שתף קטע נבחר

האנטישמיות בארה"ב: ישראל תסייע לקהילה היהודית

הממשלה בוחנת כמה אפשרויות לעזור בהתמודדות עם גל האנטישמיות בארצות הברית. סגן השר מייקל אורן: "המנהיגים היהודים ביקשו שנסייע להם, בעיקר בתחום הסייבר והאבטחה"

 

פגיעה במצבות בבית עלמין יהודי בארצות הברית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פגיעה במצבות בבית עלמין יהודי בארצות הברית(צילום: AFP)

"ראשי הקהילות היהודיות בארה"ב מודאגים מאוד מהעלייה באנטישמיות ומאוכזבים מכך שמדינת ישראל לא מביעה מספיק הבנה, אהדה ותמיכה במצבם. היהודים בארה"ב נמצאים היום בין הפטיש לסדן, בין האנטישמיות של השמאל לבין האנטישמיות של הימין", אומר מייקל אורן, סגן השר במשרד ראש הממשלה, בעקבות העלייה המדאיגה באנטישמיות בארה"ב.

 

לדברי אורן, בתקופת הנשיא ברק אובמה היו גילויי אנטישמיות בארה"ב אבל בעיקר מצד השמאל וה-BDS שהולכים ומשתלטים על הקמפוסים. עכשיו החידוש הוא באנטישמיות מהימין שכוללת חילול בתי קברות, שיחות מאיימות עם מוסדות יהודים, ציור צלבי קרס ועוד. "מדינת ישראל צריכה למצוא דרכים לעזור", אומר סגן השר אורן. "עד היום הקדשנו משאבים למאבק ב-BDS אבל עכשיו עלינו לסייע לקהילות היהודיות בהתמודדות עם ההתקפות האנטישמיות מימין. בסך הכל אני מאוד מרוצה ממה שעשה הנשיא דונלד טראמפ מול האנטישמים והמאמצים שלו לסכל את זה. ההנחייה שיצאה מהממשל להיאבק באנטישמיות היא חד משמעית".

 

סגן השר מייקל אורן. אפשרות לשליחת מאבטחים מהארץ ( ) ( )
סגן השר מייקל אורן. אפשרות לשליחת מאבטחים מהארץ( )

אורן מתכוון בעיקר למאמצים הגדולים מצד הבולשת הפדרלית (FBI) להתמודד עם גל האנטישמיות. ביום שישי האחרון נועד ראש ה-FBI ג'יימס קומי עם ראשי הקהילה היהודית, שהביעו באוזניו דאגה מגל האנטישמיות. קומי הבטיח שהארגון יעשה הכל ויקדיש את מלוא המשאבים להיאבק בתופעה. מדובר בפגישה חסרת תקדים שלא הייתה כמוה בתקופת ממשל אובמה.

 

אורן מגלה כי גם ממשלת ישראל בוחנת כמה רעיונות לסייע לקהילה היהודית בארה"ב להתמודד עם גל האנטישמיות, וזאת בעקבות פנייה ישירה של הקהילה. "בימים האחרונים קיימתי שיחות עם מנהיגי הקהילה, והם הביעו את רצונם להדק את שיתוף הפעולה עם ישראל בכל הקשור לאבטחת מוסדות הקהילה והגנתם מפני התקפות סייבר. למדינת ישראל ניסיון רב ומיומנות נרחבת בתחומים אלה, ונכון להעמיד אותם לרשות קהילות יהודיות בעולם שנזקקות להם. שיתוף פעולה זה יתווסף ליחסים ההדוקים והעמוקים אשר כבר קיימים בין גורמים ישראלים ואמריקנים במגוון רחב של נושאים", אומר אורן בהתייחסו לגל האיומים של הטמנת מטענים במוסדות יהודיים בארה"ב.

 

חילול קברים בבית העלמין היהודי בברוקלין ()
חילול קברים בבית העלמין היהודי בברוקלין

ההשחתה בבית העלמין היהודי ברוצ'סטר ()
ההשחתה בבית העלמין היהודי ברוצ'סטר

עד כה התקבלו מעל 120 איומים כאלה והמכנה המשותף ביניהם הוא שלמעט אדם אחד שנעצר, רשויות החוק בארה"ב מתקשות לאתר את האחראים מאחר והם השתמשו בטכנולוגיה מתקדמת שמונעת את הזיהוי שלהם. לכן נדרשות יכולות סייבר כדי לאתר אותם.

 

לדברי אורן, ישראל בוחנת כמה דרכי פעולה ובהן: קיום מפגש רם-דרג בין מומחים ישראליים לאבטחת מוסדות ולסייבר לבין האחראים לביטחון בקהילות היהודיות בארה"ב. ביקור המשלחת יתואם עם הרשויות האמריקניות, לרבות ה-FBI והמשרד להגנת המולדת; שיגור משלחת של בכירים לשעבר במערכת הביטחון הישראלית להתייעצות עם גורמים בקהילה היהודית בארה"ב; מפגשי עבודה בישראל בין גורמי ביטחון בקהילות יהודיות בארה"ב שמתמודדים עם מעשי אנטישמיות, לבין מומחים ישראלים; שיגור משלחת של יוצאי יחידות מובחרות ישראליות, שיעזרו במתן מענה לשימוש בטכנולוגיות מתקדמות ותקיפות סייבר נגד יעדים יהודיים ויחזקו את האבטחה הפיזית של מתקנים ומוסדות יהודיים. לצורך האישורים הדרושים, המשלחת תצא בתאום עם מחלקת המדינה האמריקנית.

 

"אם נחליט לשלוח משלחות לארה"ב ברור שזה יהיה בתיאום מלא עם הממשל", אומר אורן. "אנחנו בוחנים כמה אפשרויות, המנהיגים היהודים בהחלט ביקשו מממשלת ישראל שנסייע להם, בעיקר בתחום הסייבר והאבטחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חילול בית קברות יהודי ברוצ'סטר
מומלצים