שתף קטע נבחר

חוקר: בני אדם יעברו "אבולוציה מהירה" במאדים

הביולוג האבולוציוני סקוט סולומון טוען בין היתר כי עורם של בני האדם על מאדים כנראה יתכהה או שיהפוך לכתום. בנוסף, העצמות יהיו כבדות יותר

בני האדם שיתיישבו בעתיד על המאדים יתפתחו לכדי מין אנושי חדש, כך טוען הביולוג האבולוציוני סקוט סולומון במחקר חדש, ומחדד כי לא רק שבני האדם יחוו שינויי הסתגלות והתפתחות - אלא שהשינויים הללו יתרחשו יחסית מהר גם בשל תנאי הקיצון על כוכב הלכת. תוצאות המחקר פורסמו באתרי חדשות בארצות ובבריטניה וביניהם גם ברשת NBC.

 

לפי טענותיו של סולומון, בשל תופעה הנקראת "אפקט המייסד", האנשים הראשונים על כוכב הלכת האדום יסגלו את עצמם ואת גופם לסביבה החדשה "סוג כזה של אבולוציה מתרחשת באופן שגרתי בקרב חיות וצמחים שמבודדים על איים - כמו במקרה של הפרושיים במחקרו של דארווין", כתב סולומון במחקר. "אך בעוד היווצרות מינים על איים יכולה לקחת אלפי שנים, קצב השינוי הגנטי של מאדים וההבדלים הבולטים בין מאדים לכדור הארץ ככל הנראה יזרזו מאוד את התהליך".

 

הדמיה של יישוב במאדים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הדמיה של יישוב במאדים(צילום: shutterstock)

 

עם זאת טרח החוקר לחדד כי כאשר הוא מציין שתהיה "אבולוציה מהירה" - הוא מתכוון במונחים מדעיים. לרוס, יש לחכות מיליוני שנים כדי לראות הבדלים ניכרים בהתפתחות, אך בעזרת "אפקט המייסד", התהליך יכול לקחת גם 6,000 שנים בלבד.

 

 

גם הקרינה על פני שטח מאדים נחשבת קיצונית במיוחד בהשוואה לזו שעל כדור הארץ, כך שבני האדם על כוכב הלכת עשויים לספוג קרינה חזקה פי 6 מהכמות הנחשבת בטוחה לשנה אחת בתוך כ-500 ימים. סולומון טוען כי גם העובדה הזו למעשה תביא לכך שתהליך האבולוציה של יושבי כוכב הלכת יואץ.

 

אז איך אולי ייראו חברי קהילת מאדים? השינויים, לפי המחקר, שעשויים לחוות אנשים שיתגוררו על כוכה הלכת השכן יתרחשו בין היתר בעורם של המתיישבים החדשים. לפי סולומון, עורם של בני האדם על מאדים כנראה יתכהה בשל גידול בייצור מלנין. כמו כן נטען במחקר כי העור יהפוך כתום בעקבות ייצור יתר של פיגמנטים קרוטנואידים. גם השלד של בני האדם עשוי לשנות צורתו – כאשר העצמות יכולות להפוך עבות יותר כדי להסתגל לשינויים בכוח הכבידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים