שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  מתחמם: כך תמנעו מראש את כניסת המזיקים לבית
  מנקים לפסח? הדבירו רק לאחר צביעת הקירות וניקיון הבית. מזמינים מדביר? בדקו שלמדביר יש רישיון בתוקף והתנהגו בהתאם להנחיות המדביר. אתר "המקצוענים" עם מדריך לרגל פתיחת העונה החמה שמביאה איתה את המזיקים הביתה

  בשבועות הקרובים תתחיל מגמת התחממות ותגרום למזיקים להתחיל לשוטט ברחבי הבית. אם כבר התחלתם לסבול בימי החום הקצרים שהיו מנמלים ומתיקנים, הנה כמה טיפים חשובים לפני שאתם מזמינים הדברה.

   

  עוד כתבות בנושא:

  הדברת חולדות ירוקה

  חומרי הדברה וסכנותיהם

  הדברה או מניעה

   

    (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  מתי כדאי לבצע הדברה?  

  "בשבועות אלו, עם העלייה בטמפרטורות מתחילים להופיע מזיקים ברחבי הבית", אומר אייל מור-יוסף מיהב הדברות באתר "המקצוענים". "האחריות להדברה היא לשנה, ומי שרוצה ליהנות מתקופה מקסימלית ללא חרקים, כדאי שיקדים את הריסוס ולא יחכה לשיא העונה. כך יוכל למנוע כניסתם לבית".

   

  איזה מזיקים כדאי להדביר בעונה זו? "הריסוס הכללי והרגיל הוא נגד נמלים ונגד תיקן אמריקאי", אומר מור-יוסף. "לגבי פרעושים, פשפשים וטרמיטים – אין טעם לבצע הדברה, אלא רק בהתאם לצורך, אם מגלים סימנים להימצאותם".

   

  מנקים לפסח? הדבירו אחרי צביעת הקירות והניקיונות

  "מי שמתכנן לצבוע את הדירה ולנקות אותה ניקוי יסודי לקראת הפסח, כדאי שיבצע את ההדברה רק לאחר מכן", מציע מור-יוסף. "זאת, משום שאחרי ההדברה צריך להימנע משטיפת הבית למשך כ-4 ימים לפחות, כדי שחומר ההדברה יהיה אפקטיבי. מרבית חומרי ההדברה כיום הם חומרים מיקרו קפסולריים – כדוריות שנמצאות בתוך החומר ואשר מתפרקות ככל שהן מתייבשות. החומר בשיא פעילותו כחודש וחצי לאחר ההדברה. ההדברה נעשית באמצעות ריסוס בגובה הפאנלים, ובהיקף הבית, כ-10 ס"מ מהקירות. לכן, אם אין ברירה ומוכרחים לשטוף את הרצפה, כדאי להימנע משימוש בחומרי ניקוי ולא להתקרב לקירות עם הסמרטוט".

   

  גרים בבית משותף? אל תחכו לשיא החום  

  גם אם אינכם מעוניינים להדביר בתוך הדירות, את החללים המשותפים בבית המשותף כדאי להדביר ממש בתחילת העונה. העלות לכל דירה נמוכה, והדבר יכול למנוע משמעותית את הגעת המזיקים אל תוך כלל הדירות. מור-יוסף: "חשוב להדביר בעיקר בביובים, בחדרי האשפה ובחדרי המדרגות. אם כבר פותחים את הביובים, כדאי כבר להרחיק מכרסמים, בתוספת שולית למחיר, שכן בעל המקצוע כבר נמצא בשטח. הזמנה שלו בנפרד, תייקר משמעותית את עלות ההדברה".

   

  כמה זה עולה? "עלות הדברת כל השטחים המשותפים בבניין בן 4 קומות יעלה כ-350 שקל, כשתוספת עבור הדברת מכרסמים היא של כ-100 שקל", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים. הדברה בתוך הדירה יכולה לעלות 250 שקל לדירה, כאשר אם מתארגנים מספר דירות יחד, ניתן להוזיל את המחיר בכ-50 שקל לדירה".

   

  מזמינים מדביר? בדקו שיש לו רישיון בתוקף באתר של המשרד להגנת הסביבה

  "מאז ה-1 ליוני, נכנס לתוקף חוק שאוסר על העסקת מדביר ללא רישיון", אומר מור-יוסף. "לכן, לא משנה איזו חברת הדברה אתם מזמינים, כדאי לבקש את שם המדביר ואת מספר הרישיון שלו ולבדוק האם הוא בתוקף באתר של המשרד להגנת הסביבה. בסיום ההדברה, עליו להשאיר בכתב תיעוד שמפרט באיזה חומר הדברה הוא השתמש עם פתק אזהרה לדיירים שכולל הנחיות כיצד לפעול. הסכנה שבהזמנת מדביר ללא רישיון היא שהוא יכול להשתמש בחמרים רעילים ומסוכנים (כמו זרחן אורגני), ובמינונים האסורים על פי חוק שבפירוש יסכנו את בני הבית".

   

  האם יש הנחיות שונות לבתים בהם ילדים, נשים בהיריון ובעלי-חיים? "בהחלט כן, וחשוב לוודא שהמדביר נותן הוראות מפורטות בהתאם לסוג חומר ההדברה", מדגיש מור-יוסף. "לרוב, ילדים מתחת לגיל שנתיים, נשים בהיריון ובעלי-חיים אמורים לא להימצא בדירה ב-6 השעות שלאחר ההדברה. ברגע שהחומר מתייבש, הרעילות יורדת. אם מתבצעת הדברת פרעושים, יש להמתין אף 12 שעות".

   

  האם יש דרך למנוע מראש הגעה של יתושים?

  "ניתן למנוע מראש הגעה של יתושים, תוך הקפדה על התקנה על רשתות, וייבוש של מקורות מים עומדים", אומר מור-יוסף. "לרוב, מתחת לעציצים, בגינות עם גרוטאות או עשבייה גבוהה יכולות להצטבר שלוליות מים. ברגע שיש דגירה שם, כל יתושה תתרבה ונמצא עוד כ-120 יתושים קטנים בגינה או במרפסת, ולכן יש חשיבות גדולה במיוחד למניעה. יתוש הנמר האסייתי, בעייתי במיוחד משום שהוא יכול להתרבות גם בביצה עם מעט מים".

   

  מחפשים מדביר? לרשימה המלאה

   

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מתחמם: כך תמנעו מראש את כניסת המזיקים לבית"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים