צייץ הארגון בטוויטר.

 

איום נוסף התקבל במרכז היהודי בשכונת מידווד בברוקלין, כשאלמוני התקשר למקום וטען כי בכוונתו לרסס את בית הכנסת במתחם בדם של חזיר. "מעולם לא ראינו תקופה שבה מרוכזים כל כך הרבה איומים נגד הקהילה היהודית", אמר ראש העיר ניו יורק, ביל דה בלאזיו, במסיבת עיתונאים שכינס לנוכח האירועים. "השבועות האחרונים היו מטרידים יותר מכל דבר שראיתי זה שנים רבות", הוסיף. 

 

בשבועות האחרונים חוללו ארבעה בתי קברות יהודיים בארה"ב, האחרון שבהם ברובע ברוקלין בניו יורק בתחילת השבוע.

 

ביום חמישי שעבר התגלו לפחות חמש מצבות מנותצות בבית העלמין היהודי ברוצ'סטר שבמדינת ניו-יורק. המצבות שחוללו נמצאו סמוך לכביש. בסוף השבוע שלפני כן נופצו יותר מ-100 מצבות בבית העלמין היהודי "הר כרמל" בפילדלפיה. שבוע לפני כן חוללו יותר מ-100 קברים יהודיים בבית הקברות "חסד של אמת" בעיר סנט לואיס שבמיזורי.

 

ראש כוח המשימה למאבק באנטישמיות בסוכנות היהודית, עמוס חרמון, אמר בשבוע שעבר: "משיחות עם ראשי הפדרציות היהודיות בארצות הברית לא זכור גל אנטישמיות כזה. השחתת בתי קברות, שיבוש אורחות החיים בקהילות ומתקפות אנטישמיות ברשת לא זכורים לנו מאז תחילת המעקב שלנו אחרי אירועים אנטישמיים, בראשית שנות ה-80".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שוטר ליד מרכז הקהילה היהודית ברוצ'סטר
צילום: רויטרס
מומלצים